Zagadnienia w artykule:
  • Odpowiedni system wentylacyjny
  • Regularna konserwacja systemu wentylacyjnego
  • Kontrolowana wentylacja - nawiewniki okienne
  • Uszczelnianie przewodów wentylacyjnych
  • Montaż stabilizatora

Wentylacja, czyli wymiana powietrza między pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz, pełni istotną funkcję prozdrowotną. Jest to nawet ważniejsze niż pewne straty ciepła, które się siłą rzeczy z tym wiążą. A te mogą być całkiem spore w przypadku wentylacji tradycyjnej (grawitacyjnej oraz mechanicznej), sięgając od 30 do nawet 50-60% ubytku energetycznego. W praktyce więc chodzi o znalezienie swoistego balansu między dopływem świeżego powietrza a rachunkami za ogrzewanie na satysfakcjonującym poziomie.

Odpowiedni system wentylacyjny

Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego ma kluczowe znaczenie dla minimalizacji strat ciepła. Dobrą alternatywę dla klasycznych rozwiązań stanowi wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - inaczej rekuperacja.

Jak to działa w praktyce? Zasada jest bardzo prosta: powietrze wydmuchiwane z pomieszczenia trafia do wymiennika ciepła, który niejako wychwytuje ciepło i następnie przekazuje do powietrza „pobieranego” z zewnątrz - dzięki temu korzystnie rośnie jego temperatura. Latem z kolei system działa odwrotnie, bo przenosi chłód z wnętrz do czystego powietrza zewnętrznego.

Nowoczesne rekuperatory pozwalają zatem na efektywne odzyskiwanie ciepła z wydmuchiwanego powietrza i przekazywanie go do nawiewanego. Dzięki temu można utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza bez nadmiernych strat ciepła. Oczywiście wiąże się to z istotną przebudową wentylacji i sporą inwestycją (zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych), niemniej w dłuższej perspektywie wszystko się zwraca.

Regularna konserwacja systemu wentylacyjnego

Zaniedbany system wentylacyjny może działać mniej efektywnie, co skutkuje większymi stratami ciepła. Regularna konserwacja, w tym czyszczenie filtrów i sprawdzanie sprawności elementów mechanicznych, jest kluczowa. Co kilka lat warto zresztą zlecić specjaliście profesjonalne czyszczenie przewodów wentylacyjnych.

Kontrolowana wentylacja - nawiewniki okienne

Kontrolowana wentylacja pozwala na utrzymanie odpowiedniej wymiany powietrza bez nadmiernych strat ciepła. Dobrym przykładem są nawiewniki okienne, które umożliwiają regulację przepływu powietrza w zależności od aktualnych potrzeb. Jeśli działają sprawnie, skutecznie eliminują potrzebę tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń (otwierania okien), które oczywiście wiąże się ze sporymi stratami ciepła.

Jednocześnie chłodnego powietrza wpadającego przez nawiewniki nie jest dużo. Nie powinniśmy też zaklejać szczelin (może to być niebezpieczne dla zdrowia!), a w przypadku gdy mamy poczucie, że nawiewniki wpuszczają za dużo zimnego powietrza, warto skontrolować, czy pracują prawidłowo. Standardowo są albo regulowane ręcznie, albo automatycznie.

Uszczelnianie przewodów wentylacyjnych

Regularnie sprawdzajmy i konserwujmy przewody wentylacyjne, ponieważ nawet drobne szczeliny mogą prowadzić do dużych strat ciepła na przestrzeni czasu. Przede wszystkim dokładnie zidentyfikujmy miejsca, gdzie mogą występować nieszczelności. Sprawdźmy przewody na ich całej długości, a szczególną uwagę zwróćmy na połączenia, zakręty oraz miejsca, gdzie przewody przechodzą przez ściany czy stropy. Do uszczelniania przewodów wentylacyjnych możemy użyć różnych materiałów w zależności od rodzaju nieszczelności.

Popularnymi opcjami są taśmy uszczelniające, masy lub elastyczne pianki. Po zastosowaniu materiałów uszczelniających zadbajmy także o izolację termiczną przewodów wentylacyjnych. To pomoże w dalszym ograniczeniu strat ciepła. Wykorzystajmy specjalne rury lub folie izolacyjne.

Montaż stabilizatora

Czasem zdarza się, że przez wentylację pomieszczenia za szybko się wychładzają albo wręcz czujemy, jak przez kratki trafia do środka zimne powietrze. Wtedy dobrym pomysłem jest montaż specjalnego stabilizatora. Jest to przepustnica, którą umieszcza się wewnątrz kanału wentylacyjnego. Zależnie od bieżącego przepływu powietrza stabilizator reguluje się automatycznie - albo przymyka, albo otwiera.

To całkiem dobre remedium, gdy między wnętrzem a przestrzenią na zewnątrz jest duża różnica temperatur lub wieje silny wiatr. Stabilizatory należy umieścić we wszystkich kanałach wentylacyjnych w mieszkaniu czy domu. 

Autor
Straty ciepła przez wentylację. Jak je ograniczyć?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...