Biel jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych barw we wnętrzach. Cieszy się szczególnym uznaniem w aranżacjach spod znaku stylu skandynawskiego czy nowoczesnego. Jakie atuty ma takie rozwiązanie, a gdzie kryją się ewentualne pułapki? Sprawdź, co warto wiedzieć, urządzając biały pokój.

Co zyskuje wystrój, jeśli opieramy się na kolorze białym?

Przede wszystkim powiększamy optycznie wnętrze, bardziej je doświetlamy, a ponadto kreujemy uniwersalną bazę, którą można rozwijać na mnóstwo sposobów. Aranżacja w takim wydaniu pozwala lepiej wypocząć, wyciszyć się i zrelaksować. W dobie nadmiaru bodźców obserwowanych na ulicy, w pracy i w świecie cyfrowym łagodna domowa oaza stanowi swoiste remedium dla ducha. Stąd dużą popularnością cieszy się również biały pokój młodzieżowy i dziecięcy - z myślą o komforcie młodych osób oraz jak najlepszym ich rozwoju. 

Biały pokój krok po kroku

Urządzanie białego pokoju zaczynamy od bazy, czyli materiałów wykończeniowych. Tu najprostszą opcją jest zastosowanie białych ścian. Warto przy tym pamiętać, że biel ma wiele obliczy. Do wyboru są odcienie chłodne, krystaliczne, świetliste, ale też nieco cieplejsze w odsłonie kremowej. Kolor ten może również zawierać w sobie refleksy wpadające w szarość, róż, zieleń, błękit. Zależnie od gustu warto postawić na jeden kolor ścian w białym pokoju, choć ciekawszy efekt zapewni łączenie kilku wariantów.

Kolejna ważna kwestia to podłogi. Drogę do balansu i ładu przestrzennego otwierają jasne, subtelne rysunki drewna. To także świetny sposób na wizualne ocieplenie wnętrza oraz dodanie mu przytulności. Ciemna podłoga zaś pozwala zbudować wnętrze na bazie mocniejszego kontrastu, co szczególnie dobrze odnajduje się np. w stylistyce glamour czy vintage. Podobne dwa scenariusze dotyczą również doboru drzwi i stolarki okiennej.

Jakie meble dobrać do białego pokoju?

Biały pokój dzienny nie musi być zdominowany przez jeden kolor. Dlatego białe meble nie są tu polecaną opcją - ryzykujemy monotonią, poza tym ich formy czy dekory mogą optycznie „zniknąć” na tle ścian. Godnym polecenia trikiem jest powtórzenie bieli tylko na elementach mebli.

Warto postawić na wyposażenie lekkie optycznie, które nie przytłoczy jasnego wnętrza. W palecie barwnej dobrym wyborem są zaś odcienie pastelowe (rozbielona szarość, pudrowy róż, mięta, błękit) oraz łagodne kolory drewna. Zwłaszcza te drugie są popularną opcją w aranżacjach w stylu skandynawskim. Naturalne akcenty zapewniają też wrażenie przytulności.

Aranżacje z charakterem i bez monotonii

Inne pomysły na biały pokój? Warto zwrócić uwagę na aranżację ścian. W przypadku dekoracji, obrazów czy grafik najlepiej wybierać luźne kompozycje z elementami bieli czy barw pastelowych. Dlaczego? Ciemne, zwarte elementy mogą niekorzystnie prezentować się na jasnym tle, a niekiedy, mówiąc wprost, wyglądać jak duże otwory w ścianie. Najbezpieczniej, jeśli ozdoby, akcesoria i detale mebli do białego pokoju zestawiane są w oparciu o dwa-trzy dodatkowe kolory. Nadmiar barw może bowiem pozbawić wnętrze lekkości oraz cennego efektu otwartej przestrzeni.

Doskonałym rozwiązaniem są również rośliny, które idealnie komponują się z bielą. Do wystroju zaś wprowadzają element życia, natury, a także różnorodne, intrygujące formy. Dobra wiadomość jest też taka, że akcent roślinny nie musi być stosowany ze szczególnym umiarem. Nawet duża ilość zieleni nie przytłoczy optycznie białego pokoju.

Autor
Pomysły na biały pokój - zaaranżuj funkcjonalne i estetyczne wnętrze
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...