Pompa ciepła

Odnawialne źródła energii to przyszłość. Nie tylko ta ekologiczna, ale również finansowa. Pompa ciepła, która energię cieplną pobiera z powietrza, wody lub ziemi, a następnie z użyciem stosunkowo niewielkiej ilości prądu przekształca ją w przyjemne ciepło rozchodzące się we wnętrzach, to jedno z najtańszych w użytkowaniu źródeł ciepła. Niskie koszty eksploatacji, czystość i łatwość obsługi, kompaktowe wymiary urządzenia wewnętrznego montowanego w dowolnym miejscu domu, 30-letnia żywotność oraz ważny wymiar ekologiczny to główne zalety tego rozwiązania.

Reasumując, pompa ciepła będzie służyć nam przez długie lata, zapewniając tanie grzanie domu, szczególnie kiedy mamy zamontowaną fotowoltaikę. Jedyną w zasadzie wadą jest wysoki koszt montażu urządzenia. Tutaj z pomocą przychodzą wszelkie dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii, które obniżą koszt ich zakupu i montażu.

Piec na drewno zgazowujący

Niewątpliwie drewno jest tanią i odnawialną alternatywą uzyskania optymalnej temperatury w domu. Energię cieplną uzyskuje się poprzez akumulację i zgazowanie drewna, dlatego podobnie jak w przypadku pieców gazowych, jest to ekologiczne rozwiązanie. Do zalet pieca zgazowującego na drewno zaliczamy stałopalność i długą akumulację ciepła. Montując dodatkowo zasobnik buforowy na wodę, zostaje ona ogrzana do zadanej temperatury i „trzyma” ciepło przez kilkanaście godzin, a nawet dobę.

W przypadku każdego pieca na drewno wymagana jest budowa kotłowni. Ceny pieca zgazowującego rozpoczynają się od 8.000 zł, jednak zrekompensujemy sobie ten koszt, kupując drewno w stosunkowo niskiej cenie. Dobrą alternatywą pieca na drewno jest kominek, który duża część właścicieli domów ma na wyposażeniu. Może on pełnić funkcję zastępczego bądź awaryjnego źródła ciepła w domu.

Ogrzewanie na podczerwień

Producenci informują, że panele na podczerwień to nowoczesne, efektywne, tanie, w pełni bezpieczne, estetyczne i ekologiczne ogrzewanie domu. Czy to prawda? Sprawdźmy, jak to działa. Grzejniki na prąd nie ogrzewają powietrza, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych metod, tylko działają podobnie jak promienie słoneczne, czyli ogrzewają powierzchnie takie jak ludzkie ciało, ściany oraz wszystkie przedmioty, które napotkają na swojej „drodze”. Panele grzewcze na podczerwień zapewniają zbliżoną i stałą temperaturę w całym domu. To komfortowe rozwiązanie dla alergików, ponieważ zostaje wyeliminowany ruch cząsteczek w powietrzu, a co za tym idzie, wzbijanie się kurzu i alergenów.

Wadą tego rozwiązania jest dość wysoka cena grzejników i zbliżony do tradycyjnego koszt ogrzania domu. Wyeliminowany natomiast zostaje koszt budowy kotłowni. To rozwiązanie będzie szczególnie korzystne dla gospodarstw z zamontowaną fotowoltaiką, która zabezpieczy tani pobór prądu przez grzejniki. Wadą jest brak możliwości zapewnienia ciepłej wody użytkowej, należy zatem zadbać o dodatkowe rozwiązania.

Kocioł na pellet drzewny i biomasę

Kocioł na pellet drzewny i biomasę jest ekologicznym i wyposażonym w pełną automatykę łatwym w obsłudze urządzeniem, które działa na zasadzie podawania na ruszty z palnikiem paliwa wprost z zasobnika (zbiornika) o pojemności kilkuset litrów. Warto kupić kocioł z zasobnikiem o wielkości minimum 400 litrów, ponieważ pellet lub biomasę w zbiorniku uzupełniamy wtedy co 5-7 dni. Piece te wykazują dużą wydajność, a ich sprawność sięga 95%. Ponadto pellet można kupić w rozsądnych cenach, ponieważ jest to paliwo składające się z surowców stosunkowo łatwych do pozyskania.

Praktycznie nie ma również ryzyka, że na rynku zabraknie paliwa, ponieważ pellet jest paliwem w postaci granulatu, które powstaje ze sprasowanych odpadów drzewnych, biomasa natomiast wykonana jest z resztek zwierzęcych i roślinnych. Zarówno biomasa, jak i pellet w spalaniu są całkowicie bezpieczne dla środowiska i co najważniejsze, można stosować je zamiennie, korzystając z korzystnej koniunktury.

Kotły na pellet i biomasę charakteryzują się „czystą pracą” stosunkowo niewielką ilością popiołu oraz łatwością przechowywania paliwa z uwagi na brak ryzyka samozapłonu i niewchłanianie wilgoci. Koszt zakupu kotła na pellet i biomasę to minimum 9.000zł. Ciekawostka - pelletem możemy również palić w kominku.

Kocioł na ekogroszek

Zasada działania pieca na ekogroszek jest analogiczna do pracy kotła na pellet, czyli również posiadamy piec, do którego węgiel automatycznie podawany jest z zasobnika. Obecnie można kupić i użytkować już tylko piece 5 klasy, co oznacza niższą emisję spalin, a co za tym idzie, większą dbałość o środowisko naturalne. Do zalet pieca na ekogroszek zaliczamy również zautomatyzowany proces działania oraz wysoką kaloryczność paliwa. Wadą jest konieczność częstego czyszczenia kotła i cykliczne uzupełnianie ekogroszku w zasobniku.

Informacją, która w dobie braku węgla na rynku i jego wysokich cen może ucieszyć posiadaczy kotła na ekogroszek nowej generacji, jest możliwość palenia pelletem w piecu na ekogroszek. Jak zamienić piec na ekogroszek w kocioł na pellet i biomasę? Wystarczy wymienić palnik, zamontować nowy podajnik i zasobnik. Koszt wydaje się wysoki, gdyż jest to około 5500 zł, jednak w sytuacji, kiedy za tonę ekogroszku trzeba będzie zapłacić 3.000 zł i więcej, koszt ten szybko nam się zwróci, owocując również niskimi kosztami eksploatacyjnymi przez wiele kolejnych lat.

Ogrzewanie domu gazem

To ogrzewanie całkowicie czyste i praktycznie bezobsługowe. Niewielkich rozmiarów piec podpięty jest do sieci gazowej, a nasza obsługa polega na jego zaprogramowaniu i dopilnowaniu cyklicznych przeglądów. Piec do 30 kW możemy ustawić w dowolnym miejscu i nie ma potrzeby przeznaczać na ten cel osobnego pomieszczenia.

Kupując kocioł gazowy, warto zdecydować się na urządzenie kondensacyjne, które wykazuje znacznie wyższą sprawność, niż standardowe piece gazowe. Pomimo ostatnich podwyżek cen gazu, warto rozważyć ogrzewanie gazowe, ponieważ należy wziąć pod uwagę fakt, iż w zasadzie wszystkie paliwa drożeją i to w zastraszającym tempie. Dużą zaletą ogrzewania gazowego jest komfort użytkowania, bezobsługowość i brak konieczności budowy kotłowni.

Ogrzewanie domu prądem

Elektryczne ogrzewanie domu zaskakuje różnorodnością rozwiązań. Możemy wybrać piece akumulacyjne, elektryczne maty, kable i folie do ogrzewania podłogowego, grzejniki olejowe, konwektory, czy ogrzewanie na podczerwień. Jak sprawdza się ogrzewanie domu prądem? Z pewnością angażuje minimum naszego czasu, jest ekologiczne z uwagi na brak emisji spalin i można założyć je w każdym domu z dostępem do elektryczności.

A co z kosztami eksploatacyjnymi? Tutaj już gorzej. Ostatnie podwyżki uszczupliły kieszenie właścicieli ogrzewania elektrycznego. Jak temu zaradzić? Odpowiedzią jest owoczesne budownictwo, czyli maksymalna izolacja budynku połączona z fotowoltaiką, szczególnie jeśli ktoś zamontował ją przed tegorocznymi zmianami.

Unijny Pakiet Fit for 55 a ogrzewanie domu

Zasady unijne są bardzo surowe, jeśli chodzi o ekologiczny aspekt. Zakładają one, że do 2030 roku 55-procentowa redukcja emisji CO2 ma stać się faktem, a do 2050 roku Europa powinna osiągnąć neutralność klimatyczną. Co to oznacza w praktyce? Wiąże się to systematycznym z wycofywaniem z użycia wszystkich urządzeń wykorzystujących paliwa kopalne, czyli nie tylko pieców olejowych i węglowych, ale również gazowych.

Według wytycznych uaktualnionej regulacji unijnej już od roku 2027 nie będzie można instalować pieców gazowych w nowym budownictwie. Zastępstwem mają stać się panele fotowoltaiczne i pompy ciepła bazujące na odnawialnych źródłach energii.

Zużycie energii grzewczej - na co zwrócić uwagę, wybierając sposób ogrzewania w 2023 roku?

Jeśli mamy wybór, czyli budujemy nowy dom i dopiero wybieramy sposób jego ogrzewania, warto zacząć od podstaw, czyli postawić na zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Niestabilna sytuacja na rynku paliw i nośników energii powoduje, że nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, jaki sposób ogrzewania będzie korzystny finansowo w najbliższym czasie. Właśnie dlatego sprawą kluczową jest zbudowanie domu, na ogrzanie którego trzeba będzie poświęcić jak najmniej energii. Co zapewni nam ograniczenie zużycia energii grzewczej?

• zwarta bryła budynku - ograniczając powstanie mostków termicznych, zapobiegamy uciekaniu ciepła z domu,

• optymalne wykorzystanie nasłonecznienia poprzez przemyślany system przeszkleń,

• energooszczędne okna i drzwi,

• maksymalna izolacja ścian i dachu - to kluczowy element oszczędności na ogrzaniu domu.

W przypadku maksymalnie izolowanego domu należy zadbać o skuteczną wentylację. Dobrze jest rozważyć budowę domu energooszczędnego, a nawet zeroenergetycznego, a co za tym idzie, również zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zarówno w przypadku domu nowego, jak i już istniejącego, warto dowiedzieć się w urzędzie miasta lub gminy, jakie refundacje i dotacje zostaną dostosowane do montażu urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii (panele fotowoltaiczne, pompa ciepła).

Być może środki okażą się na tyle znaczące, że inwestycja stanie się opłacalna zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie. Pamiętajmy o tym, żeby nie przerabiać instalacji, czy kotła „na własną rękę”. Mając na względzie bezpieczeństwo użytkowania, wszelkie zmiany na podstawie szczegółowych wyliczeń przeprowadza firma instalacyjna.

Autor
Czym ogrzewać dom w 2023 roku? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...