Shuttersy - okiennice drewniane wewnętrzne

Myśląc o okiennicach, większość z nas ma przed oczyma płyty z litego drewna zasłaniające od zewnątrz okna. Jednak okiennice z biegiem lat ewoluowały w całkiem stylowe rozwiązania, które można zastosować również wewnątrz mieszkania. Shuttersy z zapamiętaniem stosuje w swoich projektach znana projektantka wnętrz Dorota Szelągowska, tworząc uniwersalne i przyjazne domownikom przestrzenie. Wykonane z drewna okiennice wewnętrzne to gwarant eleganckiego ażurowego ozdobienia okien przy zachowaniu pełnej funkcjonalności, jakiej oczekuje się od elementu aranżacji okna.

Funkcjonalność w każdym calu

Ozdabiając okno, kierujemy się priorytetami. Dla jednych najważniejszy jest design i reprezentacyjność zastosowanych rozwiązań, dla innych zachowanie prywatności i osłona przed spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Niekiedy ważny jest również czynnik zdrowotny, kiedy metoda osłony okna jest kluczowa dla dobrego samopoczucia alergików. A gdyby to wszystko można było otrzymać przy zastosowaniu jednego rozwiązania?

Shuttersy drewniane doskonale spełniają wszystkie oczekiwania, poznaj zalety shuttersów:

• świetny styl w każdej aranżacji,

• bogaty wybór kolorystyczny,

• łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu,

• ochraniają przed nadmiernym nasłonecznieniem wnętrza latem,

• zatrzymują chłód z zewnątrz zimą,

• w opcji zasłoniętej w ogóle nie przepuszczają światła,

• wygodna regulacja umożliwiająca ruch lameli i regulację ilości wpuszczanego do środka światła,

• ograniczają hałas dochodzący z zewnątrz.

Czy shuttersy mają jakieś wady? Najczęściej wymienianą wadą jest stosunkowo wysoki koszt montażu okiennic wewnętrznych. Jest do droższe rozwiązanie niż powieszenie firan i zasłon, lub rolet materiałowych, jednakże shuttersy to inwestycja na wiele lat. Wybierając uniwersalne kolorystycznie białe shuttersy, mamy pewność, że będą pasować do każdej aranżacji, jaką w przyszłości zastosujemy w mieszkaniu.

Rodzaje shuttersów - jakie wybrać?

Z reguły shuttersy drewniane wykonywane są na wymiar, więc nie ma obawy, że będą niewłaściwie dopasowane do okien. Warto również wiedzieć, że ten wyjątkowy rodzaj okiennic może przyjąć różne kształty dotosowane idealnie do kształtu okna. Możemy się zatem spotkać z shuttersami w kształcie prostokąta, kwadratu, trapezu, łuku, trójkąta, koła, a nawet z opcją okiennic narożnych.

Możemy wybrać również sposób otwierania okiennic i tutaj do wyboru mamy shuttersy przesuwne, składane, rozwierane, oraz zamontowane na stałe. Mamy wpływ również na sposób montażu okiennic drewnianych. Spośród dostępnych opcji mamy do wyboru shuttersy zamontowane na ramie okiennej, wewnątrz otworu, bezpośrednio na ścianie, możemy również zdecydować się na shuttersy z ramą, które są doskonałym rozwiązaniem w przypadku nierównych ścian.

Gdzie można zastosować shuttersy?

Okiennice drewniane zasadniczo nie mają ograniczeń, które uniemożliwiałyby ich montaż we wnętrzach i na zewnątrz. Mają szeroką gamę zastosowań, dlatego w ofercie producentów znajdziemy:

• shuttersy wewnętrzne i zewnętrzne,

• shuttersy na balkon i taras,

• shuttersy do altany,

• shuttersy do okien dachowych,

• shuttersy na okna standardowej wielkości i wielkowymiarowe,

• shuttersy drewniane i wykonane z PCV,

• shuttersy z różną szerokością lameli.

Pomimo tego, że okiennice drewniane najczęściej stosowane są aranżacji okien, z powodzeniem używane są również jako osłona garderoby, szafy wnękowej, spiżarni, oraz każdego innego pomieszczenia, w którym zwykłe drzwi to zbyt banalne i oczywiste rozwiązanie. Shuttersy wprowadzają do wnętrz nie tylko element lekkości i transparentności, ale również prestiżowego looku doskonale pasującego do stylistyki skandynawskiej, kolonialnej, angielskiej, oraz tradycyjnej.

Zdjęcie otwierające artykuł: Norsu Interiors

Autor
Shuttersy na okna - czym są i do jakich wnętrz sprawdzą się najlepiej?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...