Kiedy warto regulować okna?

Regulacja okien powinna być dla nas czynnością regularną, wykonywaną najlepiej dwa razy w roku - na początku lata, a także podczas jesieni. Nawet jeśli nie zmagamy się z żadnymi problemami z użytkowaniem okien, ich regularna regulacja jest w stanie zapewnić nam kontrolę nad ilością powietrza dostającą się do środka budynku, a także zapobiega ona tak zwanemu „opadaniu” skrzydeł okiennych, które od czasu do czasu może się niestety przytrafiać.

Co więcej, takie regulowanie okien jest ważne przede wszystkim ze względu na zmiany temperatur - dzięki odpowiedniemu wyregulowaniu okna latem poprawia się wentylacja budynku, a zimą zwiększa się szczelność okien. Jeśli jednak nie mamy zamiaru regularnie regulować okien, należy pamiętać o tym, iż taka regulacja jest niezbędna w przypadku, kiedy zauważymy mniejszą szczelność okien, bądź też pojawią się problemy z otwieraniem lub zamykaniem okien. Ignorując takie trudności, możemy doprowadzić nawet do takich sytuacji, w których konieczna będzie nawet całkowita wymiana okien.

W jaki sposób można wyregulować okna?

Chcąc wyregulować okna w swoim mieszkaniu, czy jakimkolwiek budynku, musimy przede wszystkim zastanowić się, czy chcemy zrobić to samodzielnie, czy jednak wolimy w tym celu wezwać fachowca. Poproszenie o pomoc fachowców jest oczywiście prostszym rozwiązaniem, gdyż mamy przy tym całkowitą pewność, iż zrobi to za nas ktoś, kto rzeczywiście zna się na tym i zapewni nam gwarancję, iż nasze okna będą odpowiednio wyregulowane. Wiąże się to jednak niestety z pewnymi kosztami. Taka usługa regulowania okien przez fachowców wyceniana jest za każdym razem indywidualnie, uwzględniając przy tym ilość okien do wyregulowania czy też ich rodzaj.

Zastanawiając się jednak, ile kosztuje regulacja okien, chociażby orientacyjnie, warto wiedzieć, iż zazwyczaj cena za taką usługę jest przybliżona do około 10% wartości samego okna, oczywiście nowego. W zależności od konkretnych okien taka usługa na przykład w mieszkaniu o niewielkich rozmiarach powinna mniej więcej wynosić nie więcej niż 200-300 zł. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, możemy zdecydować się na samodzielne wyregulowanie okien, które wcale nie jest takie trudne, jakie mogłoby się wydawać. Co więcej, już przy samym montażu okien możemy poprosić fachowców, by pokazali nam, w jaki sposób prawidłowo powinniśmy regulować okna w przyszłości.

Regulacja okien PCV - krok po kroku

Chcąc samodzielnie wyregulować okna PCV, należy przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi informacjami o nich. Otóż najważniejsze jest, by pamiętać, iż okucia okienne w dolnych zawiasach są odpowiedzialne za prawidłową wysokość oraz położenie względem osi zawiasów. Regulując wysokość okna, powinniśmy więc najpierw uchylić je, by następnie zdjąć osłonkę zawiasu oraz wykorzystując do tego klucz imbusowy, dokręcić widoczną z góry śrubę regulacyjną. Po tej czynności należy bezwzględnie sprawdzić, czy okno swobodnie pracuje, a więc czy uchyla się bezproblemowo.

W przypadku, kiedy uchył obciera się, powinniśmy cofnąć śrubę kluczem imbusowym o pół obrotu. Mówiąc o dolnym zawiasie, śrubę należy dokręcić w taki sposób, aby skrzydło delikatnie przesunęło się ku klamce, a tym samym podniosło się. Okucia górnego zawiasu odpowiedzialne są za przenoszenie skrzydeł po przekątnej, stąd też kiedy są regulowane, unosi się tylko przeciwległy bok skrzydła, a dolny narożnik pozostaje w tym samym położeniu.

Warto pamiętać, iż okucia w czasie zimy należy zawsze dokręcać w kierunku uszczelki, przestawiając okna w tryb zimowy, a w lecie delikatnie je luzować. Dodatkowo przy takiej regulacji dobrze jest także sprawdzić stan różnych elementów okien, takich jak na przykład umocowania wszelkich wkrętów czy także klamki.

Regulowanie drzwi balkonowych

Regulacja drzwi balkonowych jest równie potrzebna, jak regulacja zwykłych okien. Zdecydowanie warto regulować drzwi balkonowe przede wszystkim w sytuacjach, kiedy zaczynamy odczuwać nieszczelność okien, występują problemy z otwieraniem i zamykaniem ich, czy także słyszalne zaczyna być skrzypienie podczas ruchu. Takie drzwi w porze letniej powinny mieć nieco zmniejszony docisk, lecz zimą powinny być zdecydowanie mocniej dociśnięte do ramy, dzięki czemu będą bardziej szczelne.

Najlepiej już w pierwszym roku od montażu wykonać pierwszą regulację takich drzwi, ponieważ w tym czasie zdarzyć się może, iż drzwi nieco opadną, przez co mogą pojawić się problemy z przekręcaniem klamki. Podobnie jak przy oknach, drzwi balkonowe również można regulować z pomocą fachowców, bądź samodzielnie.