Jakie prace obejmuje stan deweloperski?

Zaplecze domu
Pixabay
2019-08-28
Jakie prace obejmuje stan deweloperski?

Kupując dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym szczególną uwagę należy zwrócić na stan w jakim owo mieszkanie odbieramy. Stan deweloperski to w wielu przypadkach po prostu stan surowy zakupionej nieruchomości.

Jakie zalety ma mieszkanie w stanie deweloperskim?

Bardzo ciężko jest określić jednoznacznie co stan deweloperski oznacza, wszystko zależy bowiem od umowy sporządzonej z deweloperem. Niewątpliwym atutem stanu deweloperskiego jest cena, mieszkanie bez wykończenia może być tańsze od tego „pod klucz” nawet o 40%! Kuszące prawda? Należy jednak zastanowić się, czy nie jest to jedynie pozorna oszczędność.

Przeważnie mieszkanie w stanie deweloperskim zastajemy zupełnie „gołe”, czyli nieruchomość jest ocieplona, doprowadzone są przyłącza, a ściany, podłogi i elewacja (w przypadku domu) przygotowana jest do zagospodarowania. Jednak zakres ten może różnić się w zależności od umowy sporządzonej przez dewelopera. Do wyboru mamy tzw. podstawowy lub podwyższony stan deweloperski. Jeśli chcemy, aby nieruchomość zawierała montaż drzwi i rolet antywłamaniowych, należy zaznaczyć tę kwestię przy spisywaniu warunków umowy deweloperskiej.

Stan deweloperski - czego możemy oczekiwać?

W przypadku mieszkania stan deweloperski obejmuje:

• tynkowanie wewnątrz,

• przygotowanie ścian do malowania,

• drzwi wyjściowe,

• parapety i okna,

• wylewkę podłogową,

• instalacje: wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, grzewczą i elektryczną,

• grzejniki.

W zakresie domu możemy liczyć dodatkowo na:

• ocieplony dach i podbitkę dachową,

• ocieplenie całości budynku,

• płyty kartonowo-gipsowe,

• zamontowanie rur spustowych,

• montaż schodów,

• ogrodzenia nieruchomości,

• przygotowanie drogi dojazdowej,

• zagospodarowanie ogrodu,

• wygospodarowanie miejsca na parking.

Na co zwrócić szczególną uwagę kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?

Jakość materiałów z jakich wykonane są podstawy naszej nieruchomości to niezwykle istotna kwestia. Ma ona bowiem wpływ na trwałość, ewentualny remont, a nawet nasze zdrowie. Pod lupę powinnyśmy wziąć szczególnie ściany i ścianki działowe. W zależności od jakości użytego materiału, cena wykończenia przez dewelopera ulega zmianie.

Dla przykładu tynk w słabej jakości charakteryzuje się wysokim oporem dyfuzyjnym. Co w skrócie oznacza, że para wodna, gromadząca się w warstwie izolacyjnej, nie jest właściwie odprowadzana i może to skutkować nawet pękaniem tynku! Łatwo to sprawdzić, jeśli ściana jest krzywa i pojawiają się bąble powietrza, znaczy to, że tynkowanie zostało wykonane nieprawidłowo, materiałem wątpliwej jakości.

fot. freepik.com

Natomiast farba powinna być przede wszystkim trwała, niezwykle ważna jest zawartość spoiwa - im go więcej, tym farba jest lepsza. Dodatkowo istotne jest, aby była odporna na promienie UV, paroprzepuszczalna, wodoszczelna i odporna na szorowanie.

W przypadku okien ważna jest ich szczelność, tutaj przyda się test z kartką, którą trzeba włożyć między futrynę, a ramę i zamknąć okno, jeśli kartki nie da się wyjąć okno jest właściwie osadzone.

Warto też sprawdzić czy gniazdka, grzejniki i instalacje wodne są umieszczone zgodnie z planem. Po dogłębnej analizie użytych materiałów możemy sami ocenić, czy cena zaproponowana przez dewelopera jest adekwatna do jakości użytych surowców. Bez tego przeglądu możemy kupić mieszkanie, które swoją trwałością przyprawi nas o zawrót głowy, a dodatkowe prace remontowe znacząco zwiększą koszty zakupu nieruchomości.

Mieszkanie na kredyt - o czym warto pamiętać?

Wiele osób kupując mieszkanie decyduje się na kredyt hipoteczny. Jego kwota uzależniona jest nie tylko od dochodów, ale również od wkładu własnego. Każdy bank ma nieco inną propozycję, ale większość oferuje możliwość dobrania środków finansowych również na wykończenie mieszkania. To także należy brać pod uwagę, decydując się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim. Warto również wiedzieć, że bank ściśle trzyma się warunków umowy i kontroluje, czy środki przyznane na wykończenie mieszkania zostały właściwe wykorzystane.

Za pomocą tych środków można wykonać prace trwale związane z nieruchomością, takie jak:

• dodatkowe instalacje,

• malowanie ścian,

• ściany działowe,

• wykańczanie podłogi,

• zakup środków sanitarnych

Dodatkowo środki można przeznaczyć również na opłacenie ekipy remontowej, jednak jej prace powinny być udokumentowane. W wyjątkowych okolicznościach środki pozyskane można przeznaczyć na meble pod zabudowę oraz szafy wnękowe.

Stan deweloperski daje możliwość dopasowania mieszkania w całości pod siebie, warto jednak przeczytać dokładnie umowę deweloperską i dokładnie przeliczyć, czy taka inwestycja będzie dla nas opłacalna.

Poczekaj! To może Cię zainteresować!
ABC Budowania 2023

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Dom Energooszczędny Vademecum 2023

Dom Energooszczędny Vademecum

Dom Polski styczeń 2023 - grudzień 2024

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Budujemy Dom marzec 2024

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Nowoczesne Instalacje 2024

Nowoczesne Instalacje

Czas na Wnętrze kwiecień 2024

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Porady i inspiracje w najmodniejszych stylach

Wnętrza 2024

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje