Konserwacja pralki - jakie czynności wykonać i jak często?

Wilgoć i zamknięty obieg powietrza w bębnie pralki sprzyjają rozwijaniu się bakterii i pleśni. Z czasem na pralce pozostają również osady z resztek detergentów i odpadki takie jak nitki, czy zawartość kieszeni, których zapomnieliśmy opróżnić. Aby pralka działała bez zarzutu należy raz w miesiącu dokonać jej konserwacji.

W tym celu należy dokładnie wyczyścić gąbką z płynem i zimną wodą filtr znajdujący się w prawym, dolnym rogu urządzenia. To właśnie tam gromadzą się wszystkie odpadki. Ta czynność nie należy do najprzyjemniejszych, ale przedłuży żywotność naszej pralki.

Ważne jest, aby regularnie czyścić także zbiornik na detergenty. Wystarczy umyć go wodą z płynem do naczyń lub dokładnie przetrzeć mokrymi chusteczkami do sprzątania. Widoczne ślady pleśni można usunąć używając soku z cytryny.

Gdy wyczyścimy dwa powyższe pojemniki, czas na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów w bębna pralki. Zanim przystąpimy do tej czynności, upewnijmy się, że uszczelka przy drzwiczkach jest czysta i nie zebrała sierści kota, którą należy wyrzucić.

Domowe sposoby na czyszczenie bębna pralki

Na polskim rynku istnieje sporo środków chemicznych czyszczących bęben pralki. Dziś wielu z nas ma w swoich domach pralki z funkcją samoczyszczenia. Ustawiając wtedy pralkę na konkretny program otrzymujemy szybki efekt bez użycia detergentów. Jednak co w przypadku, kiedy nie chcemy sięgać po chemię, a nasza pralka nie posiada funkcji samoczyszczącej? Na ratunek przychodzą domowe sposoby!

Czyszczenie pralki za pomocą octu

Najpopularniejszym sposobem do walki z brudem w bębnie pralki jest użycie octu. Wystarczy wlać zawartość półlitrowej butelki do pojemnika na detergenty ustawiając pranie na możliwie najdłuższy program z najwyższą temperaturą. Po tym zabiegu pralka może mieć jednak nieprzyjemny zapach. Eksperci polecają dodanie kilku kropel olejku eterycznego, aby zniwelować ostrą woń octu. Kolejnym minusem użycia octu do czyszczenia pralki jest ryzyko uszkodzenia uszczelki.

Czyszczenie pralki z użyciem sody oczyszczonej

Zdecydowanie mniej inwazyjnym rozwiązaniem przy czyszczeniu pralki jest użycie w tym celu sody oczyszczonej. Do pojemnika na detergent wsypujemy zawartość pięciu opakowań sody ustawiając pranie na 90 stopni Celsjusza. Po zakończeniu prania usuwamy pozostałości suchą ściereczką.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Ostatnim sprawdzonym, domowym sposobem na doczyszczenie bębna pralki jest użycie kwasku cytrynowego. Wystarczy wsypać do pojemnika na środki czystości około 1/3 szklanki kwasku i ustawić pranie na wysoką temperaturę jak powyżej. Zastosowanie kwasku cytrynowego sprawi, że nie tylko w pralce zniknie nieprzyjemna woń, ale również pozbędziemy się osadu z kamienia.

Autor
Czyszczenie pralki - czy ocet jest najskuteczniejszym sposobem?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....