Życie miejskie i wiejskie w jednym - czy to możliwe? W aranżacji wnętrz nie ma rzeczy, których nie dałoby się z sukcesem osiągnąć. Na to zaś pozwala właśnie zyskujący coraz większą popularność modern farmhouse style. Jego założenia wychodzą naprzeciw osobom, które są już nieco znudzone nurtami minimalistycznymi, ale wciąż nie chcą rezygnować z wpływów dużych metropolii. 

Co to jest styl modern farmhouse i do jakich wnętrz pasuje?

Określenie „modern farmhouse” w zasadzie można rozumieć dosłownie. Chodzi o wizję nowoczesnego domu na wsi, który jest przestronny, pełen światła, a także wzbogacony o współczesne nurty estetyczne. Dzięki temu łączy w sobie niejako dwa światy - ten sielski, spokojny i tradycyjny, oraz ten bardziej dynamiczny, bo związany z miejską dynamiką i duchem metropolii.

Podwójny charakter stylu przekłada się na jego dużą uniwersalność - można go stosować w wielu typach wnętrz, i to zlokalizowanych zarówno w domach wolnostojących, jak i mieszkaniach. Niemniej jako że chodzi o przestrzeń i światło, wnętrza te powinny być przestronne, a najlepiej również dość wysokie. Trudno więc chociażby wprowadzić styl modern farmhouse w czystej postaci do małej kawalerki, choć inspiracje z niego zaczerpnięte również można twórczo przeformułować na niedużym metrażu.

Modern farmhouse otwiera zatem pole do tworzenia kreatywnych połączeń. Ze świata nowoczesnego można zaczerpnąć wpływy skandynawskie czy industrialne. Z kolei filar pod hasłem styl farmhouse to tradycyjne materiały wykończeniowe, lokalne rzemiosło, a także pewna surowość i celowa niedoskonałość, które mogą się wiązać z wpływami rustykalnymi. Mimo swojej pojemności estetycznej styl modern farmhouse nie będzie odpowiedni dla miłośników minimalizmu. Także fani stylu glamour powinni szukać innych kreatywnych środków wyrazów, takich jak chociażby niejako pokrewna, choć w dużym stopniu inna konwencja modern classic.

Dlaczego styl modern farmhouse jest tak popularny?

Źródeł popularności stylu modern farmhouse można szukać w wielu miejscach:

Trend przenoszenia się na wieś i na przedmieścia: czasami życie w dużym ośrodku miejskim jest męczące, stąd coraz więcej osób szuka azylu w spokojniejszej scenerii. Tendencję tę nasiliła pandemia. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej można z powodzeniem prowadzić działalność zawodową także w domu na wsi - bez wychodzenia z niego. Kierunek poza miasto to również jedna z konsekwencji stale rosnących cen mieszkań w blokach i kamienicach.

Zwrot ku tradycji: minimalizm, nowoczesność i formalna dyscyplina, zdominowana przez geometrię, nie są dla każdego. Miłośnicy klasyki, lokalności czy tradycji wolą więc nieco urozmaicić taką estetykę. Styl modern farmhouse jest tu gotową inspiracją.

Ekologia i naturalność: sielskie inspiracje bazują w dużej mierze na naturalnych materiałach, a także metodach produkcji, które nie obciążają środowiska. Dodatkowo rzeczy z duszą można popisowo odnowić, nadając im drugie życie. To zaś wpisuje się w coraz większe zainteresowanie ekologią i nurtem zero waste - przyjaznym dla przyrody oraz stanowiącym remedium na galopujące zmiany klimatyczne.

Modern farmhouse krok po kroku

Podstawą stylu modern farmhouse jest naturalna, tradycyjna baza. Warto więc zacząć zwłaszcza od drewna i cegły. Innym polecanym materiałem wykończeniowym jest kamień: granit, piaskowiec, trawertyn. Niekoniecznie musi to być marmur, który po pierwsze, nie jest typowo polskim surowcem, a po drugie, kojarzy się z bardziej reprezentacyjnymi, eleganckimi wnętrzami.

Kolorem wiodącym, który uzupełnia naturalną bazę, może być biel. To opcja uniwersalna, która ponadto podkreśla efekt otwartej przestrzeni oraz ją rozświetla, co jest pożądane w modern farmhouse. Świetnie sprawdzają się też łagodne pastele, kolory ziemi oraz ceglasty odcień pomarańczowego, który kojarzy się z cegłą i terakotą.

W przypadku mebli, dodatków i akcesoriów warto miksować ze sobą elementy współczesne z tradycyjnymi. Mile widziane są wszelkie ślady upływu czasu, takie jak przecierki, a nawet delikatne zarysowania. Styl modern farmhouse doskonale wypada w połączeniu z konwencją vintage, dlatego wiekowy kredens, stara dębowa szafa czy bogato zdobione, drewniane łóżko doskonale prezentują się w takim wnętrzu. Ważną rolę odgrywają też przykłady tradycyjnego rzemiosła - od tkanin (wykonanych z naturalnych włókien) po ceramikę i pamiątki z duszą.

Kreatywny eklektyzm na granicy miasta i wsi

Styl modern farmhouse to zawsze miks różnorodności, dlatego sielskie motywy i nowoczesne inspiracje zawsze można indywidualnie rozwijać. Zarówno drewno, jak i cegła fantastycznie wypadają w połączeniu ze stylistyką industrialną. Można ją też potraktować jako główny element miejski, czyli bardziej współczesny, dodając do wystroju odrobinę surowego metalu czy betonu. Także styl skandynawski idealnie wypada w duecie z modern farmhouse. Jest w nim sporo naturalności, lokalności i łagodnych kolorów oraz wzorów, które kreują nastrój przytulności - gdzieś pomiędzy miastem a wsią.

Autor
Czym jest styl modern farmhouse i czemu zyskuje popularność?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...