Remont domu przeprowadzamy cyklicznie i zależnie od potrzeb czy zużycia materiałów prace mogą obejmować różny zakres. Z pewnością jednak malowanie mieszkania jest jedną z najczęstszych czynności, a ponadto dość łatwych do przeprowadzenia. Co jaki czas należy to robić? Najlepiej co kilka lat. Wynika to przede wszystkim z tego, że ściany zbierają zabrudzenia i zwyczajnie warto im zafundować efektowne odświeżenie. 

Zanim zaczniesz malowanie ścian, czyli jak się przygotować

By malowanie ścian nie sprawiało problemów, warto zacząć od zgromadzenia potrzebnych akcesoriów zarówno do nakładania farby, jak i zabezpieczenia mieszkania. Nie pozostaje bowiem tajemnicą, że malowanie wiąże się z wieloma zabrudzeniami. Przydadzą się:

Wałki i pędzle do malowania ścian - to kluczowe narzędzia. Nie ma przy tym jednoznacznych wskazań, jakie są uniwersalne. Wszystko zależy od rodzaju farby. Trzeba więc wczytać się w zalecenia producenta odnośnie do tego, czym najlepiej malować ściany - chodzi tu o typ wałka i pędzla, w tym długość oraz rodzaj włosia. Przyda się również poręczny pędzel do malowania trudno dostępnych miejsc.

Kuweta na farbę (tacka malarska, ewentualnie wiaderko).

Drabina - wygodny pomocnik przy malowaniu wyższych części ścian oraz sufitu. Alternatywę stanowi wałek z rączką teleskopową.

Folia malarska - przyda się do przykrycia mebli i podłóg.

Taśma malarska - warto za jej pomocą dobrze przymocować folię, tak żeby nie unosiła się przy każdym ruchu powietrza. Przydaje się też do zasłonienia miejsc i zakamarków tuż przy malowanej powierzchni (np. listew przypodłogowych), a także okien i drzwi.

Papierowa taśma samoprzylepna - dobrze sprawdza się do zabezpieczenia ościeżnic.

Kotary lub przesłony z grubszej folii - jeśli malujemy jeden pokój, warto je zamieścić w otworach drzwiowych. Wtedy pył i zabrudzenia nie będą się przenosić dalej.

Z takimi pomocnikami możemy zacząć właściwe przygotowania. W miarę możliwości najlepiej wynieść jak najwięcej rzeczy z pokoju na czas malowania ścian. Duże meble warto przesunąć na środek pokoju i przykryć je folią malarską (a tę przymocować taśmą). Żyrandole i inne lampy należy zdjąć lub przynajmniej szczelnie osłonić. Dobrą praktyką jest też odsunięcie od ściany (bądź zdemontowanie) gniazdek elektrycznych i włączników światła. Niezbędne jest ich oklejenie taśmą.

Malowanie pokoju a stara farba

Kolejna szczególnie ważna sprawa to właściwe przygotowanie powierzchni ścian. Najprościej, jeśli stara farba jest w dobrym stanie, nie łuszczy się ani nie powstały na niej rysy czy większe usterki. Wtedy wystarczy ją jedynie oczyścić, przemywając wodą np. z szarym mydłem. Z kolei gdy farba już częściowo schodzi ze ściany, można zeskrobać płaty, a powstałe ubytki uzupełnić masą szpachlową (na koniec przecierając papierem ściernym, by powierzchnia była równa i miała dobrą przyczepność).

Jeżeli malowanie ścian wykonujemy farbą tego samego rodzaju co dotychczasowa, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania powierzchni. Inaczej, jeśli starą farbę trzeba całkowicie zerwać. Przykładowo na farbę klejową i wapienną nie można nanosić nowocześniejszych preparatów emulsyjnych. Jak ocenić, czy farba dobrze się trzyma i nie trzeba jej zrywać? Wystarczy prosty test z taśmą malarską.

Przyklejamy ją do ściany, a następnie odrywamy jednym, stanowczym ruchem. Jeśli na taśmie nie zostaje farba, oznacza to, że można na nią nanieść nową. Z kolei w przypadku potrzeby usunięcia powłoki malowanie ścian odrobinę się komplikuje. Najprostszy sposób? Zwilżenie farby i zdzieranie jej za pomocą szpachelki. Można też użyć gotowego preparatu do usuwania farby. Powierzchnie w gorszym stanie niekiedy też wymagają szpachlowania, nakładania gładzi i gruntowania.

Jak malować ściany krok po kroku?

Gdy już przygotujemy ściany i mamy wszystkie potrzebne narzędzia, możemy przystąpić do właściwych prac. Jak pomalować ściany sprawnie i szybko? Zwykle od razu odświeżamy też sufit - warto właśnie od tego zacząć. Najpierw malujemy narożniki, a potem większe powierzchnie.

Już samo malowanie ścian najlepiej przeprowadzać w taki sposób:

1. Najpierw granicę między ścianami a sufitami oklejamy taśmą malarską. Warto mocniej dociskać tylko jej krawędzie z prostego powodu - łatwiej ją później zerwiemy.

2. Malowanie pokoju rozpoczynamy od trudniej dostępnych miejsc w narożach, wykorzystując pędzel malarski.

3. Następnie przechodzimy do większych powierzchni. Farbę najlepiej nakładać w kierunku góra-dół. Do tego doskonale sprawdzają się wałki malarskie. Pamiętajmy, by je całkowicie pokrywać farbą - częściowo suche wałki prowadzą do powstawania nieestetycznych smug.

4. Jeśli dana farba wymaga nakładania dwóch lub trzech warstw (informacje znajdziemy na opakowaniu), poczekajmy, aż pierwsza z nich wyschnie - dopiero wtedy przystępujemy do kolejnego cyklu.

Warto też pilnować, by opakowanie z farbą było dobrze zamknięte - wtedy nie będzie ona wysychać. Może się zdarzyć, że na wierzchu, po otwarciu puszki, znajdziemy twardszy kożuch. Nie jest to jednak powód do niepokoju, wystarczy go jedynie usunąć. Dobrą praktyką jest również dokładne wymieszanie farby przed malowaniem pokoju.

Malowanie kuchni i łazienki

Wiemy już, jak pomalować pokój. Co zaś z bardziej wymagającymi pomieszczeniami, takimi jak kuchnia i łazienka? Tu w zasadzie nie ma większych różnic - niekiedy tylko zabezpieczenie mebli (zwłaszcza kuchennych, jeśli trudno je zdemontować) może się wiązać z większą pieczołowitością.

Należy za to zwrócić uwagę na dobór optymalnej farby, która będzie trwała, paroprzepuszczalna, odporna na wilgoć, zmienne temperatury i trudne zabrudzenia, np. z tłuszczu. Malowanie ścian w kuchni i łazience dobrze jest przeprowadzić, korzystając m.in. z dość popularnych farb lateksowych. Ciekawą propozycję stanowią też solidne farby ceramiczne.

Autor
Jak malować ściany? Praktyczne porady malowania pokoi, kuchni, łazienek!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...