Czym jest farba magnetyczna i w jakim celu się ją stosuje?

Farba magnetyczna to wodorozcieńczalna, bezzapachowa substancja zawierająca w swoim składzie opiłki żelaza. Najczęściej występuje w dwóch odcieniach - szarym i czarnym i cechuje się bardzo gęstą konsystencją. Przystępując do malowania ścian farbą magnetyczną należy dokładnie wymieszać zawartość puszki tak, aby równomiernie rozprowadzić cząsteczki przyciągające magnesy.

Chcąc otrzymać zadowalający efekt, ścianę należy pokryć minimum trzema warstwami farby. Pamiętajmy jednak, że nie będzie ona tak silnie namagnesowana jak np. lodówka. Aby powiesić na niej także cięższe rzeczy zaopatrzmy się w dobrej jakości, mocne magnesy neodymowe.

Farbę magnetyczną z powodzeniem możemy pokryć na koniec farbą tablicową jednocześnie dodając naszej ścianie dodatkową funkcję. Będziemy mogli nie tylko przyczepiać do niej notatki, ale również rysować po niej kredą.

Pokrycie farby magnetycznej tzw. tablicówką ma jeszcze jedną bezsporną zaletę - możliwość zmiany koloru ściany! Farby tablicowe posiadają większą paletę kolorów - biel, szarości, róże, zielenie czy odcienie niebieskiego.

Co pomalować farbą magnetyczną? Nie każdy wie, że farbą magnetyczną możemy pokryć nie tylko ściany, ale również drewniane lub plastikowe powierzchnie. Oprócz tego farba magnetyczna oferuje szereg różnych funkcji - w pokoju dziecka może służyć jako galeria rysunków, w gabinecie spełni rolę praktycznego organizera, a w części dziennej pomoże stworzyć rodzinną galerię zdjęć.

Ceny farb magnetycznych

Ceny farb magnetycznych są dość wysokie. W zależności od pojemności opakowania, za litr zapłacimy od 150 do 200 złotych. Jak przekłada się to w praktyce? Za najmniejszą puszkę 0,5 litra zapłacimy minimum 75 złotych i starczy nam ona jedynie na 1 metr kwadratowy. Nieco tańsze są mieszanki 2w1 magnetyczno-tablicowe. Zapłacimy za nie 90 zł za litr, jednak zazwyczaj cechują się one słabszym działaniem i nie cieszą się pozytywnymi opiniami konsumentów.

Podsumowując farby magnetyczne są dość drogie i mało wydajne. Nie zniechęcajmy się jednak tym faktem, ponieważ najczęściej malujemy tą farbą niewielką część ściany i jedna puszka może okazać się wystarczająca.

Farba magnetyczna - wady i zalety

Jak każde farby także te magnetyczne niosą za sobą szereg wad i zalet. Naszym zadaniem jest ocena zysków i strat.

Wady farb magnetycznych:

  • mała wydajność
  • wysoka cena
  • konieczność nałożenia kilku warstw
  • trudne w nakładaniu
  • ograniczona ilość kolorów

Zalety farb magnetycznych:

  • efekt wizualny
  • funkcjonalność
  • bezpieczne dla zdrowia
  • możliwość pokrycia różnych powierzchni (gips, drewno, plastik)
  • szybki sposób na metamorfozę wnętrza

 

Autor
Farba magnetyczna - cena, zastosowanie, wady i zalety
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....