Ekologiczny filtr do wody

Jeśli dbamy o swoje ciało i zdrowie, pijemy przeciętnie jedną butelkę wody dziennie. W skali całego roku to 365 plastikowych butelek, które rozkładać się będą wiele lat. Jak temu zapobiec? Eksperci zapewniają, że w większych miastach woda z kranu jest całkowicie zdatna do picia. Jeśli jednak nie mamy pewności co do składu wody, zdecydujmy się na nakładkę z filtrem zakładaną na kran. Istnieją także dzbanki filtrujące wodę - do wyboru, do koloru! A co jeśli jesteśmy uzależnieni od wodnych bąbelków? Zakupmy tzw. saturator, który doda nieco gazu do oczyszczonej filtrem wody. 

Oczyszczacze powietrza

Szczególnie w okresie zimowym jesteśmy zalewani przez media informacjami o smogu i zagrożeniu, jakie za sobą niesie. Aby zadbać o swoje najbliższe otoczenie, możemy zdecydować się na oczyszczacze powietrza. Dzięki nim poprawimy jakość wdychanego powietrza, co może mieć realny wpływ na stan naszego zdrowia. 

Nie zapominajmy również o naturalnych oczyszczaczach powietrza, czyli...kwiatach. Rośliny w domu filtrują zanieczyszczenia. Ponadto każda roślina tworzy wokół siebie korzystny mikroklimat. Z jej liści cały czas paruje woda, dzięki czemu powietrze jest lepiej nawilżone.

Ekologiczne ogrzewanie - pompa ciepła

Jeśli jesteśmy na wczesnym etapie budowy domu, ogromne znaczenie ma decyzja odnośnie rodzaju ogrzewania. Najbardziej polecaną opcją jest obecnie pompa ciepła, która pozyskuje ciepło z wnętrza ziemi. Jest to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak też ekonomiczne. 

Baterie oszczędzające wodę

Sposobem na ekologiczne rozwiązania w łazience jest zamontowanie baterii oszczędzającej wodę. Tego rodzaju sprzęt to tzw. baterie termostatyczne. Ich użytkowanie obniża rachunki za wodę i energię. Producenci podają, że oszczędność wody może wynieść ok. 40%. Wynika to ze znacznie krótszego czasu potrzebnego do osiągnięcia optymalnej temperatury wypływającej wody w porównaniu do baterii klasycznych.

Oprócz tego istnieją także modele baterii, które pozwalają na zmianę natężenia wody w zależności od wykonywanej czynności. Prysznic możemy rozpocząć delikatnym strumieniem, zwiększając ilość wody np. podczas spłukiwania włosów. 

Jeśli jesteśmy zwolennikami kabin prysznicowych, rozważmy instalację deszczownicy. Deszczownica posiada małe otwory powodujące, że siła strumienia jest mniejsza, ale nadal wystarczająca, by komfortowo cieszyć się kąpielą. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 30 % wody w stosunku do tradycyjnej baterii prysznicowej. 

Inteligentny dom - sposób na ekologię

Choć pierwotnie inteligentne rozwiązania do domu miały przede wszystkim oszczędzić nasz czas, one także przyczyniły się do dbania o ekologię. W jaki sposób? Inteligentne żarówki z wykrywaczem ruchu zapalą się tylko wtedy, gdy ktoś będzie przebywał w pomieszczeniu, a zdalnie sterowane ogrzewanie pozwoli na kontrolę temperatury nawet z drugiego krańca ziemi. Dzięki temu wszystkie domowe sprzęty będą zużywały prąd tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebny.

Kompostownik w ogrodzie

Na pozór nic nie znaczący pojemnik w ogrodzie ma duże znaczenie dla środowiska. Niestety świadomość ekologiczna Polaków jest nadal niska i możemy spotkać się z osobami palącymi liście, albo co gorsze - śmieci! Takim osobom sprezentujmy kompostownik. To nic innego jak "śmietnik" na ekologiczne odpady w postaci liści, czy chwastów. Po dłuższym czasie wytwarzany jest z nich kompost, będący naturalnym nawozem dla roślin. 

Opakowania wielorazowego użytku

Zastanawialiście się jaki wpływ na środowisko mają nasze codzienne wybory? Oczywiście nie trzeba przypominać o torbach wielorazowych, czy ograniczeniu jak największej ilości plastiku w zakupach spożywczych. Istotną rolę odgrywa tu także sposób przechowywania żywności. Dobrym patentem jest zakup szklanych słojów na artykuły sypkie. 

Kosze do segregacji odpadów

Przykrym faktem jest, że sporą część społeczeństwa to właśnie koszta wywozu śmieci skłoniły do segregacji odpadów, która zwyczajnie...zaczęła się opłacać. Bez względu na przyczynę takiego zachowania, warto jest zainwestować w kosze do segregacji. W wielu domach nadal są to zwykłe pojemniki, niesprzyjające prawidłowemu oddzielaniu papieru od plastiku. 

Naturalne materiały we wnętrzach

Aktualne trendy powrotu do natury sprzyjają środowisku! Najmodniejsze rattanowe meble i dodatki, akcesoria z bambusa, lniane tkaniny pełnią rolę nie tylko estetyczną, ale również ważną dla ekologii. Wybierając wyposażenie do domu lub mieszkania składające się w większości z naturalnych materiałów, minimalizujemy ilość zużytego plastiku.

fot. House Doctor
Autor
Dom przyjazny naturze - ekologiczne rozwiązania
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....