Jak działa pistolet do malowania ścian?

Pistolet do malowania ścian pozwala na natryskiwanie farby na powierzchnię pod dużym ciśnieniem za pomocą dyszy, która jest zakończona małymi otworami. W zależności od rozmieszczenia tych otworów strumień farby może być okrągły lub płaski. Najważniejsze jest jednak to, że metoda malowania natryskowego zamienia farbę w rozproszony aerozol, dzięki czemu jej malutkie kropelki rozkładają się na malowanej powierzchni bardzo równomiernie.

Pistolet tego rodzaju nie należy do urządzeń skomplikowanych. Składa się z elektrycznej pompy natłokowej oraz zbiornika, do którego wlewa się farbę. Pistolet i zbiornik najczęściej są wykonane z aluminium, podczas gdy dysza jest mosiężna, dzięki czemu cechuje się odpornością na działanie rozpuszczalników. 

Jaki pistolet do malowania ścian wybrać?

Pistolet do malowania to pojęcie, pod którym kryje się kilka rodzajów urządzeń znajdujących zastosowanie w różnych sytuacjach. Jednym z nich jest na przykład agregat malarski do malowania, który jest profesjonalnym urządzeniem do tworzenia pasów i oznaczeń drogowych. Urządzenia tego rodzaju powinno się dobierać ze względu na rodzaj prac, które zamierzamy z ich pomocą wykonywać, ale różnią się one również budową.

W przypadku malowania ścian najlepiej sprawdza się pistolet natryskowy, który sprawdzi się zarówno w przypadku farb lateksowych, jak i akrylowych i emulsyjnych. Najnowsze modele w tym wypadku są wyposażone w specjalne technologie, które przeciwdziałają rozbryzgiwaniu się farby, sprawiając, że prace remontowe wymagają mniej sprzątania po ich zakończeniu. Pozwalają one również na równomierne malowanie trudno dostępnych miejsc, do których należą narożniki i wszelkie kanty.

Do najpopularniejszych wariantów w przypadku malowania ścian należy elektryczny pistolet do natryskowego malowania ścian, ponieważ jest względnie lekki, bardzo poręczny i efektywny. 

W jaki sposób przygotować ściany i pistolet do malowania?

Malowanie metodą natryskową jest bardzo łatwe, ale wymaga odrobiny przygotowań, które spowodują, że cały proces zakończy się sukcesem. Przygotowanie ścian w tym wypadku niczym nie różni się od przygotowań czynionych przed tradycyjnym malowaniem. Jeśli ściana była wcześniej malowana, należy ją wyczyścić wodą z detergentem, usunąć łuszczące się fragmenty ściany, pokryć nierówności gładzią i dokładnie je wyszlifować, a także zagruntować ściany, jeśli jest taka potrzeba. Zazwyczaj dotyczy to tylko ścian nowych albo naprawianych.

Z kolei pistolet należy połączyć z kompresorem i ustawić ciśnienie nie wyższe niż 3 bary. Do pojemnika należy wlać rozcieńczoną farbę, która będzie miała przewidywaną przez producenta konsystencję. Bardzo ważne jest to, aby znalazło się w nim wystarczająco dużo farby na pokrycie całej powierzchni, ponieważ jej dolewanie w trakcie malowania nie jest zalecane. Ostatnim krokiem jest regulacja strumienia, co można przetestować na kawałku papieru lub kartonu. W tym momencie pistolet jest gotowy do malowania.

Jak prawidłowo używać pistoletu do malowania?

Malowanie powinno odbywać się w linii prostej, aby farba dokładnie pokryła ścianę. Odległość pistoletu od ściany powinna wynosić średnio 20 centymetrów, ale warto przeczytać dokładnie instrukcję producenta, ponieważ zalecenia pod tym względem mogą różnić się w zależności od modelu. Jeśli na ścianie powstają finezyjne wzory z wykorzystaniem szablonów, to warto pamiętać o tym, aby dokładne je przymocować i unieruchomić, aby wzór wyglądał estetycznie.

Całe malowanie zajmuje w tym wypadku o wiele mniej czasu niż przy użyciu wałków i pędzla, a po zakończeniu bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie całego urządzenia z resztek farby. Niektóre z farb mogą być usuwane za pomocą wody, a inne wymagają rozpuszczalnika. 

Ile kosztuje pistolet do malowania natryskowego?

Cena pistoletu do malowania natryskowego różni się w zależności od konkretnej marki, modelu oraz parametrów. Za dobre urządzenie tego rodzaju należy zapłacić około pięciuset złotych. Istnieją również dużo droższe pistolety, ale przed malowaniem ścian w domu zdecydowanie nie ma potrzeby, aby się na nie decydować. 

Czy warto kupić pistolet do malowania?

Urządzenie to ma w zasadzie same zalety. Do najważniejszych z nich należy fakt, że pozwala ono na oszczędność czasu i farby podczas malowania, a efekt będzie zdumiewający. Dzięki zastosowanym technologiom pistolety pozwalają na bardzo równomierne rozprowadzanie farby i niwelują jej rozbryzgiwanie się na boki. Dodatkowym walorem pistoletów jest fakt, że jeśli właściciel odpowiednio o nie zadba i będzie je czyścił po każdym malowaniu, mogą one przez wiele lat usprawniać każdy remont w domu.