Warto czasem więcej zainwestować w pokój ucznia i wybrać kolekcje od polskich projektantów, żeby wyrobić w dziecku poczucie dobrego smaku i wrażliwość na to, co ładne i brzydkie. A może wybierając z rodzicami meble do pokoju, młody człowiek zainteresuje się projektowaniem, architekturą czy sztuką?

Grynasz Studio - meble dla uczniów z pokolenia Z

Marta Niemywska-Grynasz i Dawida Grynasz pielęgnują w sobie wewnętrzne dziecko. I bardzo dobrze, bo może dzięki temu właśnie zostali tegorocznymi laureatami plebiscytu must have i finalistami konkursu make me! Oba wydarzenia są od lat kluczowymi elementami programu Łódź Design Festival. Jego najważniejszym celem stało się prognozowanie nadciągających trendów.

Grynasz Studio to multidyscyplinarny zespół projektantów, wielokrotnie nagradzany we wzorniczych konkursach, biorący udział w takich wydarzeniach, jak Expo Milano, Triennale International Exhibition Milan, Arena Design Poznań czy Tokyo Design Week. Grynasz Studio eksperymentuje z nowymi materiałami i technologiami, chętnie też sięga do polskiego rzemiosła i tradycji i projektuje dla takich marek polskich i zagranicznych, jak Marbet Style, NAP, MUJI, Fam Fara, Meesh czy Zaczyn.

Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz z Grynasz Studio to laureaci plebiscytu must have i finaliści konkursu make me! Oba wydarzenia są od lat kluczowymi elementami programu Łódź Design Festival, proj. Grynasz Studio, fot. Baza

Na tegorocznym Łódź Design Festival zostały pokazane zaprojektowane przez Grynasz Studio meble Match. - Pracując nad koncepcją, skupiliśmy się na wspólnych cechach młodych dorosłych, jak potrzeba wyrażenia siebie i samostanowienia, duża dynamika zmian dotyczących zarówno strefy emocjonalnej, jak i fizycznej, aktywne życie w sieci, bunt, a zarazem poszukiwanie akceptacji i wspólnoty - mówią projektanci Marta i Dawid. 

Elementy kolekcji są w 4 kolorach. Można je dowolnie miksować, proj. Grynasz Studio, fot. Baza

Meble Match zaprojektowali dla pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku, które są krytyczne wobec otaczającego świata, potrafią selekcjonować przydatne informacje, dzielić się wiedzą i korzystać z zasobów informacyjnych różnego rodzaju grup i for internetowych. I które są bardzo wymagające.

Na kolekcję Match składa się m.in. łóżko z mobilnym wezgłowiem-półką, proj. Grynasz Studio, fot. Baza

Wśród mebli Match znajdziemy łóżko z mobilnym wezgłowiem-półką, zestaw brył do budowy meblościanki 2.0, mobilny drążek na ubrania, szafę i komodę, ażurowy regał, dwa typy biurka, naścienne panele, mobilne organizery, lustro. Wszystkie elementy są w 4 paletach kolorystycznych, które można dowolnie ze sobą zestawiać i miksować.

Ewa Półtorak - ten mebel rośnie razem z dzieckiem

Jeśli zależy wam, żeby dziecko miało nie tylko kręgosłup moralny, ale i... zdrowy, biurko Rise dla marki Borcas bez wątpienia zda egzamin. Ewa Półtorak to finalistka konkursu Dobry Wzór 2023. Stworzyła ona mebel, który wyróżnia ergonomia.>

Ewa Półtorak studiowała zarówno w Polsce, jak i za granicą, a pierwsze doświadczenia zdobywała, pracując w międzynarodowym zespole w Walencji, fot. Borcas

Dopasowanie biurka do anatomii i fizjologii dziecka to fundament zapewniający komfort i zdrowie użytkowników. Trzeba więc zadbać o odpowiednią wysokość blatu, odległość od ziemi, kąt nachylenia powierzchni i ergonomiczne krzesło.

Biurko Rise stworzone dla polskiej marki Borcas rośnie razem z dzieckiem, fot. Borcas

Model Rise to biurko, które rośnie z dzieckiem. Dzięki łatwemu systemowi, który polega na dokręceniu dębowych wałków, masz możliwość aż trzykrotnie zmienić wysokość blat (podstawowy wymiar blatu wynosi 90×50 cm, a dostawki mają wymiary 30×50 cm). Blat dębowego biurka został pokryty laminatem, po którym można pisać kredą.

Cały bajer polega na dokręceniu dębowych wałków, dzięki czemu mamy możliwość aż trzykrotnie zmienić wysokość blatu, fot. Borcas

Nuki - te meble dla uczniów powstają zgodnie z filozofią Montessori

To meble dla młodszych dzieci, tych chodzących jeszcze do przedszkola. Ale przecież w przedszkolu dzieci też się uczą, więc możemy uznać, że to tacy mali uczniowie. Wbrew pozorom trudniej zaaranżować pokój dla malucha niż dla nastolatka. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi marka Nuki.

Nuki produkuje meble ze sklejki. Na zdjęciu biurko Flex, które zostało zaprojektowane zgodnie z założeniami filozofii Montessori, fot Nuki

Projekty Nuki wpisują się w aktualny trend mebli minimalistycznych, skandynawskich i nowoczesnych, są jednak na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można wykorzystać je również w innych aranżacjach.

Projekty marki Nuki wpisują się doskonale w styl skandynawski, fot. Nuki
Bo ważny jest ruch! Marka Nuki robi nie tylko łóżka i biurka, ale również półki i ścianki wspinaczkowe, fot. Nuki

Ciekawe kolorystycznie inspiracje zachęcają do innego niż "różowo-błękitne" myślenia o kolorach w pokojach dzieci. Na przykład meble ze sklejki Flex z obłymi krawędziami zaprojektowane zostały zgodnie z założeniami metody Montessori - są one z niemalowanego drewna i zaprojektowane tak, aby wspierać samodzielność i swobodę ruchu dziecka.

Łóżko Light Dream ma obłe nogi, więc jest bezpieczne dla dzieci. Wersje w kolorach naturalnych są ręcznie szlifowane i lakierowane bezpiecznymi dla zdrowia wodnymi lakierami, fot. Nuki

Filozofia Montessori zakłada między innymi, że meble powinny być drewniane oraz niskie i umieszczone bezpośrednio na podłodze lub bardzo nisko nad nią. Dzięki temu dzieci mogą samodzielnie wchodzić i wychodzić z łóżka, co sprzyja rozwijaniu poczucia niezależności już od najmłodszych lat.

Minko - meble z Podlasia dla uczniów z całej Polski

Marka Minko to rodzinna manufaktura, która znajduje się na Podlasiu. Tam, w zielonym otoczeniu, powstają wyjątkowe i designerskie meble. Projekty Minko wyróżniają się ciekawymi formami, nowatorskimi rozwiązaniami i funkcjonalnością. Choć oferta jest szeroka, meble Minko trudno uznać za masową produkcję, bo wykonywane są ręcznie przy pomocy tradycyjnych technologii i narzędzi.

Pomysł na markę, ale i na sposób życia, nie powstałby, gdyby dwoje ludzi nie stanęło kiedyś na swojej drodze… a tak pewnego jesiennego wieczoru Pan M. odprowadził Pannę A. do domu i tak zaczęła się historia pełna pasji i pomysłów… czego następstwem było powstanie pracowni - czytamy na stronie manufaktury, fot. Minko
W końcu kto lepiej zrozumie użyteczność mebli, jak nie rodzice trzech córek? fot. Minko

Meble Minko powstają głównie z drewna lub laminatu, zwykle wykańczane są w naturalnych odcieniach drewna, ale mogą mieć też warianty kolorowe. Są solidne, wygodne, ergonomiczne i mają ciekawy design. W ofercie manufaktury są również stoliki dla najmłodszych.

Ilusi - kubiki pełne magii

Podejście Katarzyny Kozłowskiej do projektowania jest proste: meble dla młodzieży muszą być równie pomysłowe i designerskie, jak te tworzone z myślą o ich rodzicach. Pomysłodawczyni i główna projektantka marki Ilusi stworzyła magiczną krainę wrażeń - minimalistyczny design zyskał nowy wymiar dzięki sensorycznym kubikom, które pozwalają obcować z nimi nie tylko za sprawą zmysłu wzroku, ale też dotyku.  

Dzięki innowacyjnej przestrzennej formie frontów dzieci mogą poczuć różnicę faktur, trójwymiarowość elementów i obserwować załamujące się światło, fot. Ilusi
Z pojedynczych kubików można tworzyć dowolne meble i półki, fot. Ilusi

Meble dla dzieci obok funkcji czysto użytkowej starają się też wzbudzić ciekawość innowacyjną przestrzenną formą frontów: poczuć różnicę faktur, trójwymiarowość elementów, obserwować załamujące się światło. Wszystkie ręcznie szlifowane detale mebli wykonane są z naturalnych, rodzimych materiałów przyjaznych dzieciom i środowisku.

Autor
Jak urządzić pokój dla ucznia? Najciekawsze meble polskich projektantów
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...