Zgodnie z przepisami unijnymi, do 2020 r. Polska powinna uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu odpadów: papieru, szkła, metalu oraz tworzyw sztucznych. Segregacja odpadów, zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm, jest dobrowolna. Jeśli rada gminy nie objęła zakładów przedsiębiorców systemem odbioru odpadów komunalnych, przedsiębiorca sam musi wybrać firmę, która będzie odbierała śmieci z zakładu. Zakład taki musi posiadać wpis do rejestru działalności regulowanej. Podpisując umowę, przedsiębiorca decyduje, czy i w jakim zakresie firma będzie segregowała odpady. Firmy segregujące odpady ponoszą mniejsze koszty ich wywozu, gdyż odbiorcy odpadów zazwyczaj wyznaczają niższe stawki za odbiór śmieci segregowanych.

Podstawa segregacji - odpowiednie pojemniki na odpady

Nie ma segregacji bez pojemników na poszczególne rodzaje odpadów. Firma powinna więc zapewnić zarówno duże pojemniki zewnętrzne, jak i mniejsze kosze, z których na co dzień korzystają pracownicy. Duży wybór pojemników oferuje m.in. firma AJ Produkty. Warto zwrócić uwagę na zestawy pojemników do segregacji odpadów o otworach wrzutowych w różnych kształtach i kolorach - odpowiadających rodzajom odpadów, które powinny znaleźć się w środku. Ciekawą propozycją są także mobilne szafki zawierające cztery kosze z uchwytami, przeznaczone na poszczególne typy odpadów.

Im bardziej szczegółowo segregujemy odpady, tym więcej różnych pojemników należy zakupić. Istotną sprawą jest także poinformowanie, a wręcz krótkie przeszkolenie pracowników, które odpady powinny trafiać do pojemników do segregacji, a które należy umieścić w osobnym koszu na odpady zmieszane (nienadające się do recyklingu).

Co do recyklingu, a co do odpadów zmieszanych?

W przypadku pojawienia się wątpliwości, gdzie wrzucić dany odpad, lepiej umieścić go w pojemniku na odpady zmieszane niż w niewłaściwym koszu na śmieci segregowane. Przede wszystkim jednak warto zapoznać się z zasadami segregacji odpadów pojawiających się w firmie.

Do pojemnika na plastik wrzucamy: plastikowe butelki (pozbawione nakrętek i zgniecione - być może warto zainwestować w zgniatarkę do butelek), nakrętki (można je wrzucać do osobnych pojemników i wykorzystać na cele dobroczynne), plastikowe opakowania po artykułach spożywczych czy środkach czystości, a także torby i folie. Nie wrzucamy nigdy opakowań wraz z zawartością i po lekarstwach, a także zużytych kartridży. W pojemniku na metal powinny znaleźć się puszki aluminiowe, po konserwach, folia aluminiowa, kapsle i zakrętki metalowe oraz metale kolorowe. Nie wolno umieszczać w nich zużytych baterii i akumulatorów, niesprawnego sprzętu elektronicznego i AGD oraz puszek po farbach i lakierach.

Do pojemnika na szkło należy wrzucać słoiki i butelki po żywności i napojach. Nie wolno tam umieszczać szkła okularowego, żaroodpornego, żarówek i świetlówek, kryształów, luster, szyb, monitorów, termometrów i strzykawek.

W pojemniku na papier powinny znaleźć się niepotrzebne wydruki i kserokopie, opakowania papierowe, karton, tektura, ulotki, katalogi, gazety, papier biurowy, torby papierowe, zeszyty i papier pakowy. Nie wrzucamy tam natomiast chusteczek i ręczników papierowych, papieru lakierowanego, powleczonego folią, brudnego lub zatłuszczonego oraz kartonów po mleku i napojach. Coraz więcej miejsc pracy wydziela dwa osobne pojemniki: na papier oraz tekturę. W tym wypadku do pojemnika na tekturę wrzucać należy opakowania z tektury litej i falistej, brązowy papier pakowy i tekturowe pudełka. Kolejnym „wyspecjalizowanym” pojemnikiem, w który można się zaopatrzyć, jest pojemnik na opakowania typu tetra pak.

Zużyte tonery, żarówki, baterie… Co z nimi zrobić?

Osobną kategorią są odpady klasyfikowane jako niebezpieczne. Niewłaściwie składowane, mogą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt oraz środowisku. Dlatego odpady te powinny znaleźć się w osobnym koszu. Do zbiorczego pojemnika na odpady niebezpieczne wrzucamy świetlówki (zawierają bowiem rtęć), termometry rtęciowe, zużyte tonery i kartridże oraz - uwaga - długopisy. Niektóre produkty, takie jak świetlówki czy kartridże, mogą być umieszczane w osobnych pojemnikach. Warto właściwie sortować zużyte materiały eksploatacyjne do drukarek - ponowne użycie jednego tonera oznacza aż 2,5 kg CO2 w atmosferze mniej.

Baterii i akumulatorów nie wrzucamy do odpadów niebezpiecznych - muszą znaleźć się w oddzielnym pojemniku. Żarówki LED, które zawierają układy elektroniczne, wyrzucamy do pojemnika na elektrośmieci, wraz z twardymi dyskami, kalkulatorami, myszkami, klawiaturami itd. Tradycyjne żarówki i żarówki halogenowe można natomiast wyrzucić do zwykłego kosza - nie jest to odpad niebezpieczny.

Wdrożenie segregacji odpadów to dla firmy oszczędność – oznacza bowiem skrócenie czasu pracy serwisu sprzątającego i niższe opłaty za wywóz odpadów. Przydaje ono także prestiżu, jaki niesie ze sobą status firmy kierującej się zasadami sprzyjającymi środowisku naturalnemu.