Skosy w sypialni - podstawowe zasady projektowania

Skosy w sypialni na poddaszu wcale nie muszą być synonimem niepożądanego elementu. Możemy przekształcić je w zaletę i spory atut, jednak najpierw warto poznać kilka zasad projektowania sypialni pod skosami. Skuteczna izolacja i wentylacja sypialni pomoże uniknąć problemów ze skroplinami na oknie dachowym i zaduchem lub zimnem w pomieszczeniu. To ważne, ponieważ w sypialni odpoczywamy, więc wydajna wymiana powietrza i optymalna temperatura powinny być priorytetem.

Mikroklimat w sypialni jest bardzo ważny. Ciągi komunikacyjne ze względów bezpieczeństwa planujemy zawsze w miejscu bez skosów. Pełna wysokość w pomieszczeniu pozwoli uniknąć guza na głowie. Pamiętajmy zatem, żeby przejście do szafy, garderoby lub przyległej łazienki zaprojektowane było w miejscu bez skosów.

Ścianki kolankowe (idealna wysokość to minimum 80 cm) lub wręcz ich brak, kiedy to dach bezpośrednio styka się z podłogą. Może się to wydawać kłopotliwe, jednak wcale nie musi tak być. Cały widz polega na dostosowaniu odpowiedniego umeblowania, ale o tym w dalszej części artykułu. Nie projektujemy i nie kupujemy „na oko”. Dokładne pomiary pomieszczenia są kluczowe w funkcjonalnym zaprojektowaniu sypialni pod skosami. Kąt nachylenia dachu - im większy, tym lepiej.

Jeśli jednak kąt nachylenia dachu jest mniejszy, niż 35 stopni a ścianka kolankowa bardzo niska, warto rozważyć częściową zabudowę płytami g-k powierzchni pod skosami, na rzecz bardziej ustawnego pomieszczenia. Powierzchnia użytkowa, czyli taka, która charakteryzuje się min. 190 cm wysokości, powinna zostać wykorzystana do swobodnego przemieszczania się i ustawienia wysokich mebli. Na etapie projektowania sypialni zastanówmy się, czy i ewentualnie gdzie chcemy umieścić łazienkę i garderobę.  

Jakie meble do sypialni ze skosem?

Jak ograć przestrzeń, pomniejszoną o skosy? Jak zaprojektować wystarczającą ilość miejsca do przechowywania? Odpowiedzią na te pytania mogą być meble na wymiar. Stolarz po zmierzeniu pomieszczenia, wykona projekt umeblowania zgodny z naszymi oczekiwaniami. Tym sposobem mamy pewność, że każdy centymetr powierzchni zostanie wykorzystany. Niestety to raczej droga inwestycja.

Taniej będzie, jeśli wykażemy się pomysłowością. Pod ścianą ze skosem możemy ustawić regał schodkowy, który zakupimy w każdej sieciówce meblowej. Regał może być otwarty bądź zamknięty, czyli wyposażony we fronty. Kolejną propozycją są komody, które ustawione pod ścianką kolankową, funkcjonalnie wypełnią przestrzeń pod skosem.

Co jeszcze możemy ustawić pod skosem? Jeśli ścianka kolankowa ma minimum 80 cm wysokości, to z powodzeniem zmieścimy w tym miejscu biurko lub toaletkę. Idealnie pod skosem sprawdzi się również szafa wnękowa na wymiar, której wnętrze będzie przypominało dobrze wyposażoną garderobę.

Jeśli jednak koszt jest zbyt wysoki, możemy garderobę wykonać samodzielnie poprzez montaż systemu drzwi przesuwnych i zabudowanie wnętrza półkami, regałami, szufladami oraz rurkami, na których zawiesimy ubrania. Elementy wyposażenia garderoby również bez problemu kupimy w sklepie.

Gdzie ustawić łóżko w sypialni na poddaszu ze skosem?

Planując sypialnię na poddaszu, z reguły oczyma wyobraźni widzimy spektakularnie spadające gwiazdy, które będziemy podziwiać przez okno dachowe, umiejscowione nad łóżkiem. Jednak czy łóżko pod skosem to dobry pomysł? Wyobraźmy sobie, że wstajemy w nocy bądź o świcie totalnie zaspani. Czy będziemy pamiętać o tym, aby schylić głowę i nie uderzyć się w skos? Łóżko pod skosem to dość popularne, jednak niekiedy niebezpieczne rozwiązanie.

Kiedy możemy postawić bezpiecznie łózko pod skosem? Wtedy, kiedy ścianka kolankowa ma minimum 80 cm wysokości, a idealnie jeśli ma 100 cm i więcej. Jeśli i to rozwiązanie nadal wydaje nam się mało bezpieczne, mamy do wyboru jeszcze kilka opcji:

- możemy odsunąć łóżko od ściany ze skosem, a powstałą wolną przestrzeń wypełnić komodą, regałem lub biblioteczką, za odsuniętym łóżkiem postawmy fragment ścianki, który obłożymy panelami tapicerowanymi;

- w ten sposób powstanie stylowy zagłówek, stawiamy półściankę na środku sypialni;

- z jednej strony projektujemy miejsce na łóżko, z drugiej natomiast łazienkę bądź strefę przechowywania, łóżko umieszczamy na ścianie bez skosów.

Sypialnia z łazienką na poddaszu

Jeśli już robimy komfortową sypialnię na poddaszu, przydałaby się również niewielka prywatna łazienka przy sypialni. W tym momencie często zadajemy sobie pytanie, czy łazienka na poddaszu ze skosem to dobry pomysł? Czy to się uda? Być może nie będzie to pokój kąpielowy, ale za pomocą kilku trików powstanie całkiem wygodna przestrzeń.

Jeśli ścianka kolankowa ma wysokość minimum 150 cm, dobrym pomysłem jest umieszczenie pod skosem opcjonalnie wanny lub prysznica walk-in, a na przeciwległej ścianie szafki z umywalką lub umywalki nablatowej zamontowanej na niezależnym blacie, pod którym z powodzeniem zmieścimy pralkę.

Jeśli jednak ścianka kolankowa jest zbyt niska, lepiej wykonać przestrzeń kąpielową pod ścianą pozbawioną skosu lub zamontować na środku łazienki wannę wolnostojącą. Pamiętajmy również o tym, że stojąc przed sedesem i umywalką, musimy mieć możliwość swobodnego wyprostowania się, a przed sanitariatami należy pozostawić odpowiednią ilość wolnego miejsca, umożliwiającą swobodne korzystanie ze sprzętów.

Stylowe rozwiązania w sypialni na poddaszu

Sypialnia ze skosem wymaga niestandardowych rozwiązań. Skosy optycznie obniżają pomieszczenie, przez co wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze. Sytuację uratują jasne kolory ścian i skosów oraz dobrze przemyślany układ umeblowania. Zdecydowanie unikamy wyposażenia wnętrza w przypadkowe meble, ponieważ może skończyć się to przeładowaniem i wrażeniem zagracenia.

Jeśli zdecydowaliśmy się na podział sypialni na strefę sypialnianą i przeznaczoną do przechowywania, dobrym rozwiązaniem są półścianki i ścianki szklane lub wykonane z paneli ażurowych. Przepuszczają światło i dzielą wnętrze bez drastycznego ograniczenia przestrzeni. Będą stanowiły również klimatyczną dekorację podobnie jak wyeksponowane belki stropowe pomalowane na korespondujący z wystrojem kolor lub pozostawione w naturalnej kolorystyce drewna.

Warto również pamiętać o odpowiednim doświetleniu sypialni. Może się wydawać, że w sypialni nie ma to aż tak dużego znaczenia, jednak przecież chętnie w łóżku przed snem czytamy książkę, a przed wyjściem do pracy uważnie dobieramy elementy garderoby. Wskazane jest zatem oświetlenie górne oraz dodatkowe w postaci kinkietów lub lampek nocnych. Dobrym pomysłem są lustra, które poprzez odbicie światła, dodatkowo doświetlą wnętrze.

Zdjęcie otwierające artykuł: Woodchip and Magnolia

Autor
Sypialnia na poddaszu ze skosem - intymna przestrzeń czy wyzwanie?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...