Rodzaje wylewek samopoziomujących

Istnieje kilka kryteriów, które powodują, że mamy do czynienia z różnymi wylewkami tego rodzaju. Dzielą się one ze względu na grubość, rodzaj spoiwa oraz czas schnięcia. Wylewki cienkowarstwowe wykorzystuje się do delikatnego wyrównania podłoża, a mają one od 2 do 50 milimetrów grubości, podczas gdy wylewki grubowarstwowe ma nawet do 10 centymetrów grubości i może służyć zarówno do wyrównania podłoża, jak i stanowić podkład podłogowy.

Jeśli chodzi o rodzaj spoiwa, to w tym wypadku wyróżnia się wylewkę anhydrytową, w której głównym spoiwem jest anhydryt, czyli odmiana gipsu z mniejszą ilością wody. Jest szczególnie zalecana w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jeśli ktoś planuje ogrzewanie podłogowe, ponieważ bardzo dobrze przewodzi ciepło. Warto jednak pamiętać o tym, że wykorzystuje się ją tylko w pomieszczeniach suchych, dlatego nie powinna być używana w kuchniach i łazienkach.

Z kolei wylewka cementowa składa się z cementu, kruszywa, specjalnych polimerów oraz włókien. Jest bardzo wytrzymała i odporna na obciążenia, a przede wszystkim wodoodporna, dlatego można ją stosować we wszystkich pomieszczeniach. Wykorzystuje się ją nie tylko w mieszkaniach, ale również w szpitalach, szkołach czy galeriach handlowych. 

Wylewka samopoziomująca - jak długo schnie?

Czas schnięcia wylewki to kolejny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego materiału. Wylewka o standardowym czasie wiązania schnie od kilku do nawet kilkunastu godzin, co jest zależne od grubości warstwy. Po tym czasie można już po niej chodzić, natomiast przystąpienie do kolejnych prac wykończeniowych często jest możliwe dopiero po kilku tygodniach, kiedy całość jest w stu procentach sucha.

Alternatywą umożliwiającą znaczące przyśpieszenie remontu jest w tym wypadku wylewka szybkowiążąca, która schnie błyskawicznie i sprawia, że prace można kontynuować już na drugi dzień.

Wylewki samopoziomujące - kiedy stosujemy?

Wylewki samopoziomujące za sprawą grawitacji rozlewają się równomiernie po całej powierzchni, samoistnie wyrównując podłogę. Stanowią więc najprostsze narzędzie do tego, aby posadzka była gładka i równa zanim zostaną na niej położone panele czy też płytki. Można ją stosować na dowolne podłoża, a więc zarówno te z betonu, jak i jastrych cementowy czy anhydrytowy.

Wylewka samopoziomująca umożliwia również wyrównanie powierzchni tak, aby we wnętrzach nie znajdowały się żadne progi, a płytki ceramiczne były łączone na przykład z panelami drewnianymi lub winylowymi na tym samym poziomie, tworząc gładką granicę między dwoma pomieszczeniami. 

Wylewka samopoziomująca - jak ją zrobić krok po kroku

Pierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych narzędzi, a więc głębokiego pojemnika do wymieszania zaprawy, wiertarki wolnoobrotowej, poziomicy, kołków do wyznaczenia granicy wylewki, szczotki z włosiem, kolczastego wałka, nakładek kolczastych na obuwie oraz taśmy dylatacyjnej. Podłoże powinno być czyste, a większe nierówności trzeba wyrównać cementem, a następnie pokryte gruntem pod wylewkę. Schnie do trzech godzin, ale dzięki niemu wylewka łatwiej się rozprowadza.

Kolejnym krokiem jest wykonanie dylatacji obwodowych wzdłuż ścian oraz pośrednich, jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt. Powinny być one zrobione zgodnie z instrukcjami i uwzględniać rodzaj ogrzewania. Kolejny krok to wyznaczenie poziomu wylewki za pomocą kołków rozporowych i wkrętów. W końcu przychodzi czas na przygotowanie masy zgodnie z instrukcjami producenta.

Całość trzeba dokładnie wymieszać za pomocą wiertarki wolnoobrotowej tak, aby uzyskać jednolitą masę. Wylewanie powinno się zacząć od najdalszego narożnika, a całość odpowietrzać wałkiem kolczastym. W związku z tym, że wylewka musi być wykorzystana jak najszybciej po zrobieniu, zaleca się, aby w pracach uczestniczyły co najmniej trzy osoby. 

Ile kosztuje wylewka samopoziomująca?

Rozpiętość cenowa w tym wypadku jest bardzo duża i uzależniona zarówno od producenta, jak i rodzaju wylewki. Sprzedawana jest ona w proszku w opakowaniach po 25 kilogramów, które mogą kosztować od 30 do 60 złotych, ale zdarzają się i droższe. Eksperci twierdzą jednak, że w tym wypadku nie warto oszczędzać, a wysoka jakość zapewni nie tylko łatwiejszą pracę, ale również solidniejszą posadzkę.