Skośne połacie dachu, nietypowe wysokości pokoju na poddaszu, a także wyjątkowy mikroklimat panujący pod dachem sprawiają, że często staje się ulubionym miejscem wypoczynku. 

Aranżując sypialnię na poddaszu warto zacząć od komfortowego ustawienia łóżka oraz wyznaczenia strefy komunikacyjnej. Ciągi komunikacyjne powinny przebiegać w części, gdzie zachowana jest pełna wysokość wnętrza. Podobnie należy sytuować łóżko - wezgłowiem do pełnej wysokości pomieszczenia. Taka aranżacja zagwarantuje nam bezpieczne użytkowanie poddasza, bo zminimalizuje ryzyko, że się uderzymy o połać dachową.

Kolejna rzecz, która uczyni z sypialni na poddaszu komfortowe miejsce wypoczynku to kolorystyka wnętrza. Skosy powodują specyficzny kąt padania promieni słonecznych, a nierównomiernie rozłożone światło sprawia, że poddasze często jest niedoświetlone. Dlatego warto postawić na jasne kolory. Biele oraz delikatne pastelowe odcienie będą dobrym tłem kolorystycznym.

Pamiętajmy, że skosy to także ściany. Jeśli nie chcemy podkreślać skomplikowanej architektury pomieszczenia, zaplanujmy jeden kolor na ściany i drugi na podłogę.

Szafa wnękowa na poddaszu - Raumplus   Okna balkonowe w pokoju na poddaszu - Fakro   Markizy zewnętrzne w oknach dachowych - Fakro
Specjalne systemy drzwi przesuwnych pozwalają na zabudowę nawet pod skosem, Raumplus   Okno dachowe FGH-V P2 po otwarciu możemy zmienić w balkon, Fakro   Przed nadmiarem sołońca i upałem w pokoju na poddaszu chronią markizy zewnętrzne AMZ Zwave, Fakro

Jeśli okna połaciowe sypialni wychodzą na południe, powinniśmy mieć możliwość pełnego ich zaciemnienia. Latem najlepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne pokryte błyszczącą folią, która odbija promienie słoneczne. Ochronią nas przed zbyt intensywnym światłem, gdy będziemy chcieli dłużej pospać, a w upalne dni pomogą utrzymać w pokoju przyjemny   chód.

Sypialnię na poddaszu możemy urządzić zarówno w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Kolosalny wpływ na styl wnętrza będzie miało wykończenie skosów. Jeśli pozwalają na to warstwy ocieplenia dachu, to można pokusić się na częściowe odsłonięcie drewnianej konstrukcji. Takie rozwiązanie doda sypialni klimatu.

Jednak zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek przeróbki, upewnijmy się, że nie naruszymy właściwej izolacji termicznej dachu, bo to ona latem ochroni nas przed upałem, zimą zaś przed chłodem. Jeśli zależy nam na widocznym belkowaniu, a niewskazane jest odsłanianie więźby dachowej, możemy pokusić się o wstawienie dekoracyjnych belek, które będą ją imitowały.

tekst: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: elektrycznie sterowane okna połaciowe, Fakro