Skąd pochodzi słowo taupe?

Słowo taupe pochodzi z języka francuskiego i oznacza nie jeden, a całą gamę kolorów, będących efektem połączenia szarości oraz beżu w różnych proporcjach. Ze względu na swój uniwersalny charakter, uspokajające właściwości i subtelny urok, taupe cieszy się dużą popularnością i coraz częściej gości w naszych domach. Jest synonimem dobrego smaku, wdzięcznie komponuje się z drewnem, cegłą czy kamieniem, tworzy przyjemny nastrój. Co warto o nim wiedzieć?

fot. TAFF ARCHITEKCI

Kolor taupe - między beżem a szarością

Kolor taupe łączy w sobie brąz oraz szarość, dzięki czemu wprowadza do wnętrz przytulną atmosferę. Nieoczywisty i elegancki, pozwoli uzyskać wyrafinowane przestrzenie, jednocześnie nie pozbawiając ich ciepła. Sprawdzi się w każdym wnętrzu, dobrze wpisuje się też w różne stylistyki.

fot. TAFF ARCHITEKCI

Instrukcja obsługi - z jakimi odcieniami łączyć kolor taupe?

Kolor taupe jest na tyle neutralny, że z łatwością wchodzi w dialog z innymi barwami, w zależności od pożądanego efektu. Jeśli chcemy ożywić wnętrze i dodać mu charakteru, możemy połączyć go z nasyconym fioletem, fuksją czy zielenią, lub ze stonowanymi - brązem, granatem czy czernią - jeżeli zależy nam na elegancji.

fot. MOYHA/ 9DESIGN

Do jakich wnętrz pasuje kolor taupe?

Taupe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w zróżnicowanych aranżacjach. Idealnie wpisze się we wnętrza w konwencji klasycznej, rustykalnej czy kolonialnej, przede wszystkim ze względu na swoją ponadczasowość. Taupe to kolor, który się nie starzeje, podobnie jak jego składowe - beż i szarość. Wyważony i neutralny, ułatwi wypoczynek i pomoże wyciszyć się po intensywnym dniu - warto więc zastosować go w salonie czy sypialni. Aby dodać przestrzeni nieco charakteru, warto przełamać spokój ścian sztuką lub fantazyjnym oświetleniem.

Zdjęcie otwierające artykuł: KNOLL / AQINA