Lustro weneckie, lustro fenickie - czym jest, jak działa?   

Lustro weneckie jest rodzajem zwierciadła, rzadziej spotyka się je też pod nazwą „lustro fenickie”. I choć laikowi mogłoby się wydawać, że jest to zwierciadło magiczne, zachodzą w nim proste zasady z zakresu fizyki związane z przepuszczalnością promieni świetlnych. Lustro weneckie jest bowiem zwierciadłem półprzepuszczalnym. To oznacza, że lustro weneckie umieszczone pomiędzy ciemnym, a jasnym pomieszczeniem, zachowuje się jak pokryta cieniutką warstwą metalu szyba, która odbija jedynie trochę światła, a pozostałą ilość światła przepuszcza.   Dzięki temu zjawisku można zobaczyć, co dzieje się po drugiej, tej jaśniejszej stronie lustra, będąc samemu w ciemniejszym pomieszczeniu, z innej strony.

Lustro weneckie - czym różni się od zwykłego lustra?  

W standardowym lustrze, które nie przepuszcza światła, warstwa metalu na szybie jest zdecydowanie grubsza niż w lustrze weneckim. Standardowe lustro nie przepuszcza światła, a lustro weneckie, lustro fenickie, już tak. 

Jak rozpoznać, z jakim lustrem mamy do czynienia?  

Jeśli chcemy sprawdzić, czy lustro, które jest przed nami, to standardowe zwierciadło, czy jednak lustro weneckie, musimy do niego podejść. Teraz wystarczy położyć na nim palec i zobaczyć, czy między szybą a palcem jest „luka” - delikatna odległość gdzie palec i jego odbicie się nie stykają ze sobą. Jeśli tak, to mamy do czynienia ze standardowym zwierciadłem. Jeśli nasz palec odbija się na lustrze w taki sposób, że nie ma żadnych przestrzeni między palcem, a jego lustrzanym odbiciem, uważajmy.  Możemy mieć podejrzenie, że dana tafla lustrzana jest nie do końca standardowym, nieprzepuszczalnym światła zwierciadłem, tylko lustrem weneckim.   

Jak działa lustro weneckie, jakie są jego zalety?  

Lustro weneckie zapewnia wysoką jakość widzenia w jednym kierunku pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki lustrom weneckim możemy uzyskać więcej prywatności oraz przeprowadzać dyskretne obserwacje. Właściwie zamontowane lustro weneckie, w dogodnych warunkach oświetleniowych, nie będzie się zbytnio odróżniać na pierwszy rzut oka od zwykłego lustra. Są to ogromne zalety.

Lustro weneckie - gdzie można je zastosować?  

Lustro weneckie można z powodzeniem zastosować w wielu miejscach. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy mieć podgląd na to, co się dzieje po drugiej strony lustra. Lustra weneckie, lustra fenickie powszechnie są stosowane: na komisariatach, np.  w salach przesłuchań w szpitalach w sklepach  na salach sądowych w bankach, instytucjach finansowych w hotelach i pensjonatach w zakładach usługowych  w budynkach użyteczności publicznej w prywatnych mieszkaniach i domach w garażach w salonach samochodowych w przedsiębiorstwach w placówkach opiekuńczych i edukacyjnych na zewnętrznej stronie budynków.

Lustro weneckie może być wmontowane w ścianę lub w drzwi. Może mieć różne kształty i wielkości.  Co więcej, dzięki specjalnej folii o właściwościach lustra weneckiego, nawet sami możemy zamienić zwykłą szybę w lustro weneckie. Przy odrobinie zdolności manualnych i zaangażowaniu nie sprawi nam to żadnych kłopotów. 

Folia lustro weneckie - prosta w montażu!  

Folia lustro weneckie to wygodna w montażu i użyciu struktura, która zamienia zwykłą szybę w lustro weneckie. Po naklejeniu tej folii na szybę ograniczamy w ten sposób widoczność w pomieszczeniu, bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów. Dzięki folii weneckiej, zastosowanej w drzwiach wejściowych do domu, możliwe będzie podglądanie tego, co się dzieje na zewnątrz, w czasie rzeczywistym, bez specjalistycznych kamer, czujników i urządzeń elektrycznych. 

Folia lustro weneckie - coraz częściej na budynkach  

Szyby pokryte folią wenecką pięknie prezentują się z zewnątrz, odbijając naturalne światło słoneczne i przestrzeń wokół. Dzięki temu, że folia wenecka tylko częściowo przepuszcza promienie świetlne z zewnątrz, zapewnia prywatność osobom przebywającym w budynku. Przeszklone biurowce, urzędy, miejsca użyteczności publicznej to budynki, w których coraz częściej możemy dostrzec zastosowanie folii weneckiej. Stosunkowo tania, łatwa w montażu, efektowna - czego chcieć więcej?