Zagadnienia w artykule:
  • Jak działają grzejniki na podczerwień?
  • Czy ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne dla ludzi?
  • Jakie są rodzaje grzejników na podczerwień?
  • Zalety grzejników na podczerwień
  • Wady ogrzewania na podczerwień
  • Jaki grzejnik na podczerwień do pokoju 25 m2?
  • Czy ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne?

Jak działają grzejniki na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień zasilane jest prądem, ale zasada działania jest zupełnie inna w porównaniu do tradycyjnego elektrycznego ogrzewania. W przypadku każdego rodzaju ogrzewania, emitowane przez grzejniki ciepło, ogrzewa powietrze w mieszkaniu. Mieszkańcom jest ciepło, ponieważ temperatura w mieszkaniu jest komfortowa.

Ogrzewanie na podczerwień typu infrared, za pomocą emitowanych fal, ogrzewa z kolei nie samo powietrze, a bezpośrednio wszystko, co znajduje się w mieszkaniu lub domu, czyli ludzi, meble, ściany, zwierzęta domowe, podłogi, czy sufit. Zamienia się w ciepło w momencie kontaktu z organizmami żywymi i przedmiotami.

Fale podczerwone docierają do każdego zakamarka, równomiernie rozkładając temperaturę w pomieszczeniu i od razu po włączeniu grzejnika, odczuwane jest płynące z niego przyjemne ciepło. Zasada działania ogrzewania na podczerwień wzorowana jest na ogrzewaniu Ziemi przez Słońce. 

Czy ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne dla ludzi?

Myśląc o grzejnikach na podczerwień i emitowanych przez nie falach, od razu nasuwają się wątpliwości, dotyczące bezpieczeństwa ogrzewania infrared. Tak naprawdę promieniowanie podczerwone znane jest ludziom od bardzo dawna. Wykorzystywane jest w medycynie, szczególnie w fizjoterapii i rehabilitacji.

Jest udowodnione naukowo, że stosowane w medycynie lampy na podczerwień poprawiają ukrwienie, przyspieszają gojenie i są wskazane w leczeniu wielu schorzeń, począwszy od urazów i kontuzji, poprzez stany zapalne, na bólach mięśniowych i reumatycznych kończąc. To te same fale podczerwone, które emitowane są przez grzejniki na podczerwień, więc o braku bezpieczeństwa nie może być tu mowy. Jest to ogrzewanie w 100% sprawdzone i zdrowe.

Jakie są rodzaje grzejników na podczerwień?

Na wstępie warto wspomnieć, że grzejniki na podczerwień dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, determinowane długością emitowanych fal:

• IR-A - krótkofalowe,

• IR-B - średniofalowe,

• IR-C - długofalowe.

Zasada jest prosta i polega na tym, że im krótsza fala, tym ciepło emitowane z grzejnika jest intensywniejsze. Teraz możemy przejść do rodzajów grzejników na podczerwień, które dostępne są w sklepach.

Panele grzewcze na podczerwień - do długofalowe grzejniki na podczerwień. Charakteryzują się nowoczesnym designem i atrakcyjnym wzornictwem. Panele grzewcze mogą być montowane na ścianach oraz sufitach tradycyjnych i podwieszanych, choć występują również w formie grzejników przenośnych. Panele grzewcze są najczęściej stosowaną formą ogrzewania na podczerwień. Są energooszczędnym rozwiązaniem, a im lepiej zaizolowany budynek, tym lepszą efektywność wykazują. Panelowy grzejnik na podczerwień wcale nie musi być nudny, ponieważ panele grzewcze z grafiką imitują dzieła sztuki lub płomień, trzaskający w kominku. Wykonane są ze szkła, ceramiki lub metalu.

Promienniki na podczerwień - dostępne są w każdej opcji, czyli krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe. Najbardziej znane są te wykorzystywane na tarasach i w ogródkach w chłodne wieczory, jednak w sklepach można kupić również atrakcyjne wizualnie promienniki, wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń.

Maty i folie grzewcze na podczerwień - umieszczane są pod podłogami. Montaż folii i mat grzewczych skupia się na ogrzaniu posadzek i stojących na nich przedmiotów, które następnie oddają ciepło do otoczenia. Bardzo dobrze sprawdzą się w sypialni i salonie, ponieważ są zupełnie niewidoczne dla oka.

Zalety grzejników na podczerwień

Grzejniki na podczerwień są ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie wydzielają spalin i nie emitują zanieczyszczeń. To ogromna zaleta, doceniana przez wszystkich, którym leży na sercu dobro planety. To tylko jedna z zalet, warto przyjrzeć się również pozostałym.

Grzejniki na podczerwień są przyjazne alergikom - ciepło nie ogrzewa powietrza i nie powoduje cyrkulacji, dlatego w powietrzu unosi się mniej alergenów i kurzu, który zwykle osiada na tradycyjnych grzejnikach.

Grzejniki panelowe na podczerwień są bezobsługowe - wystarczy je zawiesić i podłączyć do prądu. Mogą zostać wyposażone w termostat z funkcją sterowania temperaturą samego elementu grzewczego, jak i temperaturą w pomieszczeniu.

Ogrzewanie na podczerwień jest oszczędne i relatywnie ekonomiczne, nie wymaga również montażu dodatkowej instalacji i budowy komina oraz kotłowni. Energia nie jest tracona na ogrzanie powietrza, a ciepło trafia bezpośrednio do osób i przedmiotów.

Grzejnik na podczerwień nie wysusza powietrza, ponieważ go nie ogrzewa. Szczególnie zimą w domach tradycyjnie ogrzewanych suche powietrze powoduje katar, kaszel, suchość gardła i problemy ze snem. Stosując ogrzewanie na podczerwień, ryzyko zbyt suchego powietrza zimą zostaje wyeliminowane.

Grzejniki na podczerwień nie wymagają serwisowania.

Wady ogrzewania na podczerwień

Jak każdy system ogrzewania, również to ogrzewanie na podczerwień nie jest pozbawione wad. Jedną z najczęściej wymienianych jest brak możliwości podgrzania wody, dlatego konieczny jest montaż dodatkowego źródła, odpowiedzialnego za ogrzanie wody (na przykład bojlera elektrycznego). Kolejną wadą jest koszt zakupu grzejników na podczerwień, który jest relatywnie wysoki w stosunku do kosztu zakupu tradycyjnych grzejników. Odpadają jednak koszty montażu zakupu i dodatkowej instalacji oraz budowy komina, tutaj wystarczy gniazdko z prądem. I tego właśnie aspektu dotyczy ostatnia wada, czyli prądu, a konkretnie ilości jego zużycia.

Grzejniki na podczerwień działają na prąd, którego aktualna cena nie skłania do radości. Specjaliści jednak szacują, że w domach dobrze zaizolowanych, energooszczędnych i pasywnych ogrzewanie na podczerwień może wiązać się nawet z pewnym obniżeniem kosztów ogrzewania, natomiast w domach słabo lub wcale niezaizolowanych termicznie, koszty te będą większe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki, która jeszcze bardziej obniży koszt zużycia prądu oraz rekuperacji, która zapobiegnie uciekaniu ciepła na zewnątrz.

Jaki grzejnik na podczerwień do pokoju 25 m2?

Grzejnikami na podczerwień można ogrzewać cały dom, ale można również zamontować grzejnik tylko w jednym pomieszczeniu, na przykład salonie. Szacuje się, że do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 z sufitem na standardowej wysokości 2,5 m powinien zostać zakupiony grzejnik na podczerwień o mocy 1000 W. Szacunek dotyczy domu dobrze zaizolowanego termicznie, a na ilość zużycia prądu ma wpływ izolacja termiczna budynku oraz klasa energooszczędności stolarki okiennej.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne?

Eksperci pokusili się o wyliczenia i ustalili, że w budynku, spełniającym wymagania, stawiane budynkom zbudowanym po 2021 roku, ilość energii zużytej przez grzejnik pracujący w pomieszczeniu o metrażu 25 m2, wyniesie miesięcznie niespełna 83 kWh. Producenci grzejników na podczerwień natomiast twierdzą, że roczny koszt ogrzewania dobrze ocieplonego domu tymi właśnie grzejnikami będzie bardzo opłacalny w porównaniu do ogrzewania domu węglem, a inwestycja w sprzyjających warunkach zwróci się w ciągu nawet 2 lat. Najlepiej jednak przed zakupem grzejników na podczerwień, zwrócić się do fachowca, który na podstawie wszystkich niezbędnych parametrów, wyliczy realny koszt ogrzewania.

Autor
Grzejniki na podczerwień - jak działają i czy opłaca się w nie inwestować?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...