O ile w przypadku pokoju małego dziecka możemy starać się przeforsować różne własne pomysły, o tyle z nastolatkiem nie jest to już takie proste. Mówimy bowiem o dość burzliwym okresie, w którym poglądy i zainteresowania wyraźnie się klarują, a życie towarzyskie nabiera tempa. Nauki też przybywa coraz więcej, w związku z tym typowa dla pokoju dziecięcego strefa do zabawy musi przejść metamorfozę. 

Prywatny azyl nastolatka

Ważne, byśmy razem z nastolatkiem odwiedzili sklepy meblarskie i wnętrzarskie - tak zyskamy pewność, że w jego pokoju znajdzie się wszystko, co potrzeba, a dziecko spełni swoje potrzeby oraz oczekiwania. Nie powinniśmy odbierać nastolatkowi prawa do zagospodarowania pokoju po swojemu. Dla niego jest to sposób manifestacji własnego stylu i kształtującej się indywidualności.

Pomysły na aranżację pokoju nastolatka niejednokrotnie budzą niepokój u jego rodziców, ale narzucając mu własne rygorystyczne zasady, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Lepiej przyjaźnie włączyć się w twórczy proces aranżacji, podpowiadać, pokazywać dobre wzory. Doskonałą metodą jest także wspólna wycieczka po sklepach meblowych. Z pewnością znajdziemy tam coś, co spodoba się obu stronom. Ponadto ofiarowując dorastającemu buntownikowi swój czas i kartę płatniczą, okazujemy mu szacunek i zrozumienie. To zaś zawsze zostaje docenione!

Pokój nastolatka odpowiednio wyposażony

Ponieważ pokój młodzieżowy pełni wiele funkcji, istotne jest jego optymalne wyposażenie. Co powinno się w nim znaleźć?

Wygodne łóżko - szerokości co najmniej 90 cm. Dobrze sprawdzi się model rozkładany lub z dodatkowym wysuwanym miejscem do spania. Przyda się, gdy ktoś będzie musiał przenocować.

Miejsce do nauki - czyli biurko z ergonomicznym krzesłem, które zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa. Blat biurka powinien być jak najbardziej obszerny, by zmieściły się na nim komputer, książki, zeszyty, pomoce naukowe. Przydadzą się też dodatkowe półki, nadstawki oraz szafki. Ścianę nad strefą do nauki warto zaaranżować, wykorzystując tablice magnetyczne lub korkowe, na których znajdzie się miejsce na plany lekcji, notatki i zdjęcia z przyjaciółmi. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie farby tablicowej na prywatne zapiski. Do zestawu polecamy markery kredowe, które nie rozmazują się tak jak tradycyjna kreda.

Oświetlenie - nastolatki często uczą się i czytają w łóżku, dlatego warto zadbać o dobrą lampę w tej strefie, najlepiej z możliwością regulacji zasięgu oraz kąta padania światła. Przyda się też oświetlenie górne z możliwością ściemniania i oczywiście lampka biurkowa.

Meble do przechowywania - warto postawić na praktyczny system schowków i skrytek. Nieocenione są tu szafy wnękowe, półki na książki, kubiki, szuflady i sprzęty mobilne - skrzynie na kółkach, kosze, pojemniki i kasetki.

Jak pomalować pokój młodzieżowy?

Jeśli chodzi o kolory ścian w pokoju młodzieżowym, najlepiej sprawdzają się te stonowane - zwłaszcza biel, szarość czy beż. Czasem jednak nastolatek ma potrzebę otaczania się mocniejszymi kolorami. Dobrym pomysłem jest błękit i zieleń - barwy wyraziste, a przy tym dobrze oddziałujące na psychikę. Należy jednak zachować umiar w tym zakresie. Zbyt dużo mocnych kolorów może utrudniać relaks i skupienie się podczas nauki. Dlatego w sytuacji gdy nastolatek forsuje kolor żółty, pomarańczowy czy czerwony, warto przekonać go, by ograniczyć się tylko do jednej ściany pomalowanej w ten sposób.

Pokój dla dziewczyny kontra wnętrze dla chłopca

Młoda kobieta wkraczająca w świat dorosłych doceni możliwość postawienia toaletki. Dobrze jest przeznaczyć na nią dodatkową przestrzeń. Przy toaletce powinno znaleźć się duże lustro i oświetlenie zbliżone do światła naturalnego. Pomoże to w wykonaniu delikatnego makijażu. Jeśli dysponujemy sporym pomieszczeniem, rozważmy także wydzielenie osobnej garderoby. Ten prosty zabieg pomoże utrzymać ład i porządek. Nie ma przy tym jednej recepty na modny pokój dla nastolatki - wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziewczyny.

Co zaś z pokojem młodzieżowym dla chłopca? Potrzeby 11-latka zapewne różnić się będą od oczekiwań 16-latka. Bez względu na wiek pozwólmy chłopcu stworzyć przestrzeń tylko dla siebie. Dobrym wyborem będzie uniwersalna baza w postaci prostych mebli w łagodnych kolorach (biel, szarość, odcienie drewna). To zaś pozwoli na różne sposoby ozdobić pokój zgodnie ze zmieniającymi się zainteresowaniami lokatora.

Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?

Pokój na poddaszu ma jedną wielką zaletę - pozwala lepiej zaaranżować prywatny azyl nastolatka, nieco oddalony od reszty pomieszczeń w domu. A jeśli dodatkowo jest dobrze oświetlony światłem dziennym, prezentuje się atrakcyjnie, sprzyja nauce i innym aktywnościom. Spore wyzwanie stanowi przy tym umiejętne poradzenie sobie ze skosami. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w nich zabudowy na wymiar bądź też umieszczenie niższych regałów i szafek, tak by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Autor
Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne porady na każdą przestrzeń
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...