Miłe ciepło w domu to nieodłączny element naszego komfortu w chłodne, jesienne dni. By z przyjemnością wypocząć na kanapie, trzeba do pokoju dobrać odpowiedni grzejnik. Wybór jest ogromny, aczkolwiek do salonów najchętniej są kupowane grzejniki płytowe, dekoracyjne i nowoczesne wersje żeberkowych.

Najpowszechniejsze są grzejniki płytowe, zwane także panelowymi. Bardzo skutecznie ogrzewają pomieszczenia, mogą mieć różne wymiary i różną moc, więc łatwo je dopasować do wymagań. Przekazują ciepło do pomieszczeń dzięki ciepłej wodzie przepływającej pomiędzy stalowymi płytami (stąd ich nazwa).

Grzejnik Vertiga Kirei Jaga Grzejnik Royal rurkowy Enix
Grzejnik Vertiga Kirei wykonany z naturalnego materiału o nazwie kirei wyprodukowanego na bazie soi, dzięki czemu jest niezwykle efektowny, od ok. 9700 zł, JAGA Grzejnik Royal rurkowy, stalowy, o układzie poziomym, wyposażony w ażurową kratkę ozdobną. standardowo dostępny w kolorze brąz metalik, od 860 zł, ENIX

Typowe modele mają dodatkowo elementy konwekcyjne zwiększające efektywność ogrzewania dzięki temu, że powietrze przepływa przez grzejnik z dołu do góry.

Grzejniki tego typu nadają się do wszystkich pomieszczeń, ale najczęściej stosuje się je w pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dziecięcych. Należy pamiętać, aby zawsze montować je zgodnie z zaleceniami producenta (np. nie instalować ich w łazience, bo podwyższona wilgotność w tym pomieszczeniu stwarza możliwość przyspieszonej korozji krawędzi grzejnika).

Grzejnik dekoracyjny Narbonne V VT Purmo Dekoracyjny grzejnik Inventio Instal-Projekt
Grzejnik dekoracyjny Narbonne V VT, do wyboru w dowolnym kolorze z palety RAL, od ok 1000 zł, PURMO Dekoracyjny grzejnik Inventio, ekran z nadrukiem (9 wzorów do wyboru), od ok. 1400 zł. INSTAL-PROJEKT

Od czego zacząć wybór dobrego modelu grzejnika?

Od wybrania tego, który nam się podoba - zdecydujmy, które wzory i kolory grzejników będą pasowały do pokoju, a wtedy możemy (a raczej powinniśmy) skonsultować z projektantem lub instalatorem, czy wielkość grzejnika jest odpowiednia do pomieszczenia.

Grzejnik płytowy Cover Instal-Projekt Grzejnik dekoracyjny Milano Kalmar
Grzejnik płytowy Cover, biały, 36 kolorów do wyboru (dopłata 10%), od ok. 950 zł, INSTAL-PROJEKT Grzejnik dekoracyjny Milano, płyta czołowa jest wykonana z wielu małych aluminiowych płytek, których rozmiary, umiejscowienie, rodzaj wykończenia i kolor można wybrać, składając zamówienie. produkowany w różnych rozmiarach, od 2555 zł, KALMAR

Efektowne grzejniki płytowe

Oprócz tradycyjnych profilowanych grzejników płytowych, coraz popularniejsze stają się modele zwane dekoracyjnymi. Mają ozdobą płytę przednią - w wielu kolorach do wyboru, błyszczącą, matową, wyglądającą jak kamień, a nawet wykończoną fornirem.

Czasem trudno uwierzyć, że to tylko grzejnik. Właśnie ze względu na wzornictwo są polecane do pomieszczeń reprezentacyjnych, jak salony, kuchnie połączone z pokojem dziennym, przedpokoje. Takie grzejniki muszą być dobrane przede wszystkim do stylistyki pomieszczenia, stanowią bowiem ważny element dekoracyjny.

Grzejnik dekoracyjny Agora Kalmar Grzejnik płytowy Niva soft z obudową Vasco Grzejnik dekoracyjny Runtal Folio TECHNIKA DESIGN
Grzejnik dekoracyjny Agora, wykonany z aluminium, produkowany w różnych rozmiarach, od 3013 zł, Tubes, KALMAR Grzejnik płytowy Niva soft z obudową, płaska płyta czołowa ma lekko zaokrąglone krawędzie boczne, dostępny w pełnej palecie kolorów VASCO, oferowany w wielu rozmiarach (również bardzo niski pod okno), ok. 2487 zł, VASCO Grzejnik dekoracyjny Runtal Folio, wyjątkowo płaski model - jedynie 16 mm, powierzchnia płyty może być wykończona m.in. fornirem dąb, wenge czy heban, od ok. 5300 zł, TECHNIKA DESIGN

Grzejniki płytowe można stosować zarówno w jedno-, jak i dwururowych instalacjach centralnego ogrzewania. Najczęściej montuje się je na ścianach, jednak są dostępne także zestawy mocujące je tuż przy ścianie, ale do podłogi.

Również grzejniki konwektorowe mogą być w wersjach dekoracyjnych. Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują zjawisko konwekcji - krążące we wnętrzu powietrze "omywa" grzejnik i w ten sposób się ogrzewa.

Grzejnik płytowy Flatline Vasco Grzejnik żeberkowy Charleston Zendher Grzejnik płytowy Indivi Instal-Projekt
Grzejnik płytowy Flatline z płaską płytą czołową, dostępne 3 typy, ok 1470 zł, VASCO Grzejnik żeberkowy Charleston w kolorze Traffic Yellow, stalowy, całość stanowi zespawany fabrycznie monolit zamawiany na wymiar, dostępny w szerokiej palecie barw oraz w wersjach specjalnych: kątowych, łukowych oraz jako ławeczka, ZENDHER, cena ustalana indywidualnie Grzejnik płytowy Indivi, z ekranem z czarnej szyby, do wyboru szyba biała lub grafitowe lustro, od ok. 2500 zł, INSTAL-PROJEKT

Grzejniki dekoracyjne konwektorowe występują zarówno jako modele w wersji pionowej, jak i poziomej, więc sprawdzają się w pomieszczeniach z bardzo modnymi dziś dużymi przeszkleniami. Dzięki nietypowym wymiarom (mogą być bardzo niskie, np. tylko 7 cm wysokości), montuje się je pod oknami sięgającymi prawie do podłogi.

Grzejnik płytowy Planar Kalmar Dekoracyjny grzejnik Geo Horizontal Jaga Grzejnik płytowy Flatline
Grzejnik płytowy Planar z estetyczną obudową ze szczotkowanej stali nierdzewnej, dostępny w różnych rozmiarach zarówno w wersjach poziomych, jak i pionowych, od 2109 zł, KALMAR Dekoracyjny grzejnik Geo Horizontal wykonany z granulatu naturalnego kamienia, do wyboru kolory: czarny, piaskowy oraz czarny matowy, ok. 9100 zł, JAGA Grzejnik płytowy Flatline z płaską płytą czołową, dostępne 3 typy, ok 1470 zł, VASCO

Modne i nowoczesne wersje grzejników żeberkowych

Nowoczesny grzejnik żeberkowy wyglądem niewiele ma wspólnego z dawniej montowanymi w mieszkaniach szarymi lub białymi "żeberkami", które szybko zmieniały kolor na rdzawy. Dziś takie grzejniki są proponowane w wielu ciekawych kolorach, mogą mieć też różne kształty i rozmiary, więc wykorzystuje się je często w miejscach nietypowych, jak narożniki czy łuki ścian. Mogą być produkowane na zamówienie.