Styl rustykalny to dobry wybór dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą, dążących do tzw. "slow life", sielskiego życia w otoczeniu przyrody, dla których najważniejszymi wartościami są rodzina i domowe pielesze. W rustykalnym domu nie może zabraknąć świeżo zerwanych, polnych kwiatów, ciepłej szarlotki oraz przytulnej, rodzinnej atmosfery.
Myśląc o stylu rustykalnym, naszym oczom ukazuje się wiejska, wielopokoleniowa chata w otoczeniu łąk i lasów. Nic w tym dziwnego, ponieważ jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa "rustic", czyli "wiejski", "swojski". Styl rustykalny możemy łączyć z elementami stylu shabby chic, angielskiego bądź nawet industrialnego.
Na rozwój i popularność stylu rustykalnego z pewnością wpłynęła otaczająca nas nowa, pandemiczna rzeczywistość. Wielu z nas zdecydowało się na ucieczkę z miasta na wieś i życie w zgodzie z naturą. Odpowiedzią na zmieniające się potrzeby są również powstające nowe kolekcje oferowane przez znane marki wnętrzarskie.
- Countryside by Westwing Collection to dojrzewanie w stylu country. Nawet jeśli nie wszyscy mieszkamy na wsi, uwielbiamy włączać niektóre z jej typowych cech i emocji do naszego życia. To jest znajome, domowe, serdeczne, bezpieczne i właściwe. W takim otoczeniu wszystko zwalnia. Skłania nas do zatrzymania wiecznie niespokojnego stylu życia i planowania w bardzo niepewnych czasach, które są przed nami. Nie chodzi o odtwarzanie wyglądu z przeszłości, ale raczej o uchwycenie tej estetyki i wartości, przekładając je na współczesne realia. - mówi Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing Polska.
Skąd pochodzi styl rustykalny?
Historia stylu rustykalnego sięga przełomu XIX i XX wieku i rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych. Z potrzeby tworzenia prostych form z naturalnych materiałów niejaki Thomas Lee skonstruował krzesło z...jednej deski. Ten prosty mebel składający się łącznie z jedenastu elementów miał zostać wykorzystywany w domkach letniskowych na zboczach amerykańskich gór. Proste krzesło ogrodowe o nazwie "Adirondack" szybko zdobyło popularność na całym świecie.
Jak wprowadzić styl rustykalny do swojego wnętrza?
Dom z rustykalnym charakterem przypominać powinien wiejską chatę w sielskim klimacie. Dominują w nim biele, beże oraz naturalne tkaniny takie jak len, bawełna bądź wełna. Na podłodze najlepiej sprawdza się drewniana deska w naturalnym odcieniu bądź bejcowana na biało. Najlepiej, aby była ona dotknięta "duchem czasu" i eksponowała ona wszelkie nierówności oraz słoje. Drewnianą podłogę może uzupełniać także kamień najlepiej w jasnym, piaskowym odcieniu. Na ścianach dobrze wygląda jasna cegła.
Meble w domu rustykalnym powinny być proste, niezbyt nowoczesne ani wymyślne. Tutaj także dominuje biel bądź drewno. Istotną rolę odgrywają dodatki. Na stole połóżmy więc lniany obrus, postawmy świeże kwiaty, a na ścianie niech zawiśnie ręcznie pleciona makrama. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie wikliny bądź rattanu.
Styl rustykalny w pigułce:
- naturalne, jasne tkaniny takie jak: len, wełna, bawełna
- drewniane meble postarzane bądź stare
- drewniana podłoga z widocznymi słojami
- dominacja bieli i beżu
- ręcznie tworzone dodatki np. makramy, obrusy z koronką, ażurowe serwety
- polne kwiaty na stole
- lambrekin na łóżku, zazdroski w oknie
- aranżacje z jasnym kamieniem
- dodatki z wikliny bądź rattanu
- ludowe wzory
- ciosane belki stropowe przy suficie
- kominek z otwartym paleniskiem bądź piec kaflowy