Styl rustykalny kojarzony jest przede wszystkim z wiejskim domem naszych dziadków. Nie obce mu są naturalne materiały, drewniane meble czy babcine koroneczki. Jak wprowadzić go umiejętnie do swojego wnętrza? Jakie dodatki wybrać? Podpowiadamy.

Styl rustykalny to dobry wybór dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą, dążących do tzw. "slow life", sielskiego życia w otoczeniu przyrody, dla których najważniejszymi wartościami są rodzina i domowe pielesze. W rustykalnym domu nie może zabraknąć świeżo zerwanych, polnych kwiatów, ciepłej szarlotki oraz przytulnej, rodzinnej atmosfery.

 

Myśląc o stylu rustykalnym, naszym oczom ukazuje się wiejska, wielopokoleniowa chata w otoczeniu łąk i lasów. Nic w tym dziwnego, ponieważ jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa "rustic", czyli "wiejski", "swojski".

Kuchnia
W kuchni w stylu rustykalnym dominuje biel. Na podłodze ułożono kamień, zaś sufit zdobią drewniane, ciosane belki. Fot. Pinterest

Styl rustykalny możemy łączyć z elementami stylu shabby chic, angielskiego bądź nawet industrialnego.

Salon
W rustykalnym salonie nie brakuje jasnych tkanin. Lniane poduszki i obicie kanapy uzupełnia dywan z juty. Fot. Pinterest

Skąd pochodzi styl rustykalny?

Historia stylu rustykalnego sięga przełomu XIX i XX wieku i rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych. Z potrzeby tworzenia prostych form z naturalnych materiałów niejaki Thomas Lee skonstruował krzesło z... jednej deski. Ten prosty mebel składający się łącznie z jedenastu elementów miał zostać wykorzystywany w domkach letniskowych na zboczach amerykańskich gór. Proste krzesło ogrodowe o nazwie "Adirondack" szybko zdobyło popularność na całym świecie.

Krzesło "Adirondack"
fot. Walmart

Jak wprowadzić styl rustykalny do swojego wnętrza?

Dom z rustykalnym charakterem przypominać powinien wiejską chatę w sielskim klimacie. Dominują w nim biele, beże oraz naturalne tkaniny takie jak len, bawełna bądź wełna. Na podłodze najlepiej sprawdza się drewniana deska w naturalnym odcieniu bądź bejcowana na biało. Najlepiej, aby była ona dotknięta "duchem czasu" i eksponowała ona wszelkie nierówności oraz słoje.

Detale
Słomkowy kapelusz i ażurowa siatka spójnie łączą się z lekkimi zasłonami i drewnianą ścianą z desek.

Drewnianą podłogę może uzupełniać także kamień najlepiej w jasnym, piaskowym odcieniu. Na ścianach dobrze wygląda jasna cegła.

Kominek
Kominek w stylu rustykalnym może być otwartym paleniskiem, piecem kaflowym bądź (jak na zdjęciu) imitacją obudowaną cegłą. Wybór zależy już tylko od nas.

Meble w domu rustykalnym powinny być proste, niezbyt nowoczesne ani wymyślne. Tutaj także dominuje biel bądź drewno. Istotną rolę odgrywają dodatki. Na stole połóżmy więc lniany obrus, postawmy świeże kwiaty, a na ścianie niech zawiśnie ręcznie pleciona makrama. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie wikliny bądź rattanu.

Bielona podłoga
Bielona podłoga i szafki celowo zostały pomalowane niedokładnie.To także jedna z cech stylu rustykalnego.

Styl rustykalny w pigułce:

 • naturalne, jasne tkaniny takie jak: len, wełna, bawełna
 • drewniane meble postarzane bądź stare
 • drewniana podłoga z widocznymi słojami
 • dominacja bieli i beżu
 • ręcznie tworzone dodatki np. makramy, obrusy z koronką, ażurowe serwety
 • polne kwiaty na stole
 • lambrekin na łóżku, zazdroski w oknie
 • aranżacje z jasnym kamieniem
 • dodatki z wikliny bądź rattanu
 • ludowe wzory
 • ciosane belki stropowe przy suficie
 • kominek z otwartym paleniskiem bądź piec kaflowy
Łazienka
Pomieszczenie kąpielowe to chyba najtrudniejszy pokój do zaaranżowania w rustykalnym stylu. Pamiętając jednak o jego charakterystycznych cechach, z pewnością podołamy temu wyzwaniu!
Beż, beż, beż
Monochromatyczne pomieszczenia są w tym sezonie bardzo modne. A odcieni beżu są miliony...Fot. Pinterest