Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać?

Oczyszczacze powietrza skutecznie rozwiązują problem zanieczyszczeń i alergenów wewnątrz pomieszczeń. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź co warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Pyłki, roztocza, alergeny zwierzęce, zarodniki pleśni, a także szkodliwe cząsteczki smogu z zewnątrz wpływają na jakość powietrza w domach i często są zagrożeniem dla zdrowia domowników. Skutecznym rozwiązaniem na zanieczyszczenia i alergeny znajdujące się w domowym powietrzu jest jego oczyszczanie.

Badania naukowe potwierdzają, że filtracja powietrza, zmniejszając ilość alergenów daje poprawę samopoczucia i łagodzi objawy wśród alergików. Warto zatem zainwestować w oczyszczacz powietrza, ale należy dobrze przygotować się do jego zakupu i zwrócić uwagę na najważniejsze cechy.

fot. KAERCHER

Zasięg działania i wydajność oczyszczania

Wybierając oczyszczacz powietrza, należy dopasować zasięg jego działania do wielkości pomieszczenia oraz kierować się jego wydajnością. Oczyszczacze mają określony parametr związany z prędkością oczyszczania powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza).

CADR jest międzynarodowym standardem dla mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza i pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy. Czyli np. pokój o powierzchni 40m2 będzie optymalnie przefiltrowany przy CADR= 160 m³/h.

Naturalne i bezpieczne oczyszczanie

Uważaj, gdyż niektóre oczyszczacze powietrza zamiast pomagać będą szkodzić. Elektrostatyczne jonizatory uwalniają jony, które powodują, że szkodliwe cząsteczki (w tym alergeny) przyczepiają się do ścian i innych powierzchni. Nie usuwają one jednak wszystkich cząsteczek z powietrza! Dodatkowo produkowany przez nie ozon, sam w sobie ma działanie drażniące na drogi oddechowe.

Z kolei filtr UV pozwala na usunięcie mikroorganizmów, nie usuwa jednak większości alergenów, kurzu, związków stałych. Nie poradzi sobie również z filtrowaniem gazów. Należy pamiętać, że nie wszystkie systemy ultrafioletowe są jednakowe - mogą różnić się długością fali. Także piecowe filtry z włókna szklanego okazały się być nieskuteczne.

Najbezpieczniejszą i skuteczną metodą oczyszczania jest wieloetapowy system filtracji. Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

  • filtry wstępne usuwające największe zanieczyszczenia, np. sierść, fragmenty naskórka, pyłki
  • filtry węglowe wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy)
  • filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Dzięki potrójnemu systemowi filtracji oczyszczacze pozwalają na eliminację do 99,97% alergenów i zanieczyszczeń. Pamiętaj też, że aby oczyszczanie powietrza było naprawdę skuteczne i bezpieczne, filtry oczyszczacza muszą być regularnie wymianie, gdyż posiadają określoną absorbcję zanieczyszczeń, a im bardziej zużyty filtr powietrza tym jego CADR jest niższy.

Mitem jest, że oczyszczacze, w których nie trzeba wymieniać filtrów są tańsze w eksploatacji. Kupując oczyszczacze bez wymiennych filtrów, pamiętaj o koniecznych do tych oczyszczaczy akcesoriach (np. bioabsorbenty czy odkamieniacze). Ich koszt w sezonie eksploatacyjnym często przekracza ten związany z „kosztownymi” filtrami.

fot. BLUEAIR

Wykrywanie zanieczyszczeń i automatyczne oczyszczanie

Najlepiej wybierz urządzenie, które jest wyposażone w bardzo czułe czujniki monitorujące jakość powietrza w czasie rzeczywistym i automatycznie pobudzające oczyszczacz do intensywnego usuwania zanieczyszczeń, gdy wykryją że jakość powietrze w pomieszczeniu jest gorsza. Dzięki takiemu inteligentnemu oczyszczaniu możesz mieć pewność, że urządzenie samo będzie chronić przez cały czas, zwłaszcza, że zanieczyszczenia powietrza są niewidoczne.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad jakością powietrza, szukaj urządzeń, które na bieżąco o nim mówią np. poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz przedstawiają aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.

Dodatkowe funkcje

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje w urządzeniu, które zwiększą komfort użytkowania oraz pomogą efektywnie oczyszczać powietrze. Przykładem może być programowanie czasu umożliwiające optymalną pracę urządzenia lub blokada rodzicielska zapobiegająca zmianie ustawień w oczyszczaczu przez dzieci, dające pewność, że urządzenie działa efektywnie według wybranych parametrów.

Monitorowanie zużycia filtrów i informacja o konieczności ich wymiany lub czyszczenia filtra wstępnego, to funkcja, która zapewnia, że oczyszczacz zawsze będzie dział skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia, gdyż blokada urządzenia zapobiega pracy z nieefektywnymi filtrami. Sprawdź także, czy urządzenie posiada funkcję cichej pracy (trybu nocnego). Co z tego, że oczyszczacz będzie bardzo wydajny, skoro nie da się przy nim spać, czy choćby rozmawiać.

Pamiętaj, że priorytetem powinna być wydajność, ale nieokupiona nadmiernym hałasem. Tryb nocny pozwoli na ciągłą pracę oczyszczacza w nocy bez zakłócania snu, a przydatna w takiej sytuacji jest np. funkcja przyciemnienia świateł. Warto również wspomnieć o aplikacjach monitorujących powietrze, które współdziałają z oczyszczaczami np. aplikacja Air Matters.

fot. SAMSUNG

Sprawdzone i rekomendowane

Dobre oczyszczacze posiadają rekomendację uznanych autorytetów – PTA (Polskie Towarzystwo Alergologiczne) czy ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii), które testują je pod kątem ich faktycznej skuteczności i bezpieczeństwa, zwłaszcza dla alergików. Czy takie oczyszczacze w ogóle istnieją? Tak! Poniżej przygotowaliśmy przegląd najciekawszych modeli oczyszczaczy powietrza.

Ranking oczyszczaczy powietrza

W dzisiejszych czasach nasza świadomość oraz ekologiczne podejście do życia jest dla nas coraz ważniejsze. Nie bez znaczenia jest także nasze zdrowie i powietrze, którym oddychamy. Możemy zadbać o nie na dwa sposoby: wybierając rośliny oczyszczające powietrze, bądź wspomóc się nowoczesnym sprzętem. Pod lupę wzięliśmy x modeli dostępnych na rynku.

1. Dwa w jednym - lampa i oczyszczacz

Bellaria to z jednej strony to oczyszczacz powietrza, a z drugiej lampa z regulowanym oświetleniem LED.

źródło: WWW.FALMECPOLSKA.PL

2. Czyste powietrze w całym pomieszczeniu

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool automatycznie wykrywa szkodliwe cząsteczki oraz gazy unoszące się w powietrzu i jednocześnie przesyła informacje w czasie rzeczywistym do nowego ekranu LCD oraz aplikacji Dyson Link. Umożliwia to utrzymanie dobrego samopoczucia i odpowiedniego poziomu komfortu życia w domu.

fot. DYSON

3. Oczyszczacz, czy strażnik otoczenia?

Oczyszczacz Sharp posiada autorską technologią Plasmacluster Ion wzmacnia pozytywne działanie występujących naturalnie w powietrzu jonów. Tysiące uwalnianych do pomieszczenia ujemnych i dodatnich jonów przyłączają się do powierzchni znajdujących się w powietrzu wirusów i innych mikroorganizmów hamując ich rozwój i unieszkodliwiając je.

fot. SHARP

4. Oczyszczacz usuwający pył

Oczyszczacz powietrza LG PuriCare wyposażono w specjalny czujnik, który pozwala automatycznie usuwać cząstki drobnego pyłu, gdy ich stężenie w powietrzu przekroczy dopuszczalną wartość.

fot. LG ELECTRONICS

5. Idealne rozwiązanie dla alergika

Dzięki zaawansowanej technologii oczyszczania i wieloetapowemu systemowi filtracji oraz czujnikowi AeraSense oczyszczacz Philips AC6608/10 doskonale usuwa zanieczyszczenia, alergeny, lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy.

fot. PHILIPS

6. Klimatyzator sterowany głosem

Wolnostojący klimatyzator inwerterowy DUALCOOL ThinQ™ posiada funkcję sterowania głosem oraz zaawansowany czujnik ruchu.

fot. LG ELECTRONICS

7. Redukcja 300 zanieczyszczeń

System Atmopshere Sky™ skutecznie usuwa 99,99% cząstek powietrza o rozmiarze 0,007 mikrona i redukuje ponad 300 różnych zanieczyszczeń.

fot. AMWAY

8. Niewielki, lecz wydajny

Oczyszczacz Blueair Pure 221 aż pięć razy na godzinę oczyszcza powietrze i zapewnia jego idealną czystość. Dzięki niskiemu zużyciu energii, niemal bezgłośnej pracy oraz zastosowaniu bezpiecznych dla środowiska materiałów idealnie nadaje się do salonów czy pokoi dziecięcych. Filtry wstępne dostępne są w pięciu kolorach, co pozwala dopasować oczyszczacz do wnętrza.

Fot. BLUEAIR

9. 2w1 - oczyszczacz z funkcją nawilżania

Nowy oczyszczacz i nawilżacz powietrza 2 w 1 Philips AC2729 łączy w sobie dwie funkcje i doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami smogowymi, powodującym dyskomfort suchym powietrzem, ale też szkodliwymi gazami, bakteriami, alergenami oraz wirusami. 

fot. PHILIPS

10. Pięć różnych filtrów oczyszczania

Tym, co wyróżnia oczyszczacz powietrza AF 100 od konkurencji, jest pięć różnego rodzaju filtrów, każdy dedykowany do usuwania innego rodzaju zanieczyszczeń. Urządzenie posiada m.in. wysokiej klasy filtr antysmogowy oraz filtr TVOC, który oczyszcza powietrze z formaldehydów, co przyda się na przykład po remoncie.

fot. KÄRCHER

11. Oczyszczacz do małych pomieszczeń

Seria Sense+ jest idealna do mniejszych pomieszczeń, w których design ma znaczenie, ale czyste powietrze - jeszcze bardziej. 

fot. BLUEAIR

12. Oczyszczacz bezpieczny dla zwierząt

Oczyszczacz powietrza Philips AC3256 nie stosuje jonizacji, silnych środków chemicznych i nie emituje ozonu, jest również bezpieczny dla zwierząt. Zastosowana w nim wieloetapowa filtracja, zwiększa ilość czystego powietrza oraz skutecznie filtruje zanieczyszczenia: drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02 mikrona. Oczyszczacz ten, dzięki filtrowi NanoProtect HEPA jest w stanie usunąć do 99,97% cząsteczek smogowych PM2,5, alergenów takich jak pyłki, kurz, roztocza, pleśń, grzyby i sierść zwierząt, a nawet bakterii i wirusów.

fot. PHILIPS

Z kolei dzięki filtrowi węglowemu skutecznie usuwa szkodliwe lotne związki organiczne. W oczyszczaczu zastosowano innowacyjny czujnik monitorujący aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niemu oczyszczacz wskazuje na wyświetlaczu liczbę cząsteczek PM2,5, a poprzez 4 stopniowy wskaźnik kolorów informuje o jakości powietrza. Wykrywa nawet najmniejsze cząsteczki, a gdy zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu wzrasta do niepokojącego poziomu, oczyszczacz automatycznie pobudza się do bardziej intensywnego działania. Oczyszczacz informuje również kiedy należy wyczyścić filtr wstępny, a kiedy wymienić pozostałe filtry.

13. Skuteczna ochrona przed smogiem

Oczyszczacz Webber AP9405 wyposażono w 6-stopniowy system filtracji „PURE Vital Air” z HEPA 13, co zapewnia pełny komfort użytkowania i ochronę przed smogiem. Posiada także funkcję nawilżania powietrza.

fot. WEBBER

14. Najwyższa na rynku zdolność oczyszczania

Pure A9, najnowszy oczyszczacz powietrza marki Electrolux, zapewnia najwyższą na rynku zdolność oczyszczania przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Minimalny jego poziom wynosi zaledwie 21 dBA, a przy pełnej prędkości tylko od 48 do 52 dBA w zależności od modelu, co odpowiada poziomowi dźwięku zwykłej rozmowy. Z pomocą unikatowego systemu PureSense nowość Electrolux stale mierzy poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniach, reguluje przepływ powietrza, dbając o zdrowe środowisko we wnętrzach. 

fot. ELECTROLUX

15. Inteligentny oczyszczacz powietrza

Nowa seria oczyszczaczy marki Samsung usuwa aż do 99,97% zanieczyszczeń. Każdy z nich posiada 3 filtry: wstępny, węglowy oraz filtr HEPA13, który wyłapuje cząsteczki smogu PM1,0, PM2,5 i PM10 oraz walczy z alergenami, bakteriami czy roztoczami. Urządzenie powiadomi nas również, kiedy nadejdzie czas na wymianę filtra.

fot. SAMSUNG

16. Oczyszczacz z funkcją silent

Oczyszczacz powietrza HL-OP-15 wyróżnia m.in. 6-stopniowy system filtracji, który pozwala skutecznie wyeliminować m.in. alergeny, dym papierosowy i inne nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz powietrza wyposażony jest także we wskaźnik zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM 2,5, funkcję auto, dostosowującą pracę urządzenia do jakości powietrza w danym pomieszczeniu oraz funkcję silent, redukującą prędkość wentylatora dla zapewnienia jego maksymalnie cichej pracy nocą.

fot. VIESSMANN