Aranżacja pokoju na poddaszu

Przedstawiamy dziesięć sposobów na aranżację przestrzeni pod skosami!

1. Umieszczenie biurka bezpośrednio pod oknem

Jeśli w planach mamy aranżację domowego biura lub pokoju dziecka na poddaszu rozważmy umieszczenie biurka bezpośrednio pod oknem. Najlepiej, aby było to okno tradycyjne (możliwość stworzenia bardziej klimatycznego projektu), choć dachowe także zadba o odpowiedni poziom doświetlenia. Bezpośrednio wokół okna możemy pokusić się o umieszczenie plakatów, zdjęć, notatek i organizerów. Ściana zostanie w całości wypełniona nadając pomieszczeniu intymnego klimatu.

2. Ławka przy oknie otoczona książkami

Dysponując oknem tradycyjnym możemy wykorzystać także jego potencjał ustawiając ławkę z poduszkami bezpośrednio pod nim. Wokół szyb umieśćmy mnóstwo półek z książkami obudowując okno z każdej ze stron. Efekt "wow" gwarantowany!

3. Miejsce do przechowywania pod skosami

Skosy na poddaszu to także świetna szansa na zaprojektowanie miejsca do przechowywania. W tym celu możemy wykorzystać niższą ścianę bezpośrednio pod oknem dachowym przedłużając narożną garderobę o wysoką ścianę boczną. W przypadku szaf na poddaszu najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie mebla na wymiar.

4. Pojedyncze łóżko pod skosem

W pokoju malucha skosy pomogą stworzyć nam klimatyczny kącik sypialniany. Wzdłuż nich z łatwością zmieści się łóżeczko dziecięce. Bezpośrednio nad łóżkiem możemy zawiesić półkę na książki lub ozdobić ścianę plakatami, naklejkami i girlandami. Ale uwaga! Ostrzeżmy dziecko przed wysokimi podskokami na materacu!

5. Okno dachowe z mobilnym balkonem

Będąc na etapie budowy warto rozważyć zakup okna dachowego w wersji maxi. Jeśli dodatkowo marzyliśmy o niewielkim balkonie, a nie pozwalała na to kubatura budynku, teraz to możliwe! Ten typ okna świetnie wkomponuje się w nowoczesną architekturę. Z uwagi na bezpieczeństwo, nie polecamy tego rozwiązania w pokojach najmłodszych domowników.

6. Łóżko małżeńskie ustawione bezpośrednio pod oknami dachowymi

Podwójne łóżko małżeńskie umieszczone pod oknami dachowymi sprzyja romantycznym wieczorom - układając się do snu możemy oglądać rozgwieżdżone niebo. Pamiętajmy jednak o wyposażeniu okien w rolety zaciemniające jeśli nie planujemy budzić się razem ze wschodem słońca.

7. Ściana na poddaszu cała z okien

Miłośnicy nowoczesnego budownictwa jeszcze na etapie projektu domu mogą wykorzystać dwuspadowy dach do stworzenia oszklonej ściany na poddaszu. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w domach typu stodoła i doskonale doświetli przestrzeń. Oszkloną ścianę możemy zostawić pustą lub ustawić przy niej biurko, wannę wolnostojącą albo łóżko skierowane na widok za oknem.

8. Potencjał okna balkonowego

Na poddaszu z powodzeniem możemy urządzić również salon lub pokój dla gości. Jeśli przy okazji dysponujemy oknem balkonowym, wykorzystajmy jego potencjał ozdabiając je długimi zasłonami. Światła dostarczą nam okna dachowe umieszczone nad kanapą. Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń umieśćmy w pokoju lustro. Intymnego klimatu dodadzą pomieszczeniu nastrojowe girlandy i światełka. Całą aranżację tego mieszkania na poddaszu obejrzycie w reportażu o Marzenie Marideko.

9. Zabudowa jednej ściany ze skosem

Jak już wspominaliśmy, skosy dają ogromny potencjał jeśli chodzi o przechowywanie. Nie tylko możemy zaprojektować niewielką przestrzeń pod oknami, ale także przeznaczyć jedną ścianę w całości na wielką szafę wnękową. Jedyną różnicą pomiędzy szafą na poddaszu, a wersją tradycyjną będzie ścięcie mebla na linii skosu - tu również polecamy produkcję szafy na wymiar.

10. Łazienka na poddaszu - wanna pod oknem

Budując dom piętrowy bardzo często decydujemy się na dwie łazienki - jedną mniejszą, dla gości na parterze i drugą rodzinną na piętrze. Jak zaaranżować zatem przestrzeń pod skosami? Architekci wykorzystują to miejsce na ustawienie wanny. Alternatywną opcją jest ustawienie ścianki prysznicowej na linii skosu. Obok można wtedy umiejscowić toaletę.

Autor
Pokój na poddaszu - 10 inspiracji na przestrzeń pod skosami
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....