Ogrzewanie na podczerwień - jak działa panel grzewczy?

Panel grzewczy to płyta, którą można zamontować w każdym miejscu pomieszczenia. Na suficie, podłodze lub ścianach. Klienci często instalują je na sufitach, co daje dużą swobodę w aranżacji wnętrza. Obok funkcji grzewczej, panel idealnie wpisuje się w nowoczesne stylizacje i trendy. Wpływa atrakcyjnie na wygląd pomieszczeń, dzięki swojemu wyglądowi. Producenci oferują szeroki wybór urządzeń: metalowych, ceramicznych lub szklanych. Możesz zakupić panel imitujący lustro lub obraz. Na czym polega jego fenomen i jak działa?

Promieniowanie podczerwone jest całkowicie bezpieczne dla człowieka. Technologia wykorzystywana jest od lat, choćby w dermatologii. Panel działa podobnie jak słońce. Wytwarza fale elektromagnetyczne, które napotykając na powierzchnię, ogrzewają ją. Nośnikiem ciepła są zatem wszystkie powierzchnie, takie jak przedmioty, ściany, podłogi i ludzie. Ciepło roznosi się równomiernie, a odczuwana temperatura jest wyższa niż faktyczna. Ma to wpływ na ponoszone koszty. 

Wady i zalety paneli na podczerwień

W przeciwieństwie do typowego grzejnika nie poparzy Twojego dziecka. Ciepło wyczujesz nawet w odległości 100 cm od instalacji. Jest to ekologiczne źródło niewymagające spalania paliw. System możesz połączyć z fotowoltaiką-odnawialnym źródłem energii, co dodatkowo obniża koszt. Propozycję docenią alergicy, gdyż w tak ogrzanym mieszkaniu nie unosi się kurz. Ruch powietrza zostaje ograniczony. Dodatkowo powietrze nie jest wysuszone, jak to bywa przy standardowych grzejnikach. Płyty grzewcze na podczerwień stymulują układ odpornościowy i poprawiają samopoczucie reumatykom. Wpływają pozytywnie na stan ścian i budynku, ograniczają bowiem rozwój grzybów i pleśni.

Panel grzewczy na ścianie, Termofol

Wadą systemu grzewczego na podczerwień jest to, że nie można nim podgrzewać wody. Zatem wymusza to instalację drugiego źródła grzewczego. Klienci wskazują także na koszt przedsięwzięcia. Podstawowy, biały panel grzewczy o wymiarach 60x90 cm i mocy 600W to wydatek rzędu 800zł. Natomiast pionowy panel o wymiarach 180x45 cm i mocy 2000W to już koszt około 2tys. zł. Inwestycja zwraca się jednak w okresie do trzech lat, a rachunki są wyraźnie niższe. Producenci oferują kilkuletnią gwarancję.

Jeśli zastanawiasz się tym nowoczesnym systemem grzewczym, weź pod uwagę podstawową kwestię. Duże znaczenie ma stan techniczny budynku i jego ocieplenie. Instalacja jest najlepiej opłacalna w nowych i dobrze izolowanych budynkach. W starszym budownictwie specjaliści zalecają tradycyjne sposoby ogrzewania. Oczywiście grzejniki elektryczne na podczerwień mogą być stosowane w pomieszczeniach użytkowych, takich jak biura, przedszkola lub sklepy.

Zdjęcie otwierające artykuł: Panele grzewcze Neo Tools, Warmax