W każdym miejscu na świecie wznoszono najrozmaitsze rodzaje budowli - schronów:  były zakopane pod ziemią, w jaskiniach, powstawały z kamieni, drewna i materiałów. Schronienia zawsze bazowały na dostępnych surowcach oraz uwzględniały otaczające warunki klimatyczne wokół. Architektura wzniosła się na bazie rozwoju tych schronień; zbudowanych, aby chronić ludzi przed drapieżnikami i pogodą.

Rozwiązania konstrukcyjne stosowane tysiące lat temu ewoluowały i stawały się coraz bardziej zaawansowane, ale miały jeden wspólny cel: radzenie sobie z pogodą. 

Ekstremalne zimno  

Rejony lodowcowe to najmniej zaludnione obszary na Ziemi. Gdy myślimy o ekstremalnych warunkach przetrwania, pierwsze co przychodzi na myśl, to opady śniegu i niskie temperatury.  Rejony lodowcowe mogą być górzyste lub płaskie, z wysoką lub trawiastą roślinnością, ale wszystkie muszą stawić czoła wymaganiom związanymi ze śniegiem i niską temperaturą.

proj. DRAA, fot. Felipe Camus

Dlatego architektura w tych rejonach musi nie tylko zapewniać brak strat ciepła wewnętrznego, ale także uwzględniać systemy grzewcze do generowania ciepła, z wykorzystaniem dużych ilości światła słonecznego. Co więcej, kształt budynków musi uwzględniać obciążenie śniegiem, zarówno pod względem wytrzymałości konstrukcji, jak i uniknięcia jego koncentracji.

Ekstremalne ciepło  

Pomimo różnorodności rodzajów pustyń na planecie, ogólnie rzecz biorąc, ich główną cechą są ekstremalne temperatury i duże amplitudy termiczne w krótkich okresach. Oprócz tego pustynie są zazwyczaj suche oraz rośnie tam niewiele roślinności o większych rozmiarach; rozwinęła się tam więc architektura ludowa oparta na budowaniu z ziemi lub nawet częściowo pod ziemią.

proj. Sanjay Puri Architects, fot. Dinesh Mehta

Aby dostosować się do tych uwarunkowań, w architekturze stosuje się  grube ściany i materiały o dużej bezwładności cieplnej, aby utrzymać temperaturę wewnętrzną. Dodatkowo, otwory są tak małe, jak tylko to możliwe, żeby ciepło nie mogło uciec lub się przedostać. 

proj. Afshin Khosravian and Associates, fot. Nimkat Studio

Ulewy  

Tropikalny klimat i jego ekosystemy nie są wyzwaniem, jeśli chodzi o niskie lub wysokie temperatury, a tym bardziej śnieg czy palące słońce. Rozległa roślinność, zdominowana przez duże drzewa z szerokimi baldachimami, zapewnia cień, a ukształtowanie terenu i odpowiednie temperatury zapewniają świeżą wodę z rzek oraz strumieni.

proj. 3dor Concepts, fot. Syam Sreesylam

Wyzwaniem życia w tym regionie są burze z deszczem i silnymi wiatrami, które mogą zagrozić każdemu rodzajowi schronienia. Aby dostosować się do tych miejsc, architektura musi z jednej strony oferować wiatroodporne konstrukcje i dachy, które odpowiednio kierują wodę opadową, zapobiegając powodziom. Z drugiej strony dom musi posiadać pasywną wentylację i rozwiązania chłodzące, aby zapewnić komfort termiczny. 

Zdjęcie otwierające artykuł: Inverted House / proj. The Oslo School of Architecture and Design + Kengo Kuma & Associates, fot. Shinkenchiku-sha. Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu zgodnie z prawem cytatu, źródło: archidaily.com