Cztery typy drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne oddzielają od siebie pomieszczenia w lokalu. Są niezbędnym elementem domu, pozwalającym na zachowanie intymności i oddzielnie różnych sfer życia. Czasami jednak nastręczają pewnych problemów, zwłaszcza jeśli otwór drzwiowy znajduje się w miejscu, które nie wydaje się nam idealne. Z pomocą mogą przyjść jednak ich różne typy, pomagające w odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni i całego designu. Poznaj je bliżej.

Tradycyjne drzwi przylgowe to najstarszy i najbardziej popularny typ. Charakteryzują się posiadaniem przylgi, czyli charakterystycznej wystającej części, która sprawia, że zawsze wyróżniają się na tle ściany. Świetnie sprawdzają się w klasycznych mieszkaniach.

Drzwi bezprzylgowe to nowszy typ drzwi, różniący się od poprzedników tym, iż nie posiada wystającej listwy. Dzięki temu mogą zmieścić się idealnie w otworze drzwiowym, tworząc równą powierzchnię z całą ścianą. To rozwiązanie szczególnie polecane do nowoczesnych mieszkań.

Drzwi łamane posiadają w połowie lub niecentralnie ustawione załamanie z zawiasami. Dzięki temu otwierając się, jednocześnie składają się na pół. W efekcie ich skrzydło po otwarciu jest bardzo wąskie. Może mieć charakter ozdobny, a co więcej, nie zajmuje wiele miejsca, sprawdzi się więc idealnie w wąskich przejściach.

Drzwi przesuwne są ostatnim typem, na który warto zwrócić uwagę. Posiadają one możliwość toczenia się po specjalnej szynie na bok, równolegle do ściany. Mają wyjątkowo nowoczesny charakter i zajmują niewielką przestrzeń, zwłaszcza jeśli chowane są do ściany. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach i wyjątkowo małych pomieszczeniach.

Poznaj bliżej drzwi przesuwne

Jak już zostało wspomniane, drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie w nowoczesnych aranżacjach. Ich design może być bardzo fantazyjny, jak w przypadku drzwi Bajla, oferowanych przez sklep Jurpol. Posiadają one na jednej połowie drewno, a na drugiej lustro, dzięki czemu optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne modele drzwi zajmowałyby zbyt wiele miejsca. Sprawdzą się w domach osób, którym zależy na wyjątkowym wystroju, a jednocześnie optymalnym wykorzystaniu całej przestrzeni. Mogą być na przykład świetnym elementem wystroju kawalerki, w której każdy skrawek przestrzeni jest niezwykle ważny. Ważną cechą wszystkich drzwi przesuwanych jest także brak tradycyjnej klamki, która została zastąpiona charakterystycznym, płaskim uchwytem. Dzięki temu mogą się one całkowicie wsunąć na ścianę, za mebel albo do kasety, znajdującej się wewnątrz ściany. Każde z tych rozwiązań pozwala na oszczędność miejsca, ale także wygodę użytkowania.

Do jakich pomieszczeń je wybrać?

Wiedząc już, jakie zalety mają drzwi przesuwne, być może zastanawiasz się, gdzie najlepiej je umieścić. Na szczęście pasują niemal wszędzie: mogą oddzielać pokoje w amfiladzie, ale także prowadzić do sypialni, salonu czy kuchni. Wszystko zależy od twojej fantazji i tego, gdzie będą według ciebie najbardziej funkcjonalne.