Wymiana grzejnika na nowy - plusy i minusy

Wymiana grzejnika w bloku może (lecz nie musi) okazać się nie lada wyzwaniem. Takie przedsięwzięcie wymaga zwykle zgody zarządcy, ponieważ korzystamy z ogrzewania centralnego podłączonego do każdego z mieszkań. Montaż niewłaściwego grzejnika może zatem wpłynąć na funkcjonowanie instalacji całego budynku.

Kolejnym wyzwaniem są koszta - w zależności od rodzaju grzejnika (drabinkowy, aluminiowy, stalowy, panelowy, dekoracyjny) cena może wahać się od trzystu do nawet kilku tysięcy złotych. Nie mając doświadczenia w wymianie kaloryfera warto zatrudnić specjalistę i do ceny sprzętu doliczyć koszt usługi.

Czy wiesz, że tradycyjny grzejnik żeliwny wolniej się nagrzewa, ale także dłużej magazynuje ciepło? Warto o tym pamiętać podejmując ostateczną decyzję o wymianie go na nowy.

Argumentami decydującymi o pozbyciu się kaloryfera żeliwnego z pewnością jest estetyka urządzeń starego typu oraz ich poważne uszkodzenia uniemożliwiające dalsze korzystanie ze sprzętu. Nowoczesne grzejniki są także o wiele bardziej funkcjonalne - wyposażone są na przykład w termostat pozwalający nam dostosować temperaturę do naszych potrzeb czy inteligentne systemy sterowane za pomocą smartfona.

Renowacja starego kaloryfera krok po kroku

Choć żeliwne kaloryfery są odporne na korozję i mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat nie pasują do każdego wnętrza. Jeśli natomiast urządzenie działa bez zarzutu, a jedynym argumentem za wymianą sprzętu jest jego nieestetyczny wygląd warto rozważyć zakup paneli kryjących. Wybór jest naprawdę spory - od ażurowych maskownic, poprzez całkowicie gładkie, aż po imitacje niewielkich komódek. Jedno jest pewne - dzisiejszy rynek wnętrzarski jest gotowy, aby sprostać oczekiwaniom klientów.

Drugim rozwiązaniem jest renowacja starego kaloryfera. W jakich przypadkach to rozwiązanie ma sens? Z pewnością sprawdzi się ono w mieszkaniach w stylu retro. Dzięki usługom renowacji możemy nie tylko całkowicie je odnowić, ale także dodać liczne zdobienia i dekory.

Usługa renowacji starego kaloryfera niesie za sobą jeszcze jeden niebywały plus - konserwację! Ze sprzętu nie tylko zrywane są stare powłoki malarskie, ale również specjaliści wymieniają uszczelki, sprawdzają szczelność oraz podejmują się drobnych napraw. Na koniec grzejnik zostaje pomalowany na kolor wybrany przez klienta. We wnętrzach vintage sprawdzą się grzejniki chromowane lub barwione na złoto.

 

 

Autor
Nowy kaloryfer - wymiana czy renowacja, jak podjąć decyzję?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....