Jest wygodne i skuteczne, ale wciąż jesteśmy przekonani, że najlepiej sprawdza się jedynie w kuchniach i łazienkach. Rezygnujemy z niego, bo wydaje nam się skomplikowane w montażu. Tymczasem dziś możemy je łatwo zamontować w każdym pomieszczeniu. Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący ogrzewania podłogowego – o czym pamiętać decydując się na to rozwiązanie?

Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto?

Ogrzewanie podłogowe ma kilka ogromnych zalet. Przede wszystkim oszczędza miejsce w mieszkaniu - decydując się na nie rezygnujemy z tradycyjnych grzejników montowanych na ścianach. To dla wielu ważna kwestia przy projektowaniu mieszkania - pomieszczenia stają się łatwiejsze w aranżacji i wydają się przestronniejsze. Poza tym taki system wyjątkowo równomiernie rozprowadza ciepło. Warto też wspomnieć o przyjemnym uczuciu chodzenia na boso po ciepłej podłodze - to jeden z największych plusów tego systemu grzewczego, szczególnie po mroźnym, zimowym spacerze!

Gdzie zamontować ogrzewanie podłogowe?

Do dziś wielu sądzi, że najkorzystniej jest zamontować tzw. „podłogówkę” jedynie w pomieszczeniach, gdzie decydujemy się na kaflowe podłogi. Tymczasem nic bardziej mylnego! Bez problemu możemy zastosować tego typu rozwiązanie także w pokojach z podłogą drewnianą oraz tam, gdzie będziemy montować panele. Żeby jednak w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z ogrzewania podłogowego zamontowanego pod panelami, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas ich wyboru.

Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe?

Zdecydowaliśmy się na zamontowanie ogrzewania podłogowego i udajemy się do sklepu, by wybrać panele - na co zwrócić uwagę? O czym pamiętać? Cały system ogrzewania podłogowego składa się z instalacji grzewczych, odpowiedniego podkładu oraz oczywiście z podłogi (płytki, drewno, panele, wykładzina itd.). Jego skuteczność określa tzw. opór cieplny.

- Wybór paneli współpracujących z ogrzewaniem podłogowym nie jest skomplikowany. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach tj. o odpowiedniej grubość paneli czy o wyborze właściwego podkładu. Bardzo ważne jest, by osiągnąć optymalny opór cieplny. Jego wartość podana jest na opakowaniach paneli oraz podkładach - suma obu nie powinna przekraczać 0,15 m2*K/W - tłumaczy Marcin Wrana, Dyrektor ds. sprzedaży detalicznej sklepów Fachowiec, ogólnopolskiej sieci salonów z artykułami wyposażenia wnętrz.

Bardzo ważna jest odpowiednia grubość paneli: jeżeli są zbyt cienkie mogą być nieodporne na działanie wysokiej temperatury. Jeżeli natomiast wybierzemy zbyt grube to straty ciepła będą większe, a całe ogrzewanie mniej efektywne. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem są panele o grubości 8 mm i 10 mm.

- Ciekawym rozwiązaniem, zarówno funkcjonalnym jak i estetycznym, są podłogi laminowane o strukturze synchronicznej (3D), która idealnie odwzorowuje kształt i rysunek drewna. Technicznie jednak taka podłoga jest znacznie trwalsza od drewnianej i nie wymaga systematycznej konserwacji, doskonale sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym - podpowiada Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o. o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB.

Bardzo ważnym elementem jest także podkład pod podłogę laminowaną oddzielający ją od systemu ogrzewania - jakimi kwestiami kierować się przy jego wyborze? Powinien charakteryzować się jak najniższym oporem cieplnym, być trwały i odporny na odkształcenia spowodowane ciepłem oraz być stosunkowo cienki.

Ogrzewanie podłogowe - łatwiej, niż myślisz

Z całą pewnością ogrzewanie podłogowe to wygodne rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Można je dziś montować niemal bez ograniczeń i w każdym pomieszczeniu. Daje też dużo możliwości aranżacyjnych, a także jest bardzo przyjemne w użyciu. Wybór odpowiedniej podłogi laminowanej dostosowanej do takiego rozwiązania wcale nie musi być problematyczny i skomplikowany. Wystarczy zwracać uwagę na kilka podstawowych parametrów.