Przeglądając prasę wnętrzarską i tematyczne portale internetowe, często mamy nieodparte wrażenie, że wszystko chyba zostało już wynalezione i nic nas już nie zaskoczy. Tymczasem okazuje się, że w poszukiwaniu inspiracji wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę. Ażurowe panele 3D to produkt dekoracyjny, który zaskakuje oryginalnym designem oraz uniwersalnością i bynajmniej nie jest to pusty banalny slogan.

Panele ażurowe - uniwersalny produkt do zadań specjalnych

Zastosowanie niecodziennych rozwiązań architektonicznych i dekoracyjnych to poniekąd wymóg czasów. Chcemy, aby wnętrza odzwierciedlały naszą osobowość i stąd pogoń za niesztampowymi detalami wykończenia i elementami wyposażenia. Czym są ścienne panele ażurowe i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Budowa tego produktu jest bardzo prosta. Prześwitujący na drugą stronę ażurowy motyw wycięty zostaje we fragmencie sklejki, płyty MDF, drewna, aluminium, plexi lub spienionym PCV. Tak powstały element staje się wielofunkcyjny. W zależności od rozmiarów i grubości może stać się częścią balustrady, podwieszanego sufitu, ozdobą ścienną lub maskownicą.  

Panele ażurowe - wzornictwo

Ta koronkowa robota to majstersztyk i synonim uniwersalnego piękna. Ścienne panele ażurowe 3D możemy wykorzystać w opcji pojedynczej lub łączyć ze sobą poszczególne moduły, czyli przykładowo na ścianie możemy zawiesić tryptyk z paneli ażurowych. Jest to możliwe dzięki różnorodności kształtów i rozmiarów, w jakich są produkowane. Kwadrat, prostokąt, okrąg, heksagon to tylko niektóre z form, w jakich występują panele ażurowe, gdyż producenci, odpowiadając na potrzeby inwestorów, wypuszczają na rynek również panele ażurowe w kształcie twarzy, drzewa lub kwiatu.

W celu osiągnięcia efektu trójwymiarowości panele ażurowe muszą mieć odpowiednią grubość i najczęściej jest to 5 mm w przypadku paneli ażurowych ze sklejki i 18 mm w przypadku płyty MDF, jednak możemy spotkać się z elementami o grubości od 5 do nawet 70 mm. Panele z ażurowym wypełnieniem w kształcie wzorów geometrycznych, roślinnych, gotyckich, czy ornamentów kupimy w popularnych sieciówkach z artykułami wykończeniowymi, na internetowych portalach sprzedażowych oraz stronach producentów.

Panele ażurowe 3D na ścianę - niebanalna dekoracja

Jeśli opatrzyły nam się tradycyjne obrazy, grafiki oraz plakaty i poszukujemy niestandardowych oryginalnych rozwiązań, to panele ażurowe są odpowiedzią na nasze potrzeby. Mnogość form tych dekoracyjnych paneli pozwala na zastosowanie ich w każdym stylu wnętrzarskim.

Wykreowanie niesztampowej kompozycji jest łatwe - wystarczy wybrać element najbardziej odpowiadający nam formą ażuru i umieścić na ścianie jeden wielkoformatowy pojedynczy element lub postawić na kilka w mniejszych rozmiarach. W ten sposób sami kreatywnie tworzymy własną finezyjną i indywidualną kompozycję, która zachwyca precyzją i przypomina wyglądem nowoczesną koronkę.

Ścienne panele ażurowe 3D najczęściej możemy zakupić w kolorze drewna, białym lub czarnym, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować je na wybrany przez siebie kolor. Panele ażurowe na okna, drzwi i balustrady Ogromna uniwersalność paneli zaskakuje i tak naprawdę w ich sposobie wykorzystania ogranicza nas tylko nasza kreatywność i pomysłowość.

Panele ażurowe na okna to stosunkowo nowy trend, jednak już ma wielu zwolenników. Mogą one zastąpić tradycyjne rolety lub shuttersy. Ażur podświetlony promieniami słonecznymi daje niesamowity efekt, a w zależności od wybranego wzoru, panele mogą w mniejszym lub większym stopniu zaciemniać wnętrze.

Panele ażurowe zamiast drzwi? A dlaczego nie? Z powodzeniem sprawdzają się transparentne przeszklone drzwi ze szprosami we wnętrzach industrialnych, więc panele ażurowe spełnią tę samą funkcję, zwiększając tylko poziom uroku i elegancji. Niezwykle funkcjonale jest zastosowanie paneli ażurowych w drzwiach przesuwnych, które rozdzielają strefy, pozostawiając przy tym wrażenie częściowo otwartej przestrzeni.

Balustrada z paneli ażurowych łączy funkcjonalność z estetyką. Na wpół transparentny fason dodaje konstrukcji lekkości i pozwala na stworzenie bezpiecznej osłony nie tylko na schodach, ale również na antresoli, tarasie czy balkonie.

Maskownice z panelem ażurowym 3D w roli głównej

Liczniki, klimatyzatory i grzejniki to sprzęty niezbędne w naszych domach, jednak ich wadą jest design, który zdecydowanie rozmija się z powszechnym postrzeganiem estetyki. Możemy postawić na tradycyjne maskownice, które pod względem wizualnym także pozostawiają wiele do życzenia, lub zdecydować się na nowoczesne maskownice z paneli ażurowych.

Ta elegancka osłona grzejnika lub licznika oprócz wysokiej estetyki ma jeszcze jedną kluczową zaletę, a mianowicie przepuszcza powietrze, co w przypadku grzejników i liczników gazu jest niezwykle ważne.

Przepierzenia, ścianki działowe i parawany a panele ażurowe

Panele ażurowe to sposób na nieprzytłaczający podział przestrzeni. Precyzyjnie wycięte ażury w kształcie motywów roślinnych świetnie sprawdzą się we wnętrzach tradycyjnych, natomiast formy geometryczne wpasują się we wnętrza nowoczesne. Ażurowa ścianka, parawan lub przepierzenie pozwala na swobodny przepływ światła przy jednoczesnym wyrazistym wyodrębnieniu poszczególnych granic pomiędzy przestrzeniami o różnych funkcjonalnościach. Konstrukcja może przyjąć formę bardziej lub mniej transparentnej w zależności od wzoru, który wybierzemy.

Za pomocą paneli ażurowych możemy stworzyć lekką, finezyjną przegrodę wpisującą się w charakterystykę eleganckiego i stylowego wnętrza, bądź mocny akcent tworzący główny człon wystroju przestrzeni nowoczesnej. Panele ażurowe doskonale sprawdzą się również jako przepierzenia w salonach kosmetycznych, czy pomieszczeniach biurowych.

Kominek dobrze zabezpieczony - panele ażurowe metalowe

Kominek tworzy we wnętrzu klimatyczną atmosferę i jest niezwykle pożądanym elementem wyposażenia domu. Jednak watro zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania, szczególnie w przypadku posiadania otwartego kominka. Biegające dzieci, czy niesforni czworonożni przyjaciele w pełni bezpieczni będą jedynie wtedy, kiedy kominek zyska solidną osłonę. Pełne osłony zabierają całą radość z podziwiania płomieni, dlatego lepiej postawić na ażurową osłonę kominka.

Metalowe panele ażurowe sprawdzą się doskonale, ponieważ jednocześnie zabezpieczą domowników i pozwolą cieszyć się uspokajającym widokiem trzaskającego ognia. Najlepiej metalowy ażurowy panel osłaniający zamówić na konkretny wymiar bezpośrednio u producenta.

Do czego jeszcze można wykorzystać panele ażurowe 3D?

Uniwersalność i nieskończona ilość zastosowań ażurów w architekturze i branży dekoracji wnętrz wręcz zaskakuje. Ażur zamknięty w panelu wykonanym z trwałego surowca to gwarant wieloletniego użytkowania i braku konieczności uciążliwej konserwacji. Do czego jeszcze można wykorzystać panele ażurowe?

Lustro przysłonięte panelem ażurowym może stać się wyjątkowym elementem wyposażenia przy zachowaniu wysublimowanej delikatnej głębi.

Fronty meblowe wykonane z paneli ażurowych to wysublimowana dekoracja nadająca kuchni indywidualnego charakteru.

Dekoracja za łóżkiem wykonana z paneli ażurowych odpowiednio podświetlonych może pełnić zarazem funkcję oświetlenia i nieszablonowej ozdoby sypialni.

Panel ażurowy 3D z ażurem w formie ornamentu naklejony na drzwi przełamie nudę w pokoju nastolatka.

Podwieszany podświetlony sufit zyska na finezji, jeśli bezpośrednio pod lampą umieścimy panel ażurowy.

Panel ażurowy umieszczony na podświetlonym matowym szkle może stanowić efektowną przesłonę w łazience.

Panele ażurowe to remedium na nudę i powszechnie dostępne i stosowane dekoracje. Już za pomocą jednego panela ażurowego możemy podkreślić stylistykę lub stworzyć dominującą we wnętrzu dekorację. Panele ażurowe dostępne są w sieciówkach oferujących materiały dekoracyjne oraz na internetowych portalach sprzedażowych. Możemy również zamówić je również na wymiar bezpośrednio u producenta.

Zdjęcie otwierające artykuł: Dekoracyjna ściana ażurowa Corteo, HAPPY BAROK

Autor
Ścienne ażurowe panele dekoracyjne 3D - zastosowanie i inspiracje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...