Zalety domów z bali

Argumentem przemawiającym za budową domu z bali jest z pewnością szybkość postawienia konstrukcji - cała budowa trwa tylko 3-4 tygodnie! Ponadto domy z bali bardzo dobrze utrzymują ciepło pełniąc rolę termoizolatora, a budować je można nawet zimą! (ze względu na brak prac mokrych oprócz wylania fundamentów). Z tego powodu bardzo często budynki tego typu można spotkać na terenach górskich - nie tylko w polskich Tatrach, ale też w Alpach.

Nie zapominajmy, że domy z bali zawdzięczamy również rodzimej tradycji - w najstarszej, odkrytej w Polsce, osadzie Biskupin odkryto liczne drewniane domostwa właśnie z bali! Dziś z drewnianych konstrukcji chętnie korzystają karczmy i hotele pragnące nadać swym wnętrzom swojskiego charakteru.

Wady domów z bali

Cieszące się trwałością domy z bali to niestety droższa inwestycja od tradycyjnych budynków murowanych. Wpływa na to zapotrzebowanie na sporą ilość litego drewna oraz precyzja wykonania. Chcąc cieszyć się solidną konstrukcją na lata, właściciele zwykle wynajmują specjalne firmy zajmujące się budową od A do Z. Takie rozwiązanie, choć nienajtańsze, daje poczucie bezpieczeństwa każdemu inwestorowi zlecającemu tak pracochłonne zadanie jak budowa domu.

Jak urządzić dom z bali?

Domy z bali są idealnym rozwiązaniem dla miłośników stylu country i rustykalnego. Urządzenie wnętrza w tej stylistyce sprawia bowiem wiele radości! Można pokusić się o stworzenie klimatu wiejskiej chaty z dzierganymi firankami, starymi meblami, drewnianym kredensem i piecem kaflowym bądź kozą.

Alternatywną wersją jest zaaranżowanie przestrzeni w bardziej nowoczesnym wydaniu tworząc eklektyczną mieszankę stylów. Współczesne rozwiązania umożliwiają wbudowanie większych przeszkleń i grę światłem, które nada wnętrzu oryginalności.

Autor
Dom z bali - sielski klimat przez cały rok
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....