Ciepłe i zimne kolory w pomieszczeniach

Powszechnie wiadomo, że temperatura koloru wpływa na postrzeganie otoczenia. Tak samo jest w aranżacji wnętrz. Ciepłe tonacje zmniejszają wizualnie pomieszczenie, dzięki czemu zyskuje ono na przytulności. Zimne barwy działają dokładnie na odwrót - optycznie powiększają wnętrze, budując wrażenie głębi i przestrzeni.

Barwy ciepłe - do jakich wnętrz pasują i jak je stosować?

Żółcienie, beże, brązy i czerwienie to niezawodny sposób, by stworzyć w domu pogodny klimat. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na połączenie kilku ciepłych barw w jednym pomieszczeniu, stanie się ono jeszcze bardziej przytulne. Ze względu na swój nastrojowy charakter, taka kolorystyka doskonale sprawdzi się w tych częściach domu, w których przyjmowani są goście, takich jak salon, jadalnia, ale też kuchnia. Jeśli jednak pomieszczenie jest niewielkie, lepiej zastosować ciepły kolor na jednej ze ścian, by dodatkowo optycznie go nie pomniejszać.

Jak barwy zimne wpływają na wnętrze?

Chłodne kolory ścian z kolei pomagają uspokoić emocje i zmysły. Tworzą wnętrza pełne harmonii i równowagi, które sprzyjają wyciszeniu myśli i dają poczucie relaksu. W rezultacie zimne tonacje to trafny wybór do sypialni, ale też i innych pomieszczeń służących do odpoczynku. Chłodne barwy wizualnie oddalają też ściany, a w jasnych odcieniach świetnie odbijają światło, dzięki czemu pokój wydaje się bardziej przestronny.

Stawiając natomiast na ciemniejsze tonacje można dodać wnętrzu głębi i stworzyć elegancką, nowoczesną aranżację. Dodatkowo zimne kolory polecane są do dobrze nasłonecznionych pomieszczeń, w których okna wychodzą na południe. Warto o tym pamiętać, jeśli w takim miejscu mamy na przykład biuro. Chłodne zielenie, błękity czy szarości pozwolą zrównoważyć dużą ilość światła, dzięki czemu silne słońce nie będzie przeszkadzało w pracy.

Co to jest koło barw? Jak wykorzystać koło barw do łączenia kolorów?

Zacznijmy od krótkiej teorii - tak zwane koło barw (NCS - Natural Color System) zostało opracowane przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute, który latami zajmował się badaniami na temat percepcji kolorów przez człowieka. Naukowcy stworzyli tzw. logiczny system porządku barw, na którym opiera się łączenie kolorów w praktyce. Jak korzystać z koła barw i czy przyda się ono w aranżacji wnętrz?

Koło kolorów zawiera cztery podstawowe barwy: czerwoną, zieloną, niebieską i żółtą. Wskutek ich połączenia powstaną pochodne tych kolorów. Koło barw przypomina więc okrągłą tęczę, która pomoże nam odpowiednio połączyć ze sobą dane odcienie.

Naprzeciwko siebie leżą tzw. barwy dopełniające. To one tworzą największy kontrast i idealnie współgrają ze sobą. Takie połączenie jest jednak dość odważne i na dłuższą metę może zmęczyć oko. Znacznie częściej ten rodzaj połączenia jest stosowany w grafice i reklamie. We wnętrzach należy stosować je ostrożnie.

Bezpośrednio obok siebie leżą tzw. kolory pokrewne. Wspólnie tworzą harmonijną całość i często są wykorzystywane przez architektów i projektantów.

Jak łączyć kolory? - podstawowe zasady łączenia kolorów

Oprócz podstaw takich jak barwy dopełniające i pokrewne dzięki kołu barw możemy wyróżnić wiele schematów i trików pozwalającym nam idealnie dopasować do siebie kolory. Jednym z takich schematów jest wpisanie trójkąta w okrąg. Trzy kolory tworzące w kole trójkąt równobocznym będą idealnym połączeniem. Tak samo możemy zrobić z prostokątem wykorzystując dwie pary kolorów dopełniających.

Nasze oczy doskonale znają jeszcze jeden rodzaj barw nieujętych w kole. Są to tzw. kolory achromatyczne nieposiadające dominaty barwnej. Należą do nich biele, szarości i czernie. Zestawienie ich wszystkich ze sobą pozwoli nam stworzyć spokojną, stonowaną przestrzeń.

Autor
Koło barw, czyli jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....