Przypalone i brudne żelazko wygląda nie tylko nieestetycznie, ale również może doprowadzić do pobrudzenia wypranych ubrań. Jak temu zapobiec? Mamy na to sprawdzone metody!

Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

Ocet na przypalone żelazko

Ocet w domowej spiżarce to niezawodny pomocnik każdej pani domu! Doskonale poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami. Z jego pomocą dokładnie wypolerujemy także wszystkie powierzchnie szklane od kieliszków po okna. A jak wykorzystać go do walki z przypalonym żelazkiem?

Nasączoną octem bawełnianą ściereczką pocieramy energicznie przypaloną powierzchnię. W przypadku większych zabrudzeń możemy dodać do octu odrobinę sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona do czyszczenia żelazka

W niemal każdym domu w kuchennej szafce znajduje się soda oczyszczona. To sprawdzony sposób na czyszczenie wielu różnych powierzchni. Wystarczy rozcieńczyć proszek z odrobiną wody, dzięki czemu stworzymy gęstą pastę. Tak przygotowaną mieszanką nacieramy stopę żelazka i czekamy kilkanaście minut. Pozostałości pasty należy wytrzeć wilgotną ściereczką i gotowe!

Czyszczenie żelazka solą kuchenną

Niewielkie zabrudzenia żelazka z powodzeniem usuniemy solą kuchenną. Wystarczy wysypać sól na kartce papieru lub zużytej gazecie i przeprasować tak przygotowaną powierzchnię. W kilka chwil pod wpływem połączenia się soli z gorącym powietrzem powierzchnia żelazka stanie się czysta i lśniąca.

Szorowanie żelazka świecą

Niezwykle skutecznym sposobem na walkę z przypaleniami jest wosk białej świecy. Stopę żelazka nacieramy końcówką świecy, usuwamy jego nadmiar, następnie podgrzewamy urządzenie prasując nim szary papier. W ten sposób pozbędziemy się resztek wosku wraz z przypaleniami i brudem.

Preparaty chemiczne na przypalone żelazko

Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, czas na starcie ostateczne - chemikalia! Na rynku jest sporo preparatów dedykowanych czyszczeniu żelazek - od płynnych środków, po specjalne sztyfty i mydełka. Jeśli mamy pod ręką płyny do przypalonego kominka, piekarnika lub płyty gazowej - możemy wykorzystać ich działanie także w przypadku żelazka. Pamiętajmy jednak, aby zbyt mocno nie trzeć jego stopy. Zbyt mocne szorowanie i używanie szorstkich gąbek może uszkodzić sprzęt.

Konserwacja żelazka - te czynności powtarzaj regularnie!

Częste użytkowanie jakiekolwiek sprzętu wpływa na jego żywotność. Aby żelazko posłużyło nam jak najdłużej, należy pamiętać o regularnej konserwacji:

  • po każdym prasowaniu przecieraj stopę żelazka wilgotną ściereczką
  • regularnie odkamieniaj żelazko
  • myj zbiornik na wodę z dodatkiem octu
Autor
Czym czyścić żelazko? Jak poradzić sobie z przypalonym żelazkiem?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Prowadzi portal Czas na Wnętrze. Social Media Ninja, dla której Instagram...