Czy wygłuszenie, wytłumienie i wyciszenie oznacza to samo?

Często pojęć wygłuszenia, wytłumienia i wyciszenia używamy zamiennie. Okazuje się jednak, że każde z nich różni się znaczeniem, co może bezpośrednio przełożyć się na wybór nieodpowiednich materiałów, użytych do celu, który sobie założyliśmy. Warto zatem na wstępie poznać znaczenie tych terminów.

Wygłuszenie - oznacza izolacyjność akustyczną. Termin ten dotyczy sposobów ograniczenia hałasu z zewnątrz oraz z wewnątrz, czyli działa w dwie strony. Wygłuszając pokój bądź całe mieszkanie, izolujemy się dźwięków pochodzących z sąsiednich mieszkań lub pomieszczeń, jednocześnie izolując sąsiadów i współlokatorów od hałasów dobiegających z naszego mieszkania.

W celu wygłuszenia mieszkania stosuje się materiały dźwiękoizolacyjne montowane na ścianach, suficie i podłodze. W tym ostatnim przypadku stosuje się maty akustyczne, które położone zostają jako dodatkowa warstwa pod panelami i wykładzinami. Na ścianach i sufitach używa się paneli akustycznych.

Wytłumienie - polega na ograniczeniu rozprzestrzeniania się dźwięków w konkretnym pomieszczeniu. Wszyscy kojarzymy efekt pogłosu w pustym, pozbawionym mebli i sprzętów mieszkaniu. Jeśli jednak wstawimy meble, położymy na podłodze dywan i zawiesimy zasłony, pogłos od razu znika. Oznacza to, że ograniczyliśmy „wędrówkę” nakładających się na siebie fal dźwiękowych, które odbijają się od gładkich powierzchni.

Wytłumienie możemy uzyskać również za sprawą montażu na ścianach i opcjonalnie suficie materiałów absorbujących dźwięk, czyli paneli akustycznych. Wyciszenie - stosuje się ogólnie, mając na myśli dwa powyższe pojęcia. Warto nadmienić, że panele akustyczne mogą pełnić funkcję zarówno wygłuszającą, jak i wytłumiającą.

Czym wyciszyć mieszkanie? Przegląd paneli akustycznych

Spoglądając na ogromny wybór paneli akustycznych, można pogubić się w nazewnictwie i zastosowaniu. Ustalmy więc, jak wybrać te właściwe panele akustyczne spośród wielu ich rodzajów.

Panele z poliuretanowej pianki akustycznej - występują w grubości od 2 do 8 cm. Wykazują bardzo dobre właściwości wyciszające. Są bardzo lekkie, jednak należy uważać na uszkodzenia mechaniczne. Są odporne na wilgoć, więc możemy zastosować je również w łazience. Jeśli znudzi nam się kolor, bez trudu przemalujemy je na inny farbą akrylową.

Panele akustyczne drewniane - drewno to naturalny izolator hałasu, ale jednocześnie ponadczasowy design, dlatego drewniane panele pełnią funkcję wyciszającą i dekoracyjną. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których słaba akustyka utrudnia życie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że stosowane są w studiach nagraniowych. Panele drewniane mogą przyjąć formę warstwową, gdzie rdzeniem jest pianka akustyczna lub wełna. Niezwykle modne są panele drewniane w formie lameli zamontowanych na podkładzie filcowym.

Panele akustyczne z płyt MDF - charakteryzują się wysokim współczynnikiem absorpcji dźwięku. Akustyczne panele z MDF przyjmują postać płyt o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów, wyposażonych w niewielkie otwory po obu stronach. Na płycie MDF można również zamontować drewniane lamele, co wzmacnia walory dekoracyjne i akustyczne.

Panele akustyczne z filcu - doskonale pochłaniają dźwięki, likwidując pogłos i tłumiąc hałas we wnętrzu. Bogata kolorystyka i wzornictwo oscylujące wokół form 3D to sposób na ciekawą dekorację ściany w wielu stylach aranżacyjnych. To produkt eko, w dużej mierze pochodzący z recyklingu. Panele filcowe montowane są do podłoża na elastyczny klej i z łatwością można je dociąć do pożądanego rozmiaru.

Panele akustyczne z korka - to znany od dziesięcioleci sprawdzony sposób na wyciszanie mieszkań. Doskonałe parametry pochłaniania dźwięków, lepsze niż wełna mineralna i skalna, to atut nie do obalenia. Kolejną zaletą korka jest miła ciepła powierzchnia oraz dodatkowa izolacja termiczna. Panele korkowe również są ekologiczne, a trójwymiarowe elementy w bogatej palecie kolorystycznej stanowią o ich wysokim aspekcie dekoracyjnym.

Kiedy warto zdecydować się na wyciszenie pomieszczeń panelami akustycznymi?

Panele akustyczne to niezwykle popularny sposób na wyciszenie mieszkania bądź konkretnego pomieszczenia. Największą zaletą jest łatwość montażu, ponieważ gros modeli wyposażonych jest w powłokę samoprzylepną, więc możemy przykleić je samodzielnie do ściany bądź sufitu. Do montażu pozostałych rodzajów paneli wystarczy klej. Na panele akustyczne warto zdecydować się, kiedy mieszkamy w bloku mieszkalnym, gdzie za ścianą słychać każdy hałas. Ochronimy tym samym nie tylko siebie, ale również sąsiadów przed hałasem dobiegającym z naszego mieszkania.

Wyciszać możemy również poszczególne pomieszczenia. Szczególnie warto rozważyć wyciszenie sypialni i pokoju dziecięcego, gdzie cisza jest błogosławieństwem niezbędnym do snu i wypoczynku. Jeśli lubimy korzystać w salonie z kina domowego, koniecznie zadbajmy o spokój sąsiadów lub współlokatorów, montując na ścianach i suficie dekoracyjne panele akustyczne.

Dekoracyjne panele akustyczne - nowoczesny design i funkcjonalność

Dekoracyjne panele akustyczne świetnie sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych, gdzie z zasady nie ma byt wielu tekstyliów, mebli i dekoracji, które mogłyby ograniczyć pogłos. Bardzo dobrze sprawdzą się w takich mieszkaniach perforowane płyty gipsowo-kartonowe z przyklejoną flizeliną. Nie występuje w tym przypadku widoczny podział na moduły, a powierzchnia jest jednolita, tworząc nowoczesną „dziurkowaną” ścianę, czy sufit. Dekoracyjne panele akustyczne mogą prezentować minimalistyczny design bądź wręcz przeciwnie, najbardziej wymyślne formy. Mogą przyjąć dowolny kolor oraz kształt prostokąta, kwadratu, koła lub heksagonu.

Niezwykle bogate wzornictwo pozwala na dostosowanie paneli akustycznych do konkretnego stylu wnętrzarskiego. W sklepach znajdziemy dekoracyjne panele akustyczne przypominające obraz lub będącej elementem większej układanki. Jeśli dokładniej się rozejrzymy, z pewnością nasz wzrok przyciągną również płyty akustyczne w postaci lameli, panele akustyczne 3D, wielkoformatowe ekrany akustyczne w bogatym wzornictwie do użytku domowego, czy ażurowe parawany akustyczne przeznaczone typowo do poprawy akustyki konkretnego pomieszczenia.

Autor
Panele akustyczne - kiedy warto się na nie zdecydować?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...