Grzejniki stanowią dziś istotny element wystroju wnętrza, więc tworzeniem ich wzornictwa zajmują się projektanci. Stąd na rynku tak duży wybór przeróżnych kształtów, ciekawych form, rozwiązań, dzięki którym te zwyczajne urządzenia przestają być banalne. Co ważne, grzejniki dekoracyjne posiadają coraz bardziej zaawansowane technologie, dzięki którym wzrasta ich wydajność, więc mogą być podstawowym źródłem ciepła w pomieszczeniu.

Charakter grzejnikowi dekoracyjnemu Spring nadaje kształt fal wokół rurki. Dostępny jest zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej. Możemy wybrać również jego kolor. LUXRAD

Czy wymiar grzejnika ma znaczenie?

Ze względów praktycznych istotne jest, by grzejniki mogły mieć różne wymiary. Wysoka 2-metrowa płyta o szerokości np. 30-40 cm będzie doskonałym rozwiązaniem przy oknach na całą wysokość pomieszczenia, pod takimi bowiem nie znajdzie się przecież miejsce na grzejnik. Wtedy właśnie długi grzejnik montuje się na fragmencie ściany przy oknie. Z kolei do wnętrza, gdzie potrzebny jest duży poziomy grzejnik, również dobierzemy odpowiedni z tej kategorii. Często bowiem w ofercie producentów ten sam wzór oraz kolor urządzenia można zamówić w rożnych rozmiarach. Mamy do wyboru na przykład szerokość od 20 do 250 cm i wysokość od 100 do 200 cm.

Grzejniki z serii Stelrad Planar Style z gładkim, ozdobnym panelem dekoracyjnym, to dobry wybór dla wszystkich ceniących nowoczesny system podłączenia i elegancki wygląd. CARADON

Gdzie zamontować grzejniki dekoracyjne?

W nowo budowanych domach coraz częściej można też znaleźć urządzenia grzewcze umiejscowione nie w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym na parterze - a w części mieszkalnej na poddaszu. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z komina przechodzącego przez cały dom i zajmującego dużo miejsca. Kotły wiszące, dzięki kompaktowym wymiarom odpowiadającym popularnym modułom mebli kuchennych, zgrabnie wpasują się w zabudowę kuchenną lub łazienkową. Dodatkowo można wyposażyć je w relingi, uchwyty lub haczyki ułatwiające nam suszenie ręczników czy ubrań. Nowoczesnych, bardzo estetycznych grzejników nie tylko nie trzeba już zasłaniać, ale można, a czasami wręcz trzeba, traktować jako graficzny element aranżacji salonu.

CALLE to bardzo funkcjonalny grzejnik, który może być także wieszakiem. Tylko do nas zależy, ile wieszaków i jak rozmieszczonych znajdzie się na nim oraz w jakim będą kolorze. ALPLAST

Jaką moc grzejnika wybrać?

Grzejnik musi mieć odpowiednią moc, by spełniał swoją funkcję. Rozpoczynając poszukiwania urządzenia do naszego domu, zmierzmy dokładnie metraż poszczególnych pomieszczeń. Wtedy szacunkowo możemy sami obliczyć, jakiej mocy grzejnik będzie potrzebny. Wiele bowiem zależy od konstrukcji budynku czy strat ciepła, jakie generują ściany, dach, okna. Według wyliczeń przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 mieszkania potrzebna jest moc: 70 W/m2  w budynku nowym, bardzo dobrze izolowanym, 100 W/m2 w budynku dobrze izolowanym oraz 140 do 200 W/m2 w budynkach starych, słabo izolowanych, w technologii tzw. wielkiej płyty.

Rząd smukłych paneli grzewczych, a po środku lustro! To model AURORY – zaskakujący i nowoczesny, a do tego świetnie powiększający optycznie przestrzeń. LUXRAD

Jest też inny parametr, istotny przy wyborze mocy grzejnika - to czynnik grzewczy instalacji. Podaje się go na przykład jako: 75/65/20oC. Co to oznacza? 75 to temperatura zasilania, czyli temperatury wody wpływającej do grzejnika, 65 - temperatura powrotu, czyli wody wypływające z grzejnika, natomiast 20 jest temperaturą w pomieszczeniu. Producenci podają moc grzejników, biorąc pod uwagę właśnie ów czynnik grzewczy. Na przykład ten sam grzejnik przy parametrach instalacji 75/65/20oC może mieć moc 1200 W, a przy 90/70/20oC już 1500 W.

Współczesne technologicznie zaawansowane grzejniki stają się elementem tzw. inteligentnego domu. Możemy nimi sterować zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie. Kontrolujemy parametry pracy, zmieniamy je, sterujemy jednym lub kilkoma urządzeniami jednocześnie. Są modele wyposażone w czujniki, dzięki czemu same obniżają temperaturę pracy, gdy „wyczuwają”, że nikogo nie ma w domu lub podczas wietrzenia mieszkania wyłączają się na jakiś czas, by zapobiec niepotrzebnemu zużyciu energii.

Praktycznym rozwiązaniem do łazienki jest zamontowanie grzejnika z funkcją intensywnego suszenia ręczników - urządzenie pracuje mocniej przez określony czas, a następnie samoczynnie wraca do normalnego trybu.

Milano Tubes stanowi połączenie zmysłowości i plastyczności w sinusoidalnej formie. To prawdziwa rzeźba aranżująca wnętrze. KALMAR

I na koniec nieco luksusu. Producenci oferują grzejniki nie tylko w dekoracyjnej formie, ale dodatkowo tę formę podkreślają delikatnym oświetleniem LED, którego kolory można zmieniać. Są też modele grzejników z głośnikami, które mogą współpracować z naszym smartfonem poprzez system Bluetooth. A więc relaksując się w wannie pełnej piany możemy słuchać ulubionej muzyki, myśląc o czekającym nas odpoczynku w ciepłej sypialni…

Rodzaje grzejników dekoracyjnych

Wśród grzejników dekoracyjnych warte wyróżnienia są grzejniki płytowe - promieniują ciepłem oddawanym z przedniej płyty nagrzewanej dzięki konwektorom (wyprofilowane blaszki w środku grzejnika) ogrzewającym zimne powietrze wpadające do ich wnętrza oraz grzejniki kolumnowe - nowoczesna wersja tradycyjnych modeli żeberkowych.

Charakterystyczną cechą płytowych grzejników dekoracyjnych jest ozdobne wykończenie ekranu czołowego. Płyta frontowa może być gładka, matowa, z połyskiem, z przetłoczeniami i w różnych wersjach kolorystycznych - także metalicznych, strukturalnych i młotkowanych. Ciekawym pomysłem jest naniesienie na front zdobienia w formie nadruku, np. zdjęcia, grafiki czy reprodukcji. Płyty wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się stalowe lub aluminiowe.

Grzejnik MONO BEAMS jest wydajny i piękny zarazem! Wszystkie elementy techniczne, takie jak kolektory, zawieszenia oraz przyłącza zostały całkowicie ukryte. Tę doskonałą formę doceniło jury konkursu IWP Dobry Wzór 2019. VASCO

Projektanci prześcigają się w tworzeniu nowatorskich rozwiązań - wykorzystując również drewno, fornir czy płyty MDF. Niezwykłe walory estetyczne mają modele z płytą kamienną wykonaną z mineralnego granulatu. Ciepły i przyjemny w dotyku kamień dodaje wnętrzu przytulności. Dodatkowo gładka i jednolita powierzchnia ułatwia utrzymanie grzejnika w czystości. Zwolennicy ekologii znajdą również coś dla siebie. W swoim salonie mogą mieć grzejnik wykonany z naturalnego materiału o nazwie kirei wyprodukowanego na bazie soi.

Grzejniki kolumnowe (żeberkowe) są produkowane z wysokogatunkowej stali, a ich powierzchnia jest pokryta powłoką ochronną. Mają duże moce grzewcze i występują w wielu odmianach kolorystycznych. Nadają się do dużych pomieszczeń typu industrialny loft, ale ich minimalistyczna forma i dekoracyjny wygląd pasują także do pokoi o mniejszym metrażu. Tym bardziej, że kształt profili kolumnowych, ich kolor, rozmiar, usytuowanie i nawet kąt gięcia można ustalić indywidualnie. Grzejniki dekoracyjne są dostępne w wielu rozmiarach, kształtach oraz w wersjach naściennych i wolnostojących. Można do nich dobrać całą gamę akcesoriów, takich jak: uchwyty, półki, wieszaki etc.

Czy można zastosować grzejnik kanałowy z wentylatorem w sypialni?

Mariusz Skwarczyński Dyrektor ds. strategii i rozwoju Verano:

Przy doborze grzejników należy kierować się zapotrzebowaniem na moc cieplną pomieszczenia. W przypadku grzejników kanałowych z wentylatorem drugim istotnym parametrem jest hałas - tj. poziom ciśnienia akustycznego generowany przez grzejnik kanałowy w danym pomieszczeniu. Dla pomieszczeń takich jak np. sypialnia, w których użytkownikowi zależy na utrzymaniu odpowiedniego komfortu akustycznego, poziom hałasu grzejnika kanałowego z wentylatorem nie powinien przekraczać 22 dB(A).

Poziom głośności pracy grzejnika kanałowego z wentylatorem wynosi 22 dB(A), czyli tyle, co szept. Jest tak cichy, że na pewno nie zakłóci naszego odpoczynku. VERANO

Obecnie, w nowoczesnych grzejnikach kanałowych z wentylatorem, montowane są wentylatory promieniowe zasilane napięciem bezpiecznym 24V DC oraz sterowane płynnie, napięciem 0–10V. Dzięki właśnie płynnej regulacji możliwe jest szybkie ogrzanie pomieszczeń, zależnie od chwilowych potrzeb użytkownika oraz dostosowanie maksymalnego napięcia sterującego pracą grzejnika kanałowego z wentylatorem w trakcie nocy.

Ponadto, dla wymagających użytkowników, wprowadzono specjalną linie grzejników kanałowych z wentylatorem - SILENT. W procesie projektowania produktów jako podstawowy parametr przyjęto ograniczenie hałasu emitowanego przez grzejnik bez pogorszenia mocy grzewczej. Na podstawie przeprowadzonych badań uzyskano zmniejszenie hałasu o 3 dB(A), co przełożyło się na dwukrotnie mniejszy hałas przy osiąganych, zbliżonych mocach grzewczych.

Gładki grzejnik o prostych krawędziach Antrax Ti Q ma przyłącza schowane pod osłoną w wybranym kolorze. Płyta maskująca zawory może być w tym samym kolorze co płyta główna albo zupełnie innym – w ten sposób możemy dostosować grzejnik do kolorystyki wnętrza. KALMAR