Zagadnienia w artykule:
 • Jakie rasy psów idealnie nadają się do mieszkania w bloku?
 • Pies w mieszkaniu w bloku - o czym musimy jeszcze pamiętać?

Jakie rasy psów idealnie nadają się do mieszkania w bloku?

Mieszkanie w bloku nie oznacza, że nie możemy mieć psiego przyjaciela. Nie każda jednak rasa sprawdzi się na ograniczonym metrażu. Jakie rasy psów nadają się do mieszkania w bloku? Oto lista - rasy psów do bloku:

 1. Yorkshire terier
 2. Hawańczyk
 3. Buldog francuski
 4. Cocker-spaniel
 5. Toy rosyjski 
 6. Basenji
 7. Corgi
 8. Cavalier King Charles Spaniel 
 9. Greyhound 
 10. Niewielki kundelek wzięty ze schroniska dla psów - wyłącznie po uzgodnieniu ze schroniskiem warunków lokalowych i osobowości i potrzeb danego psa.

Lista oczywiście nie wyczerpuje tematu ras, które doskonale sprawdzą się w małym mieszkaniu w bloku, ale jest dobrym punktem wyjścia, jeśli chcemy się zdecydować na konkretną rasę. Małe rasy psów, łatwe rasy psów - to kierunki, jakie powinniśmy obrać. Poniżej przedstawimy krótki opis zalet i wad każdej wymienionej rasy.

1. Yorkshire terier - piękny, mały york

Bardzo popularna rasa psów miniaturowych. Mimo niewielkich rozmiarów york potrzebuje ruchu: jest to żywy i niezwykle bystry psiak. Jest towarzyski, inteligentny, czujny: będzie strzegł domowników i ostrzegał o zbliżających się niebezpieczeństwach.   

Yorkshire terier

2. Hawańczyk 

Hawańczyk to pies z grupy biszonów i kolejny pies miniaturowy. Uwielbia ludzi i świetnie czuje się w towarzystwie. Podatny na szkolenie, chętny do zabawy, czerpią dużą przyjemność z przebywania z właścicielem.  

Hawańczyk

3. Buldog francuski

Piesek z natury uparty. Mało szczeka, chętnie się bawi i tworzy silną więź z opiekunem. Jest to pies, który nadaje się dla rodzin z dziećmi, początkujących opiekunów, osób starszych oraz singli. Dobrze socjalizuje się z innymi zwierzętami.   

Buldog francuski

4. Cocker-spaniel

Cocker-spaniel to pies średniej wielkości. Jest to pies, który uwielbia ruch, zabawę i spacery. Bardzo lubi spędzać czas na świeżym powietrzu.  Warto się na niego zdecydować jeśli szukamy wiernego towarzysza spacerów po mieście lub w parku. Jest to pies delikatny z zachowania, towarzyski, przyjazny dla dzieci.   

Cocker-spaniel

5. Toy rosyjski 

Toy rosyjski jest to pies doskonały do towarzystwa, klasyfikowany również jako pies ozdobny. Jest to pies niewielkich rozmiarów, energiczny, żywy i zabawny. Może wykazywać bojaźliwość wobec obcych, tworzy silną wieź z opiekunem. Ma niewielkie zapotrzebowanie na ruch, świetnie sprawdzi się za tym dla opiekunów, którzy również nie przepadają za aktywnością na świeżym powietrzu.  

Toy rosyjski

6. Basenji

Basenji to średniej wielkości pies, z zakręconym ogonem i zmarszczonym czołem. Z natury nie szczekają, a w sytuacjach stresowych - wyją. Bardzo przywiązuje się do właściciela, jest nieufny wobec obcych. Łatwo adaptuje się do dzieci.  

Basenji

7. Corgi

Ulubiona rasa królowej Elżbiety II. Corgi jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, kontaktowy, pojętny. Akceptuje dzieci w każdym wieku. Jest to pies rodzinny, wierny, skory do wspólny zabaw. Niekoniecznie lubi towarzystwo innych psów lub zwierząt.

Corgi

8. Cavalier King Charles Spaniel   

Cavalier King Charles Spaniel wyróżnia się rozkosznym wyglądem, z tego powodu bywał ulubieńcem arystokracji. Jest to piesek niewielkich rozmiarów, bardzo towarzyski. Świetnie sprawdzi się jako pies towarzyszący osobie starszej lub komuś, kto sporo czasu spędza w domu. Nie lubi samotności. 

Cavalier King Charles Spaniel

9. Greyhound 

Mimo że pies rasy greyhound jest sporych rozmiarów, to również sprawdzi się w mieszkaniu w bloku. Ma bowiem niewielką potrzebę ruchu. Jeden dłuższy spacer w zupełności wystarcza jego zapotrzebowaniom na aktywność. Jest to pies bardzo spokojny, ma delikatne usposobienie, w kontaktach z domownikami wykazują dużą cierpliwość. W trakcie szkolenia są posłuszne. 

Greyhound

10. Kundelek

Rasa mieszana, poza klasyfikacją, kundelki - również mogą doskonale sprawdzić się jako pieski w mieszkaniu. Kundelek wzięty ze schroniska, po ówczesnym zbadaniu jego potrzeb i cech osobniczych z powodzeniem może odnaleźć się w mieszkaniu w bloku, dając domownikom mnóstwo radości. Kundelki to zazwyczaj pieski po przejściach, warto z nimi pracować pod okiem doświadczonego behawiorysty zwierzęcego. 

Kundelek

Pies w mieszkaniu w bloku - o czym musimy jeszcze pamiętać?

Oprócz rozważnego doboru rasy psa, jakiego weźmiemy do swojego mieszkania, warto także mieć na uwadze jeszcze kilka innych aspektów, które wiążą się z posiadaniem psa.  Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę aspekt finansowy: wyprawka, karma, opieka weterynaryjna - zadajmy sobie pytanie, czy mamy na w budżecie odpowiednie środki.

Ponadto pies staje się członkiem rodziny na wiele lat: czy mamy czas na to, aby poświęcić mu uwagę, wytrenować go oraz zajmować się nim należycie? Przed przyjęciem psiaka pod swój dach upewnijmy się także, że ani my, ani  żaden z naszych domowników nie jest uczulony na psa. To pozwoli nam uniknąć rozczarowania, żalu i przykrości. 

Jeśli zatem nic takiego nie stoi nam na przeszkodzie, śmiało możemy zdecydować się na zakup lub przygarniecie psiaka. Małe rasy psów do bloku, łatwe rasy psów, wszystkie rasy psów do bloku - warto zdecydować się na takiego psiaka. Zyskamy przyjaciela, który będzie nam wiernie towarzyszył każdego dnia przez wiele lat.