Czy styl skandynawski sprawdzi się w sypialni?

Jak Skandynawowie urządzają miejsce do spania? Sypialnia w stylu skandynawskim wyróżnia się małą ilością dodatków. Cała zabawa polega na tym, aby oprzeć się na naturalnych materiałach, takich jak drewno, oraz tkaninach. Skandynawowie starają się dobrać w tym wypadku kilka jasnych kolorów i ograniczyć wzory, aby wnętrze wyglądało na bardziej przestronne.

Przełamaniem umiarkowanej kolorystyki mogą być poduszki w odważniejszych barwach albo kwiaty doniczkowe. Wielkim walorem sypialni w takim stylu będą wysokie okna, które sprawią, że w środku będzie operowało naturalne światło. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie, a w tym wypadku ciepła barwa światła i połączenie lamp wiszących ze stojącymi lub nocnymi zapewni pomieszczeniu sporo przytulności.

Jak zaaranżować ściany i podłogi w skandynawskiej sypialni?

W związku z tym, że styl skandynawski opiera się na prostocie, tak prozaiczne elementy, jak ściany i podłogi mogą zadecydować o finalnym efekcie. W tym stylu zarówno wrażenie jasności, jak i przytulności, zapewniają ściany w jasnych, pastelowych kolorach. Mogą to być jednolite kolory, ale też ściany stylizowane na starsze, co w pewnym sensie nawiązuje do stylu wabi-sabi i stanowi dodatkowy efekt. Świetnie sprawdzają się również pomalowane na biało lub inny jasny kolor płytki imitujące cegłę.

Dominującymi kolorami są biel, beż i jasne odcienie szarości. Jeśli chodzi o podłogi, w oryginalnym stylu skandynawskim najchętniej używa się drewna. W stylu szwedzkim, który jest uznawany za "najchłodniejszy", podłoga najczęściej bywa szara i nawiązuje do równie chłodnych dodatków. W stylu norweskim dominuje bielone drewno, które pojawia się zresztą nie tylko na podłodze, ale również na ścianach czy suficie. Za najprzytulniejszy styl uznawany jest w Skandynawii styl duński, w którym pastelowe barwy ścian i tkanin przełamuje się podłogą w ciepłym, brązowym odcieniu oraz kolorowymi dodatkami w postaci poduszek.

Meble w stylu skandynawskim - proste formy i naturalne materiały

Meble w sypialniach urządzanych w stylu skandynawskim powinny nawiązywać do natury, a więc być zrobione z drewna. W takich wnętrzach najbardziej sprawdza się jasne drewno takie, jak na przykład świerk, modrzew i brzoza, które optycznie powiększają pomieszczenie. Można również zdecydować się na drewno innego gatunku, które zostało pobielone i dostosowane do kolorystyki całego pomieszczenia. Warto ograniczyć meble do absolutnego minimum i postawić na te z nóżkami, ponieważ nie są masywne i nie doprowadzają do tego, że pomieszczenie wydaje się mniejsze.

W sypialni skandynawskiej powinno znaleźć się łóżko odpowiadające potrzebom domowników, drewniana komoda lub szafa na najpilniejsze rzeczy, a także pasujące do nich szafki nocne. W przypadku większych pomieszczeń, można zdecydować się na więcej elementów, ale styl ten praktycznie całkowicie wyklucza ustawianie w sypialni meblościanek czy zbyt wielu masywnych mebli. Chodzi o to, aby sypialnia była jasna, przestronna i funkcjonalna.

Dodatki do skandynawskiej sypialni

Nawiązujący do natury styl skandynawski bardzo lubi naturalne dodatki, a należą do nich na przykład takie tkaniny, jak len czy bawełna. Poduszki w barwach intensywnych i przełamujących zrównoważoną całość mogą na zasadzie kontrastu pięknie podkreślać styl pomieszczenia. W sypialniach, w których dominują chłodne pastele warto celować w poduszki o ciepłym odcieniu miodu czy musztardy czy też pastelowy róż. Dzięki nim pomieszczenie nabierze ciepła i przytulności. Z kolei w sypialniach pomalowanych na różne odcienie beżu, idealnie sprawdzą się poduszki w głębokich odcieniach zieleni, błękitu czy fioletu.

Ważnym dodatkiem stylu skandynawskiego są również rośliny doniczkowe. Te wysokie i sadzone w dużych donicach będą pięknie kontrastowały z drewnianą podłogą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić mniejsze doniczki na komodzie czy parapecie. Warto zainwestować również w designerskie dodatki takie, jak świeczniki z zapachowymi świecami czy też papierowe lampiony, które sprawią, że wnętrze będzie przytulne i komfortowe. Na ścianach w takiej sypialni pięknie prezentują się minimalistyczne obrazy lub grafiki, które podkreślają urodę wnętrza, ale nie odciągają uwagi od całości.

Zdjęcie otwierające artykuł: Annie Sloan