Przemyślany wybór pompy ciepła sprawi, że Twoje nowe urządzenie będzie idealnie dostosowane do potrzeb domowników i całego budynku. Odpowiednia pompa pozwoli także zapewnić korzystne koszty inwestycji i eksploatacji - bez zbędnego przepłacania. Na co zwrócić uwagę w trakcie przeglądania ofert z pompami ciepła?

Sprawdź dokładnie kilka najważniejszych parametrów istotnych dla Twojego domu, dzięki którym zakup energooszczędnego urządzenia grzewczego nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Zobacz, jak wybrać odpowiednią pompę ciepła w kliku prostych krokach.

Krok 1: Sprawdź możliwość zastosowania pompy ciepła w swoim budynku

Jeśli przygotowujesz się do budowy domu lub jesteś na jednym z etapów stawiania swojego wymarzonego budynku, możesz od razu rozważyć montaż pompy ciepła. Gdy jednak Twój budynek powstał kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, najpierw musisz sprawdzić, czy jest on prawidłowo zaizolowany.

Stary dom bez prawidłowego ocieplenia będzie bowiem wykazywał bardzo duże straty energii, nawet jeśli zostanie w nim zainstalowana pompa ciepła najnowszej generacji. W takim wypadku pompa musiałaby zużywać bardzo dużo energii w porównaniu do pompy zainstalowanej w domu zmodernizowanym.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze pompy ciepła, upewnij się, że Twój dom jest dobrze ocieplony. Montaż urządzenia grzewczego to jeden z ostatnich etapów termomodernizacji, który musi zostać poprzedzony dociepleniem przegród zewnętrznych (ścian, stropów, dachów), a także sprawdzenia okien i drzwi.

Krok 2: Określ współczynniki mocy cieplnej w budynku

Jak duża musi być pompa ciepła? Czy może pracować samodzielnie, czy jej praca musi zostać zintegrowana z działaniem np. kotła grzewczego? Na te pytania jesteś w stanie odpowiedzieć, jeśli określisz, ile może wynosić strata ciepła dla Twojego domu.

Nowy budynek powinien posiadać dokumentację projektową ze starannie wykonanymi obliczeniami cieplnymi.

Zwróć w nich uwagę na dwa współczynniki:

  • Htr [W/K] - współczynnik strat mocy cieplnej przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne,
  • Hv [W/K] - współczynnik strat mocy cieplnej przez wentylację.

 

Informację o tych współczynnikach opracowują zazwyczaj biura przygotowujące projekty domów i udostępniające charakterystykę energetyczną. Jeśli jednak nie jesteś w stanie znaleźć takiej dokumentacji, to najlepiej jeśli zlecisz wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu określisz straty ciepła w budynku. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik strat mocy cieplnej, tym wyższej mocy pompę ciepła trzeba zastosować.

Krok 3: Uwzględnij potrzeby cieplne dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Czy wiesz, że udział podgrzewania CWU w bilansie całkowitym może w nowych, energooszczędnych budynkach sięgać nawet 30-40%? Dlatego jeśli chcesz, aby pompa mogła skutecznie ogrzewać ciepłą wodę, zwróć uwagę, jak wysokie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w Twoim domu.

Przykładowo dla 3-4 osobowej rodziny do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej wystarczy pompa ciepła powietrze/woda typu SPLIT z centralą uniTOWER z podgrzewaczem wody 188 litrów. Jeśli jednak 188 litrów wody to za mało dla Twojej rodziny bez problemu możesz zastosować dodatkowy zasobnik na wodę i zwiększyć tym samym pojemność podgrzewanej wody nawet do 500 litrów.

Aby wyliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę możesz przyjąć założenie, że - zgodnie z normami - przeciętne zużycie wody na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym w ciągu doby wynosi 140-160 dm3 (dotyczy mieszkań podłączonych do wodociągu, z ubikacją, łazienką i dostawami ciepłej wody). Pamiętaj też, że moc szczytowa dla CWU może być różna nie tylko ze względu na ilość zużytej wody, ale m.in. też liczbę punktów ciepłej wody (kranów) oraz ich przepustowości.

Krok 4: Skorzystaj z wygodnego konfiguratora wyboru pompy ciepła

Gdy masz już bazę informacji na temat zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, możesz zająć się dalszymi obliczeniami, które mogą dotyczyć m.in. ewentualnego naddatku energetycznego ogrzewania. Obawiasz się jednak, że jest to zbyt skomplikowane?

Bez obaw. Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie musi być trudnym zadaniem. Abyś łatwiej podjął decyzję, włącz konfigurator pomp ciepła Vaillant. Dzięki temu narzędziu ustalisz, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze, na podstawie kilku najważniejszych parametrów.

Najważniejsze parametry, które bierzemy pod uwagę, podczas doboru pompy ciepła:

  • typ domu - nowy energooszczędny, nowy aktualnie budowany lub starszy modernizowany,
  • grupa urządzeń, które chcesz wybrać - pompy powietrze lub pompy gruntowe,
  • rodzaj instalacji - ogrzewanie podłogowe, grzejniki lub ogrzewanie podłogowe i grzejniki,
  • powierzchnia domu - im mniejsza, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną (w porównaniu do budynków o podobnych właściwościach cieplnych),
  • liczba mieszkańców - im większa, tym większe zużycie ciepłej wody i tym samym większe zapotrzebowanie na ogrzewanie CWU.

 

Konfigurator pomp ciepła Vaillant zajmuje się szczegółowymi obliczeniami, a Ty dostajesz gotowy wynik i rekomendację systemu dla Ciebie. Na dalszym etapie możesz rozbudować system grzewczy o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperator), system fotowoltaiczny lub system chłodzenia.

Krok 5: Znajdź instalatora

Pamiętaj, że o skuteczności działania pompy ciepła decyduje nie tylko wybór odpowiedniego modelu urządzenia, ale także to, jak zostanie on zamontowany. Odpowiednia instalacja pompy pozwala bowiem na poprawne działanie urządzenia – wykorzystywanie jego mocy i sprawności w jak najlepszy sposób.

Zadbaj o to, aby montaż pompy ciepła był wykonany w profesjonalny sposób. Wynajmij specjalistów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i wcześniej zajmowali się instalacją tego typu urządzeń.