Ostatnio ten rodzaj mebli jest bardzo modny - oferują go między innymi marki holenderskie, które słyną z wytyczania wnętrzarskich trendów, takie jak HK Living, Zuiver, Dutchbone czy Woood. Na popularność ułożonych jedna nad drugą półek na stelażu z cienkich metalowych prętów czy drewnianych albo bambusowych drążków wpływa nie tylko ich ciekawy design, ale także wielość zastosowań.

Regał otwarty idealny do przechowywania

Otóż, regały otwarte mogą służyć zarówno do przechowywania, jak też jako miejsce ekspozycji dekoracyjnych przedmiotów. Na półkach można bowiem postawić książki, pudełka z dokumentami czy różnymi szpargałami, a między nie wkomponować ładnie oprawione zdjęcia, grafiki, figurki i wszelakie pamiątki.

Świetnie wyglądają też na nich rośliny doniczkowe albo kolekcje niewielkich rzeźb czy jakieś trofea, a nawet butelki z winem i kieliszki. Tak zaaranżowany mebel będzie nie tylko dobrze służył praktycznym celom, ale i stanie przyciągającym wzrok, ozdobnym elementem wystroju wnętrza.

Co więcej, jego ażurowa konstrukcja wygląda tak lekko, że nie zagraci nawet małego pokoju. Do mieszkań o niewielkim metrażu nadaje się więc idealnie. I jeszcze jedna, trudna do przecenienia zaleta - ma na tyle neutralny wygląd, że doskonale pasuje do aranżacji w wielu nowoczesnych stylach, od modern, przez scandi, po loftową i industrialną.

Regał otwarty w roli przegrody

Regał otwarty z półkami, do których jest dostęp i z przodu, i z tyłu, znakomicie sprawdzi się też w roli przegrody, wydzielającej z salonu kącik do pracy lub do czytania, a nawet aneks kuchenny.

Nie ograniczy tak przestrzeni jak niska ścianka czy pełny, masywny mebel, a wystarczająco przesłoni to, co nie powinno być widoczne od strony części wypoczynkowej otwartej strefy dziennej.

Regał otwarty wielofunkcyjny

Chociaż ten mebel jest przeznaczony przede wszystkim do pokoju dziennego i młodzieżowego oraz sypialni i gabinetu, odnajdzie się również w innych pomieszczeniach, na przykład w przedpokoju. Na górnej półce można postawić wazon z kwiatami i tacę na klucze, a na dolnych - kosze czy pudła, w których zawsze będą pod ręką rękawiczki, czapki i szaliki. Praktyczne i zarazem estetyczne.

Nie popełnimy też błędu, wstawiając regał otwarty do łazienki. Nie tylko zyskamy idealne miejsce na ręczniki i kosmetyki w ładnych opakowaniach, ale i urozmaicimy wygląd tego sterylnego zazwyczaj wnętrza.

A może zaczyna brakować Ci schowków w kuchni? Rozwiązaniem jest regał otwarty, który pomieści wszystkie naczynia stołowe. W schowkach zrobi się luźniej, a wygląd wnętrza się odświeży i nabierze przytulniejszego charakteru.