Charakterystyczny dla stylu industrialnego beton wyróżnia zróżnicowana struktura, mnogość odcieni i śladów szalunku, co sprawia, że wykończone nim wnętrze jest jedyne w swoim rodzaju. Na ogół kojarzy się z minimalizmem i nowoczesnymi loftami, jednak jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się w różnego rodzaju pomieszczeniach.

Z powodzeniem można połączyć go, np. z drewnem lub dodatkami w kolorze miedzi, co ociepla aranżację. Betonowa przestrzeń w przedpokoju lub za łóżkiem w sypialni, efektowna ściana medialna za telewizorem, czy też niepowtarzalny sufit? Możemy je wykonać samodzielnie! 

Jak stworzyć efekt betonu na ścianie?

Pożądany efekt uzyskamy bez potrzeby mocowania masywnych betonowych płyt, dzięki wykorzystaniu tynku strukturalnego (np. MAGNAT Style Beton). To rozwiązanie łatwe w użyciu, które nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności. Wykonana w ten sposób imitacja tego materiału na ścianie wizualnie nie różni się od prawdziwego betonu.

Jakich narzędzi użyć do stworzenia betonu na ścianie? Od czego należy zacząć prace?

  1. Po pierwsze, podobnie jak przy malowaniu, oczyszczamy dokładnie powierzchnię, a następnie pokrywamy ją przeznaczoną dla wybranego tynku farbą podkładową. Dalej postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta, jakie znajdziemy na opakowaniu lub w karcie technicznej wyrobu.
  2. Suchy tynk zalewamy wodą, dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. godzinę w zamkniętym opakowaniu.
  3. Przed aplikacją, ponownie go mieszamy i nakładamy odpowiednią pacą na ścianę. Na mokrej jeszcze powierzchni wykonujemy od razu wzór, jaki chcemy uzyskać, np. miejscowo wydrapując masę przy pomocy pacy lub gumowego stempla. W ten sam sposób pokrywamy kolejne fragmenty podłoża, łącząc je ze sobą „na mokro”.
  4. Następnie, po nałożeniu ok. 4m2, całość dokładnie wygładzamy i pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin. Gdy ściana będzie całkowicie sucha, powłokę zabezpieczamy specjalnym lakierem, który nanosimy pędzlem lub wałkiem. Dzięki temu, tynk będzie odporny na szorowanie i mycie wodą z użyciem detergentów. Możemy przy tym wybrać różne odcienie lakieru, w zależności od naszych upodobań.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyśmy za pomocą odpowiedniego tynku stworzyli betonowy sufit, co stanowi oryginalny sposób na designerskie wnętrze. W tym przypadku wyrób nakładamy podobnie jak na ściany, jednak musimy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu pomieszczenia przed zachlapaniem oraz przygotowaniu rusztowania (zwykła drabina nie sprawdzi się przy tego typu pracach, gdyż ograniczy nam swobodę ruchu).

Jak drogie jest użycie farby betonowej?

Użycie każdej farby strukturalnej wiąże się z poniesieniem zdecydowanie większych kosztów, niż w przypadku farby tradycyjnej. Do stworzenia imitacji betonu na ścianie będziemy bowiem zobligowani do zakupu nie tylko samej farby, ale również odpowiedniego podkładu oraz lakieru do wykończenia ściany. Za samo opakowanie tynku strukturalnego zapłacimy od 150 do 450 złotych. Pamiętajmy jednak, że czasem wystarczy nawet jedna ściana, aby całkowicie zmienić charakter danego wnętrza.

Kiedy warto użyć imitacji betonu na ścianie? Do jakich wnętrz pasuje beton?

Wysokiej jakości tynk strukturalny pozwala na stworzenie wyjątkowego, a przy tym bardzo trwałego betonowego wykończenia nie tylko w salonie i sypialni, lecz także tam, gdzie powierzchnie mocno narażone są na zabrudzenia oraz działanie wilgoci - w kuchni i łazience. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w przedpokoju - dzięki niemu łatwo utrzymamy czystość w tym wnętrzu, a już od progu gości zachwyci widok oryginalnie wykończonej ściany. W dodatku będziemy mogli pochwalić się, że wykonaliśmy ją samodzielnie.

Beton możemy też połączyć z innymi strukturami dekoracyjnymi, jak np. stiuk wenecki - szereg inspiracji znajdziemy na stronach internetowych i w magazynach wnętrzarskich. Ciekawie będzie się on również prezentował w zestawieniu z naturalną cegłą - ten duet z pewnością wprowadzi do wnętrz atrakcyjny, industrialny posmak.

Równie interesująco wygląda kompozycja, gdzie betonowej ścianie towarzyszy bujna roślinność - intensywna zieleń na tle szarości to sprawdzony sposób na ożywienie każdego pomieszczenia. Najważniejsze jednak, że końcowy efekt możemy kształtować samodzielnie - tynk strukturalny po nałożeniu jest materiałem „plastycznym”, więc bez problemy stworzymy na nim deskowanie, czy też charakterystyczne dla betonu wżery. A może pokusimy się, by samodzielnie uzyskać jeszcze inne, niepowtarzalne wykończenie?

Autor
Imitacja betonu na ścianie - jak zrobić? Jak uzyskać efekt betonu
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....