Jak wygląda salon z wysokim sufitem?

Salon z wysokim sufitem polega na rezygnacji ze stropu nad konkretnym pomieszczeniem i jest coraz częściej wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. W domach z poddaszem użytkowym architekci pozostawiają wolną przestrzeń bezpośrednio nad salonem (a czasem i otwartą kuchnią) nadając wnętrzu trójwymiarowości i niebanalnego wyglądu.

W salonach tego typu stosuje się ogromne przeszklenia, dzięki czemu wnętrza są bardzo dobrze doświetlone. Duże okna dodają im również nowoczesnego charakteru. W takim salonie schody nie muszą być ukryte w klatce schodowej - świetnie wyglądają wyeksponowane pnące się bezpośrednio na antresolę. Nie bez znaczenia jest tutaj także oświetlenie - najlepiej będzie jeśli zdecydujemy się na efektowny, sporych rozmiarów żyrandol, zwisający swobodnie z kilkumetrowego sufitu.

Zalety wysokiego sufitu

Główną zaletą wysokiego sufitu w salonie jest przede wszystkim kwestia wizualna - bez wątpienia nasz nowy dom wzbudzi w odwiedzających podziw i tzw. efekt "wow". Tak zaprojektowane wnętrze daje ogrom możliwości aranżacyjnych - na wysokiej ścianie możemy umieścić bogatą biblioteczkę, efektowne okładziny ścienne, a na Święta Bożego Narodzenia wybrać sześciometrową choinkę. Na jednej ze ścian na piętrze możemy wmontować również okno z widokiem na strefę dzienną.

Podwyższony sufit doskonale współgra także z nowoczesnymi rozwiązaniami. Ponadto optycznie powiększa przestrzeń nawet na stosunkowo niewielkim metrażu. Daje również możliwość pozostania w kontakcie ze wszystkimi domownikami - nawet będąc na górze można spoglądać na bawiące się piętro niżej potomstwo.

Wady wysokiego sufitu

Każde stosunkowo nowe i mało popularne rozwiązanie w projektowaniu wnętrz budzi obawy inwestorów. Nie są one jednak całkowicie bezzasadne. Za główne wady wysokiego sufitu w salonie uważa się m.in. trudności w ogrzaniu budynku. Ciepło ucieka bowiem do góry i różnica temperatur może być dla domowników odczuwalna. Należy jednak pamiętać, że możemy temu zaradzić decydując się na inny rodzaj ogrzewania niż tradycyjne grzejniki np. maty grzewcze na podczerwień ułożone bezpośrednio w ścianach i na suficie. Takie rozwiązanie zapewni równomierne rozprowadzanie ciepła.

Kolejnym wyzwaniem czekającym inwestorów decydujących się na wysoki sufit w salonie może okazać się akustyka. Istnieje ryzyko, że w domu z wysokim sufitem pojawi się echo lub w górnych sypialniach nie będzie wystarczająco cicho. Budujący swój nowy dom obawiają się, że usypiające na górze dzieci usłyszą każdy hałas dobiegający z salonu czy kuchni. Oczywiście można temu zaradzić decydując się już na etapie budowy na właściwe wygłuszenie budynku.

Ostatnią wadą wysokiego sufitu może okazać się sprzątanie powierzchni trudno dostępnych. Jeśli zdecydujemy się na kilkumetrowe okna zajmujące całą ścianę budynku, musimy liczyć się z czekającym nas wyzwaniem jakim będzie ich umycie. Aby uniknąć niebezpiecznych ruchów na drabinie, najlepiej zlecić to zadanie fachowcom. Na rynku jest dostępnych wiele firm, które za rozsądne pieniądze podejmą się prac na wysokościach. Alternatywną do zatrudnienia profesjonalistów może okazać się zakup automatycznej myjki do okien. Wystarczy przyczepić sprzęt za pomocą przyssawek, napełnić wodą i detergentem i...po prostu poczekać na efekt końcowy!

Jak widać każde rozwiązanie w projektowaniu domów ma swoje plusy i minusy. Z każdym wyzwaniem można sobie bez problemu poradzić jeśli tylko nasze serce zabije mocniej do nowoczesnych aranżacji z wysokim sufitem w roli głównej.

Zdjęcie otwarciowe: Yassen Hristov, projekt wnętrza: Madama, reportaż z artykułu "Przestrzenny dom dla koneserów natury".

Autor
Wysoki sufit w salonie - wady i zalety
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....