Otwarta przestrzeń - kawalerka marzeń
Nic nie dodaje tak wnętrzu metrażu, jak jasne kolory, brak podziałów i otwarta przestrzeń. Czy zatem funkcjonalna aranżacja kawalerki 30m, a nawet 20m jest możliwa bez zastosowania ścian? Jak najbardziej. Jest mnóstwo sposobów na podział przestrzeni z zachowaniem wrażenia otwartości wnętrza.
• Regał - to sposób na wydzielenie kącika do pracy lub mini-czytelni. Nowoczesny regał to również dekoracja i dodatkowe miejsce do przechowywania.
• Parawan - brzmi jak przeżytek z czasów starożytnych Chin. Stereotypy jednak mogą mylić. Parawan jest uniwersalny, ponieważ możemy rozłożyć go w czasie potrzeby oraz złożyć do kompaktowych rozmiarów i schować. Możemy zasłonić nim łóżko lub biurko. Parawan to również ponadczasowa dekoracja, którą dopasujemy do każdego stylu. Pikowany, ażurowy, lustrzany, imitujący beton, wykonany z metalu, tworzywa, szkła lub drewna - oddzieli strefy funkcyjne i pozwoli zachować prywatność.
• Przepierzenie - to doskonała alternatywa dla pełnej ściany. Ażurowe półścianki nie ograniczają drastycznie przestrzeni, jednak pozwalają na zdecydowane rozdzielenie stref. W ten sposób możemy na przykład schować sypialnię. Z czego możemy wykonać przepierzenie? Z drewnianych lameli, ażurowych metalowych konstrukcji, tworzywa, szkła transparentnego bądź barwionego, siatki lub lustra, które optycznie powiększy przestrzeń. Możemy zakupić również gotowe panele i samodzielnie je zamontować.
• Wyspa lub półwysep - pozwoli oddzielić przestrzeń kuchenną od dziennej, jednak to nie jedyna funkcja tego mebla. Dostawiając hokery, zyskamy jadalnię lub miejsce do pracy. Montując półki, witrynę lub szafki, zwiększymy ilość miejsca do przechowywania.
• Drzwi przesuwne - to rewelacyjny sposób na ukrycie sypialni. Powiecie, ale to masywna drewniana konstrukcja, z pewnością wizualnie ograniczy przestrzeń. A kto tu mówi o drewnie? Wyobraźmy sobie lekką stalową konstrukcję ze szprosami z wypełnieniem z transparentnego lub mlecznego szkła. Nie dość, że lepiej brzmi, to jeszcze prezentuje się ultranowocześnie.
• Antresola jest możliwa do wykonania w zasadzie tylko w mieszkaniach z wysokimi sufitami. To wielofunkcyjne rozwiązanie, które nie tylko dodaje kilku użytkowych metrów, ale również wizualnie powiększa przestrzeń. Na antresoli możemy zaaranżować wygodną sypialnię, pracownię lub garderobę. To miejsce osłonięte i schowane przed wzrokiem gości, dlatego nie musimy martwić się o lekki nieporządek. Pod antresolą możemy zmieścić funkcjonalną kuchnię.
Spójność aranżacyjna - wnętrze wizualnie uporządkowane
Spójne wnętrze to takie, w którym wszystko do siebie pasuje. Przez brak przypadkowości pomieszczenie sprawia wrażenie uporządkowanego i większego. Kawalerka bardziej, niż większe przestrzenie, potrzebuje nie tylko ergonomii, ale również wrażenia większego metrażu, a z pewnością tę ostatnią cechę zapewni spójność aranżacyjna. Przykładowo, jeśli na komodzie ustawimy porcelanową figurkę, industrialny świecznik, zdjęcie w różowej ramce i kryształowy wazon, zamiast efektu WOW uzyskamy wrażenie chaosu.
Tak samo jest z mieszkaniem. Jeden wybór pociąga za sobą kolejny, dlatego, jeśli upatrzyliśmy sobie w sklepie wymarzony kryształowy żyrandol, to bądźmy konsekwentni i urządźmy wnętrze w stylu glamour. Jeśli lubimy proste formy, idealny będzie dla nas styl nowoczesny i minimalistyczny. Jeśli kochamy jasne przytulne wnętrza, wybierzmy styl skandynawski. Boho zadziwi nieoczywistymi połączeniami, a loft inspirującą techniczną surowością.
Wybierzmy styl wnętrzarski, w którym czujemy się dobrze, pamiętając o zasadach, że czasem mniej znaczy więcej oraz im jaśniej, tym lepiej. Co to oznacza? Starajmy się nie zarzucić kawalerki dodatkami i niepotrzebnymi meblami oraz trzymajmy się blisko jasnych barw. To bardzo ważne zasady szczególnie w małych wnętrzach takich jak mikroapartamenty.
Kawalerka multi - funkcjonalna, czyli meble wielofunkcyjne
Kreatywne podejście do kawalerki obejmuje w szczególności jej umeblowanie. Meble wielofunkcyjne powracają do łask i nie mówimy tu tylko o składanym stole, który w mgnieniu oka z małego mebla zmienia się w miejsce dla 12 gości. Kawalerka to wnętrze niewielkie, w którym stosujemy niemal wyłącznie rozwiązania do zadań specjalnych.
• Półkotapczan, który na długi czas odszedł do lamusa, ponownie z impetem wkracza do małych wnętrz. Teraz to łóżko chowane w szafie. To już nie ten sam toporny ciężki nieestetyczny mebel, a element wyposażenia, który po złożeniu może przyjąć wygląd i funkcję dekoracyjnej ścianki, regału, biurka, kanapy, dodatkowego blatu lub sekretarzyka.
• Regał na kółkach - przyda się do wszystkiego. Nie dość, że przestawimy go w dowolne miejsce, to jeszcze może służyć za kwietnik, biblioteczkę, wyspę kuchenną lub stolik kawowy.
• Wielofunkcyjny stolik kawowy - z zewnątrz niepozorny zamknięty kwadratowy mebel, ale kiedy przyjrzymy mu się bliżej, okaże się, ze wewnątrz skrywa szafki, a nawet dodatkowy wysuwany blat do pracy przy laptopie.
• Łóżko z regałami, szafkami i pojemnikiem na pościel - to dwa w jednym. Wyśpimy się na nim i jednocześnie schowamy wszystkie przydasie.
• Rozkładany fotel - za dnia wygodnym siedziskiem, nocą zaś dodatkowym miejscem do spania dla gości.
• Puf - to już klasyka. Jednak puf w nowoczesnym wydaniu służy do siedzenia, przechowywania, a także jako stylowy tapicerowany stoliczek, jeśli posiadamy model z demontowanym wiekiem na nóżkach.
• Krzesło, które po rozłożeniu zamienia się w drabinkę do prac „na wysokościach”.
• Telewizor zamontowany na drzwiach przesuwnych szafy.
• Dodatkowe składane krzesła, które możemy zawiesić na ścianie.
• Szafa z wysuwaną deską do prasowania.
• Narożnik modułowy z funkcją spania w dzień będzie pełnił funkcję kanapy z dodatkowym pufem, a w nocy poprzez powiększoną przestrzeń do spania stanie się wygodnym pełnowymiarowym łóżkiem. Wewnątrz możemy schować pościel.
Wszelkie meble z wysuwanymi dodatkowymi blatami i urządzeniami są jak najbardziej wskazane na małym metrażu. Użyjemy ich w razie potrzeby, a na co dzień pozostaną schowane i nie zajmą cennego miejsca. Jakby tego było mało, dodatki również mogą być wielofunkcyjne. Weźmy na to lampkę biurkową z ładowarką.
Mała łazienka i kuchnia w kawalerce
W kawalerce również łazienka i kuchnia występują w kompaktowych wymiarach, ale tu także możemy wykazać się kreatywnością. W kuchni, która z reguły otwarta jest na salon, powinniśmy uniknąć wrażenia bałaganu. Przydatne są meblowe organizery, półki obrotowe i kosze cargo pozwalające uporządkować akcesoria.
Najczęściej mamy do czynienia z zabudową jednoliniową i idealnie, jeśli jest ona w kolorze harmonizującym z kolorystyką wystroju części dziennej. Pamiętajmy, spójność jest ważna. Łazienka w kawalerce może być funkcjonalna. Bardzo dobrze sprawdzą się prysznic walk-in z odpływem liniowym, wnęki zabudowane półkami, lustro z ukrytą szafką i kompaktowe sanitariaty, które nie odbiegają funkcjonalnością od tych w tradycyjnych rozmiarach.
Zdjęcie otwierające artykuł: Tom Tailor Home