Jak wybrać naprawdę dobre farby? To pytanie nie jednemu majsterkowiczowi spędza sen z powiek. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju malowanej powierzchni, jej przeznaczenia oraz częstotliwości użytkowania. Producenci oferują szeroką gamę rozwiązań w postaci farb do podłóg, płytek ceramicznych lub mebli.

Farby do mebli najogólniej można podzielić na modne ostatnio farby kredowe oraz farby akrylowe. Oba rodzaje farb są wodorozcieńczalne, dzięki temu nie musimy obawiać się nieprzyjemnego zapachu. Różnią się jednak pod wieloma aspektami, a nasz wybór powinien zależeć od rodzaju malowanego mebla oraz stylu w jakim chcemy go wykończyć.

Farby kredowe do mebli

Jeśli podobają nam się meble w stylu prowansalskim, shabby chic lub vintage z widocznymi pociągnięciami pędzla i efektem postarzania, farby kredowe mogą okazać się nieocenioną pomocą. Ponadto mają wiele innych zalet.

Zalety farb kredowych do mebli:

 • dzięki nim można stworzyć efekt postarzania, zmieniać faktury mebli
 • duży wybór kolorów
 • tworzą grubszą warstwę
 • nie wymagają gruntownego przygotowania mebla, wystarczy lekkie przeszlifowanie
 • wysoka cena
 • dobre do malowania pędzlem
 • mebel po malowaniu należy zabezpieczyć impregnatem, lakierem lub woskiem
 • matowe wykończenie

Na półkach sklepów budowlanych zobaczymy o wiele więcej typów farb do malowania mebli. Może to wprowadzić w głowie niemały zamęt. Najczęściej są to rodzaje farb kredowych np. kazeinowe, mineralne, winylowe itp. Określenia te najczęściej wskazują na składnik bazowy farby. Dany rodzaj farby może różnić się sposobem malowania, przyczepnością czy trwałością. Warto w takim przypadku zastosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

Farby akrylowe do mebli

Standardowe farby akrylowe wykorzystywane są nie tylko podczas renowacji mebli, ale także odnawiania kaloryferów lub parapetów. Jeśli zdecydujemy się na farby akrylowe, znaczący aspekt powinna stanowić cena. Farby tańszych producentów mogą wydzielać duszący zapach.

Zalety farb akrylowych do mebli:

 • dobre do malowania wałkiem
 • przed użyciem farby, mebel należy starannie oczyścić
 • nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia
 • jedna warstwa farby pozostawia widoczne usłojenia drewna, więcej - jednolitą, gładką powierzchnię
 • satynowe, półmatowe lub matowe

 

Farby tablicowe do mebli

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych farb do mebli jest farba tablicowa. Mało kto wie, że śmiało można wykorzystać ją nie tylko na powierzchni ścian. Swoją funkcję spełni na drzwiach szafy w pokoju dziecka, która stanie się jednocześnie atrakcją dla malucha. Możemy wykorzystać również blat stolika dziecięcego, na którym dzieci będą mogły tworzyć kreatywne rysunki. Nie musimy ograniczać się tylko do czarnego koloru. Producenci oferują farby tablicowe w wielu barwnych odcieniach.

Do jakich wnętrz stosować farby renowacyjne?

Jakiś czas temu na rynek wprowadzono tzw. farby renowacyjne. Czym różnią się one od swoich konkurentów? Z pewnością to opcja dobra dla powierzchni narażonych na tłuszcz lub wilgoć. Farby te są bardziej odporne na zarysowania czy zabrudzenia. Radzimy, aby tego typu farby wykorzystać decydując się na metamorfozę frontów kuchennych.

Autor
Farba do mebli - kredowa czy akrylowa? sprawdź zanim kupisz!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....