Rekuperacja, a inaczej wentylacja mechaniczna jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych sposobów wietrzenia budynków. Decyduje się na nią coraz to więcej osób, gdyż ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim bardzo korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Czym jednak dokładnie charakteryzuje się rekuperacja, czym różni się od wentylacji grawitacyjnej i ile kosztuje jej zamontowanie?

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja jest nowocześniejszą formą wietrzenia budynków, lecz dodatkowo jest również bardziej oszczędna oraz skuteczniejsza. Polega ona na odzyskiwaniu energii termicznej ze zużytego powietrza, by móc wykorzystać je w późniejszym czasie. Gromadzona energia wykorzystywana jest w celu ogrzewania powietrza z zewnątrz, dzięki czemu wnętrze budynku jednocześnie jest ocieplone oraz wentylowane.

Potrzebna jest do tego rzecz jasna specjalistyczna maszyna, czyli rekuperator, który wytwarza obieg powietrza. Powietrze zużyte w postaci dwutlenku węgla oraz wilgoci jest wysysane z mieszkania, by na jego miejsce wtłoczyć nowe, czyste powietrze.

W jaki więc dokładnie sposób działa taki rekuperator? Otóż powietrze z pomieszczeń budynku odprowadzane jest do rekuperatora, oddając swoje ciepło, przy czym następnie wywiewane jest poza budynek. Powietrze z zewnątrz przechodzi z kolei odpowiednią filtrację, by zatrzymać się w wymienniku, w którym podgrzewane jest ciepłem pozyskanym z powietrza, które zostało wywiane. Z wymiennika jest ono wtłaczane do pomieszczeń poprzez kanały wentylacyjne. Jest ono wtedy czyste, ciepłe, a co najważniejsze, wolne od jakichkolwiek baterii, pyłków i innych zanieczyszczeń.

Zalety rekuperacji

Mówiąc o zaletach rekuperacji, przede wszystkim należy wspomnieć o korzyściach zdrowotnych. Taka wentylacja jest świetnym rozwiązaniem szczególnie dla wszystkich alergików, ponieważ dzięki filtracji powietrza, jest ono oczyszczane z różnych alergenów oraz zanieczyszczeń, które napływają z zewnątrz. Co więcej, rekuperacja jest w stanie ograniczyć przeciągi oraz zdecydowanie potrafi obniżyć poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Nie należy przy tym zapominać o oszczędnościach, które traktowane są jako kolejna zaleta takiego sposoby wentylacji. Otóż wentylacja mechaniczna może obniżyć koszty ogrzewania domu nawet aż o połowę, przy czym nie wymaga montowania kominów, a także dzięki niej możliwe jest zrezygnowanie ze specjalnych, zwykle droższych okien, które zawierają mikro wentylację czy nawiewniki.

Rekuperacja jest także bardzo ekologiczna, gdyż obniża emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, iż zamontowanie rekuperacji jest zwyczajnie bardzo komfortowe dla domowników, ponieważ zapewnia im stały dostęp do czystego powietrza, nawet bez konieczności otwierania okien. Znikają przy tym problemy zaparowanych okien czy luster po prysznicu lub kąpieli, brzydkie zapachy bardzo szybko są usuwane z wnętrza budynków, a wszelkie alergeny i zanieczyszczenia z powietrza zostają wyeliminowane. Dodatkowo możliwe jest montowania rekuperacji razem z innymi funkcjami, na przykład dobrym pomysłem jest połączenie rekuperacji z klimatyzacją czy jonizatorem.  

Jak wygląda montaż rekuperacji?

Instalacja rekuperacji zawiera w sobie kilka różnych elementów, takich jak przede wszystkim rekuperator, elementy wywiewne i nawiewne, wyrzutnię, czerpnię, a także przewody wentylacyjne. Przed zamontowaniem instalacji najważniejsze jest, by wybrać odpowiednie miejsce centrali rekuperatora, przy czym takie miejsce musi spełniać określone warunki.

Wyznaczone miejsce powinno swobodnie mieścić w sobie centralę, pamiętając przy tym o jej dość sporych rozmiarach, a dodatkowo, powinien być do niej zapewniony łatwy dostęp, gdyż niekiedy może ona wymagać przeglądów bądź ewentualnych napraw.

Częstym i wygodnym rozwiązaniem jest na przykład zamontowanie takiej centrali na suficie bądź na bocznej ścianie. Zawsze jednak musi znajdować się wewnątrz budynku. Należy pamiętać, iż rekuperator jest dość hałaśliwy, dlatego warto umieścić go w miejscu, w którym nie będzie on przeszkadzać na co dzień domownikom.

Do montażu należy uwzględnić, chociażby położenie istniejącej już instalacji gazowej i elektrycznej, a także dostosować do danego budynku moc rekuperatora. Warto wiedzieć, iż raczej niemożliwe jest zainstalowanie rekuperacji samodzielnie. Montaż takiej wentylacji wymaga specjalistycznych umiejętności, a co więcej, również wykonania konkretnego projektu instalacji.

Ile kosztuje rekuperacja?

Zastanawiając się nad kosztem rekuperacji, warto wiedzieć, iż najtańsze rekuperatory mogą kosztować około 3 tysięcy złotych, jednakże są to maszyny podstawowe, które charakteryzują się raczej niskim poziomem odzysku ciepła. Chcąc podjąć taką inwestycję, najlepiej jest zainwestowanie w dobry sprzęt, dający gwarancję prawidłowego działania, dostosowanego oczywiście do danego budynku.

Najczęstszym wyborem są więc rekuperatory o większej mocy i bardziej zaawansowanej automatyce, kosztujące pomiędzy 7 a 10 tysięcy złotych, przy czym warto wiedzieć, iż te z najwyższej półki mogą kosztować nawet do 20 tysięcy złotych.

Oczywiście sam koszt rekuperatora nigdy nie występuje indywidualnie, gdyż musimy doliczyć także inne elementy instalacji oraz sam montaż przez profesjonalistów. Warto jednak wiedzieć, iż możliwe jest uzyskanie dofinansowania na rekuperację. Maksymalnie można uzyskać aż do 90% dofinansowania w postaci zwrotu kosztów na instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, spełniając oczywiście poszczególne warunki.