Raj dla moli książkowych

Biblioteczka to miejsce, w którym można zaprezentować w dowolny sposób swoje ulubione pozycje literackie. Ogranicza nas tylko fantazja oraz czas, gdyż na zaaranżowanie obfitego księgozbioru potrzeba go dosyć sporo. Modyfikując rozkład książek, warto skorzystać z okazji i każdą pozycję przetrzeć z kurzu. Jest to dodatkowa praca, lecz książki są siedliskiem roztoczy, które bywają niebezpieczne dla zdrowia przebywający w domu alergików.

Kiedy zabieramy się do układania książek, dobrze jest wybrać jakiś konkretny klucz, według którego będziemy rozstawiali poszczególne pozycje. Popularną opcją aranżacji jest rozkładanie ich gatunkami. W ten sposób powstaną półki z reportażami, romansami, fantastyką lub poezją. Inną wersją jest układanie książek zgonie z osobistymi odczuciami. Ulubione książki znajda się w miejscach łatwo dostępnych, książki do pracy w gabinecie, a te o największej wartości w punkcjach reprezentacyjnych biblioteki.  

Jak urządzić regał na książki?

Regał to ponadczasowy klasyk w świecie domowych bibliotek. Dostępny w sklepach meblowych w szerokiej gamie stylistycznej i kolorystycznej posiada jeden istotny minus. W dużym sklepie nie zawsze dopasujemy idealny rozmiar regału do naszego wnętrza. W takiej sytuacji wygodniejszą opcją jest zamówienie mebla pod wymiar, dzięki czemu optymalnie dopasujemy go do przestrzeni. Interesującym sposobem na wykorzystanie regału jest użycie go jako ściankę działową, za pomocą której stworzymy dwie wydzielone strefy w pomieszczeniu. Można wykonać taki podział regałem otwartym z dwóch stron lub jednostronnie. W drugim przypadku na ścianie zamykającej warto umieścić podwieszany telewizor albo galerię zdjęć i obrazów.

Inne sposoby na domową bibliotekę

Półki to sprawdzony system, który pozwoli bardziej elastycznie wykorzystać dostępny obszar w mieszkaniu. Dają dość dużo swobody w rozmieszczeniu księgozbioru, lecz wymagają większego zaangażowania przy montażu. Należy wpierw zaplanować ich rozkład, odpowiednio wypoziomować i zastosować wsporniki do potrzymania ciężaru książek. Jeśli mamy wysokie mieszkanie niezwykle interesująco prezentują się książki poukładane na półkach przylegających do ościeży z boku i od góry. Tworzy to eleganckie obramowanie dla przejścia pomiędzy pokojami. Innym ciekawym miejscem na książki są boki schodów, które bardzo często stanowią niedocenianą przestrzeń.

Dekoracje z kolekcją książek

Nie tylko same meble uatrakcyjniają kolekcje książkowe. Aby na półkach zrobiło się różnorodnie, można je ozdobić elementami dekoracyjnymi. Doskonale sprawdzą się w tej roli zdjęcia w ramkach i oprawione grafiki. Monotonię rzędów książek przełamiemy, wykorzystując także stopery, uzupełniając luki wazonami, rzeźbami, świecami lub półmiskami.

Książki bardzo dobrze komponują się z zegarami i roślinami. Szczególnie pięknie wyglądają rośliny zwisające, jak np. Ceropegia woodii, Rhipsalis cassutha (Patyczak), Epipremnum złociste, Hoja różowa i Sedum Burrito. Fantazyjne doniczki będą stanowić dodatkową ozdobę. Można dobrać je pod kątem koloru, ale również zaszaleć z kształtem, wykorzystując donice w kształcie sowy, nosorożca albo głowy.

Kolorowe podsumowanie

Pomijając aspekty związane z tematycznym rozmieszczeniem książek, wyborem odpowiednich mebli i dodatków, istnieje jeszcze jeden klucz do aranżacji. Jest to mianowicie układanie książek kolorami, tworząc efekt tęczy. Dla zwolenników minimalizmu jest opcja ustawiania kolekcji na regalach, wybierając tylko jeden kolor okładki. W ten sposób tworzą się przestrzenie z okładkami tylko szarymi, beżowymi, niebieskimi, itd. Można także pokusić się o ułożenie książek grzbietami do ściany regału, tak aby z zewnątrz widoczne były tylko jasnobeżowe i białe strony - utrudni to jednak znalezienie konkretnej pozycji.

Alternatywą jest obłożenie książek jednolitymi gładkimi obwolutami. Jeszcze większym urozmaiceniem będzie stawianie książek w różnych kompozycjach. Tak powstaną kolekcje ustawione klasycznie, w pionie, ale też grzbietami do góry i w stosy. A gdybyśmy chcieli dopieścić naszą domową bibliotekę jeszcze bardziej, warto rozważyć zamontowanie oświetlenia punktowego albo dekoracyjnych lampki na łańcuchu.