Czy da się zapobiec ciemnieniu srebra?

Czy wiesz, że jeszcze dwieście lat temu srebro nie ciemniało? Można zatem uznać, że ciemny nalot na srebrnych przedmiotach to efekt rozwoju cywilizacji. Dzieje się tak bowiem za sprawą zanieczyszczonego powietrza - zawarty w nim dwutlenek siarki w połączeniu ze srebrem wytwarza nieestetyczny, matowy nalot.

Czy da się jemu zapobiec? Separując srebrną biżuterię od kontaktu z wodą i kosmetykami proces ten możemy opóźnić co nie znaczy, że prędzej czy później srebro nie zmieni swojej barwy na ciemniejszą. Jak zatem skutecznie pozbyć się osadu? Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby!

Czym wyczyścić srebro? Sprawdzone domowe sposoby

Procesowi czyszczenia srebra możemy poddać nie tylko srebrną biżuterię, ale również sztućce, karafki, dzbanki, czajniki, ramy luster czy domowe bibeloty. Ważne jest, aby nie wrzucać wszystkich rzeczy jednocześnie do miski, ponieważ ilość przedmiotów może osłabić efekt końcowy. Przygotowując się do domowego czyszczenia srebra, zadbajmy także o akcesoria. W tym celu będziemy potrzebowali większej miski z tworzywa sztucznego bądź szklanej. Uwaga: pod żadnym pozorem nie sięgajmy po miski metalowe!

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest chętnie wykorzystywana do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni. Doskonale sprawdzi się również do czyszczenia srebra. Możemy ją wykorzystać na dwa sposoby: tworząc roztwór z dodatkiem octu lub gęstą papkę.

Decydując się na pierwsze rozwiązanie najlepiej dobrać proporcje 1:1:1, czyli 1 litr wody, 1 łyżka sody oczyszczonej i 1 łyżka octu. Do przygotowanego roztworu wrzucamy przedmioty na około 15 minut. Po upłynięciu tego czasu należy wyjąć srebro, opłukać pod bieżącą wodą i wypolerować.

Drugim sposobem jest połączenie samej sody z niewielką ilością wody. Utworzoną pastą wystarczy lekko pocierać srebro, a efekt widoczny będzie po niespełna minucie.

Czyszczenie srebra z wykorzystaniem folii aluminiowej

Kolejnym sprawdzonym, tanim i szybkim sposobem na pozbycie się osadu ze srebra jest wykorzystanie folii aluminiowej. Produkt umieszczamy na dnie i bokach miski, kładziemy na nim srebrne przedmioty i zalewamy gorącą wodą. Do naczynia dodajemy sól (5 łyżeczek/ 1 litr wody) lub sodę oczyszczoną (pół litra wody na pół szklanki sody) - wybór zależy od nas. Oczyszczone srebro należy wytrzeć suchą ściereczką pozbywając się resztek osadu.

Czyszczenie srebra pastą do zębów lub popiołem

Czy czyszczenie srebrnych przedmiotów pastą do zębów ma sens? Okazuje się, że tak! Wystarczy lekko pocierać nią srebro, a nieestetyczny osad zniknie. Podobnie do pasty do zębów działa popiół - to sprawdzony, domowy sposób naszych babć przekazywany z pokolenia na pokolenie. Ta opcja może okazać się problematyczna przy czyszczeniu przedmiotów ze żłobieniami i wszelkimi wgłębieniami - pasta lub popiół może nie dotrzeć w najcieńsze szczeliny. Z kolei po wyczyszczeniu przedmiotu ciężko usunąć z niego pozostałości środka czyszczącego.

Inne sposoby na czyszczenie srebra

Sposobów na czyszczenie srebra jest całe mnóstwo! Najbardziej skuteczne opisaliśmy jednak powyżej. Na forach internetowych możemy spotkać się jeszcze z innymi, różnorodnymi sposobami na doczyszczenie ciemnego osadu ze srebra, ale nie dadzą one tak spektakularnych efektów jak te, o których już wspomnieliśmy.

Do czyszczenia niewielkich osadów na srebrnych przedmiotach poleca się:

  • coca colę,
  • piwo,
  • cytrynę z solą,
  • proszek do prania,
  • płyn do szyb,
  • kurze jajo,
  • keczup.

Jak widać nawet rzeczy pierwotnie dedykowane ich spożywaniu mogą posłużyć nam jako domowy detergent do czyszczenia srebra. Proces ten może być jednak mało efektowny i czasochłonny.

 

 

Autor
Czyszczenie srebra - domowy sposób na lśniące srebro!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....