Pokój dziecięcy to na pewno wyzwanie dla niejednego rodzica. Jak go zaprojektować? Czy kierować się modą, własnymi przekonaniami, czy odczuciami małego użytkownika? Jak połączyć wszystkie te racje, aby uzyskać optymalne pomieszczenie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć i dać kilka porad, jak przygotować pokój dla dziecka.

Zacznij od określenia potrzeb dziecka

W zależności od tego, czy przygotowujesz pokój dla przedszkolaka, dziecka w wieku szkolnym czy nastolatka, jego potrzeby będą się zasadniczo różniły od siebie. Dlatego warto zarówno je przemyśleć samodzielnie, jak i przedyskutować z dzieckiem, zwłaszcza jeśli jest w wieku, w którym chce już samo podejmować pewne decyzje.

Niezależnie od wieku, zawsze jednak kilka podstawowych potrzeb pozostaje niezmiennych i to one powinny stanowić priorytet podczas przygotowywania pomieszczenia dla dziecka. Przede wszystkim pokój ma mu bowiem zapewnić miejsce do odpoczynku i zabawy, a także do nauki. W związku z nimi muszą się tam znaleźć odpowiednie meble, niezbędne do ich zagwarantowania.  

Funkcjonalność dzięki wyznaczeniu odpowiednich stref

Wiedząc już, jakie podstawowe potrzeby ma zapewnić pokój, warto zaplanować go z uwzględnieniem poszczególnych stref. Dzięki temu odpowiednie akcesoria znajdą się w pobliżu siebie i będą tworzyły spójną całość, bez konieczności biegania od jednego do drugiego mebla. Co więcej, aby pokój był w pełni funkcjonalny, warto wykorzystać jego architekturę. We wnęce może znaleźć się szafa na ubrania albo regał z książkami.

Skos warto wykorzystać na usytuowanie w nim dodatkowych półeczek albo łóżka. Z kolei biurko powinno znaleźć się jak najbliżej okna, aby napływało do niego wiele światła. Co ważne, warto wybrać je razem z dzieckiem w ramach przygotowań do rozpoczęcia pierwszego roku szkoły, o czym wspomina portal momom.pl w swoim artykule “Pierwsze dni szkoły. Jak przygotować na nie nasze dziecko?”. Dzięki temu dziecko na pewno łatwiej pokona stres, związany ze zmianą trybu życia.

Pomysłowe meble do małego wnętrza

A co zrobić, jeśli pokój jest naprawdę niewielki? Warto postawić na funkcjonalne meble, które mogą spełniać jednocześnie kilka ról, albo kryją w sobie pomysłowe schowki. Ciekawe rozwiązanie to między innymi łóżko “na piętrze”, pod którym mieszczą się szafki i biurko albo szafa na ubrania. Dzięki temu zostaje zaoszczędzona przestrzeń, a niejedno dziecko, które marzy o piętrowym łóżku, będzie miało możliwość zaspokojenia swoich pragnień.

Estetyka idąca w parze z funkcjonalnością

Decydując się na wyposażenie pokoju w nowoczesne, dziecięce meble, należy zwracać baczną uwagę na kolorystykę całego wnętrza. Wiele przedmiotów dla dzieci ma żywe barwy, które pięknie prezentują się w sklepie, ale w domu mogą okazać się przytłaczające. Dlatego lepiej wybrać bardziej stonowane i uniwersalne wyposażenie, które nie przytłoczy pomieszczenia. Spokojne, pastelowe kolory są także znacznie korzystniejsze dla wypoczynku, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za ich wykorzystaniem. Dzięki temu dziecko z pewnością lepiej zaśnie, a i skupienie się na nauce będzie łatwiejsze.

Żywe barwy lepiej zarezerwować dla zabawek oraz drobiazgów, dzięki czemu nie będą wprowadzały dysonansu. Ciekawym pomysłem może być też zarezerwowanie jednej ściany lub jej fragmentu na rysunki dziecka. Dzięki zmywalnym farbom powstać może tam cała tablica, która będzie pełniła jednocześnie funkcję rozrywkową, jak też podniesie umiejętności dziecka w zakresie rysunków. Co więcej, stanie się kolejnym, intrygującym elementem wystroju, podkreślającym, do kogo należy pokój.