Najpowszechniejsze są grzejniki płytowe, zwane także panelowymi. Bardzo skutecznie ogrzewają pomieszczenia, mogą mieć różne wymiary i różną moc, więc łatwo je dopasować do wymagań. Przekazują ciepło do pomieszczeń dzięki ciepłej wodzie przepływającej pomiędzy stalowymi płytami (stąd ich nazwa).
Typowe modele mają dodatkowo elementy konwekcyjne zwiększające efektywność ogrzewania dzięki temu, że powietrze przepływa przez grzejnik z dołu do góry.
Grzejniki tego typu nadają się do wszystkich pomieszczeń, ale najczęściej stosuje się je w pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dziecięcych. Należy pamiętać, aby zawsze montować je zgodnie z zaleceniami producenta (np. nie instalować ich w łazience, bo podwyższona wilgotność w tym pomieszczeniu stwarza możliwość przyspieszonej korozji krawędzi grzejnika).
Grzejnik dekoracyjny Narbonne V VT, do wyboru w dowolnym kolorze z palety RAL, PURMO | Dekoracyjny grzejnik Inventio, ekran z nadrukiem (9 wzorów do wyboru), INSTAL-PROJEKT |
Od czego zacząć wybór dobrego modelu grzejnika?
Od wybrania tego, który nam się podoba - zdecydujmy, które wzory i kolory grzejników będą pasowały do pokoju, a wtedy możemy (a raczej powinniśmy) skonsultować z projektantem lub instalatorem, czy wielkość grzejnika jest odpowiednia do pomieszczenia.
Efektowne grzejniki płytowe
Oprócz tradycyjnych profilowanych grzejników płytowych, coraz popularniejsze stają się modele zwane dekoracyjnymi. Mają ozdobą płytę przednią - w wielu kolorach do wyboru, błyszczącą, matową, wyglądającą jak kamień, a nawet wykończoną fornirem.
Czasem trudno uwierzyć, że to tylko grzejnik. Właśnie ze względu na wzornictwo są polecane do pomieszczeń reprezentacyjnych, jak salony, kuchnie połączone z pokojem dziennym, przedpokoje. Takie grzejniki muszą być dobrane przede wszystkim do stylistyki pomieszczenia, stanowią bowiem ważny element dekoracyjny.
Grzejniki płytowe można stosować zarówno w jedno-, jak i dwururowych instalacjach centralnego ogrzewania. Najczęściej montuje się je na ścianach, jednak są dostępne także zestawy mocujące je tuż przy ścianie, ale do podłogi.
Również grzejniki konwektorowe mogą być w wersjach dekoracyjnych. Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują zjawisko konwekcji - krążące we wnętrzu powietrze "omywa" grzejnik i w ten sposób się ogrzewa.
Grzejniki dekoracyjne konwektorowe występują zarówno jako modele w wersji pionowej, jak i poziomej, więc sprawdzają się w pomieszczeniach z bardzo modnymi dziś dużymi przeszkleniami. Dzięki nietypowym wymiarom (mogą być bardzo niskie, np. tylko 7 cm wysokości), montuje się je pod oknami sięgającymi prawie do podłogi.
Modne i nowoczesne wersje grzejników żeberkowych
Nowoczesny grzejnik żeberkowy wyglądem niewiele ma wspólnego z dawniej montowanymi w mieszkaniach szarymi lub białymi "żeberkami", które szybko zmieniały kolor na rdzawy. Dziś takie grzejniki są proponowane w wielu ciekawych kolorach, mogą mieć też różne kształty i rozmiary, więc wykorzystuje się je często w miejscach nietypowych, jak narożniki czy łuki ścian. Mogą być produkowane na zamówienie.