Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

Ocet na przypalone żelazko

Ocet w domowej spiżarce to niezawodny pomocnik każdej pani domu! Doskonale poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami. Z jego pomocą dokładnie wypolerujemy także wszystkie powierzchnie szklane od kieliszków po okna. A jak wykorzystać go do walki z przypalonym żelazkiem?

Nasączoną octem bawełnianą ściereczką pocieramy energicznie przypaloną powierzchnię. W przypadku większych zabrudzeń możemy dodać do octu odrobinę sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona do czyszczenia żelazka

W niemal każdym domu w kuchennej szafce znajduje się soda oczyszczona. To sprawdzony sposób na czyszczenie wielu różnych powierzchni. Wystarczy rozcieńczyć proszek z odrobiną wody, dzięki czemu stworzymy gęstą pastę. Tak przygotowaną mieszanką nacieramy stopę żelazka i czekamy kilkanaście minut. Pozostałości pasty należy wytrzeć wilgotną ściereczką i gotowe!

Czyszczenie żelazka solą kuchenną

Niewielkie zabrudzenia żelazka z powodzeniem usuniemy solą kuchenną. Wystarczy wysypać sól na kartce papieru lub zużytej gazecie i przeprasować tak przygotowaną powierzchnię. W kilka chwil pod wpływem połączenia się soli z gorącym powietrzem powierzchnia żelazka stanie się czysta i lśniąca.

Szorowanie żelazka świecą

Niezwykle skutecznym sposobem na walkę z przypaleniami jest wosk białej świecy. Stopę żelazka nacieramy końcówką świecy, usuwamy jego nadmiar, następnie podgrzewamy urządzenie prasując nim szary papier. W ten sposób pozbędziemy się resztek wosku wraz z przypaleniami i brudem.

Preparaty chemiczne na przypalone żelazko

Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, czas na starcie ostateczne - chemikalia! Na rynku jest sporo preparatów dedykowanych czyszczeniu żelazek - od płynnych środków, po specjalne sztyfty i mydełka. Jeśli mamy pod ręką płyny do przypalonego kominka, piekarnika lub płyty gazowej - możemy wykorzystać ich działanie także w przypadku żelazka. Pamiętajmy jednak, aby zbyt mocno nie trzeć jego stopy. Zbyt mocne szorowanie i używanie szorstkich gąbek może uszkodzić sprzęt.

Konserwacja żelazka - te czynności powtarzaj regularnie!

Częste użytkowanie jakiekolwiek sprzętu wpływa na jego żywotność. Aby żelazko posłużyło nam jak najdłużej, należy pamiętać o regularnej konserwacji:

  • po każdym prasowaniu przecieraj stopę żelazka wilgotną ściereczką
  • regularnie odkamieniaj żelazko
  • myj zbiornik na wodę z dodatkiem octu
Autor
Czym czyścić żelazko? Jak poradzić sobie z przypalonym żelazkiem?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....