Niepozorny pomocnik, który stanowi ciekawe domknięcie kompletu wypoczynkowego - stolik kawowy, jest meblem wielu możliwości. Zapewnia wygodne miejsce na odstawienie kubka kawy czy herbaty, odłożenie książki, a także stworzenie kompozycji dekoracyjnej. Aby popisowo spełniał wszystkie swoje funkcje, warto zwrócić uwagę na jego formę i wymiary. Innym kluczowym aspektem są: użyte materiały, kolorystyka oraz rzecz jasna design. Jakie rozwiązania są szczególnie godne polecenia?

Często sofa jest główną bohaterką salonu, a stolik kawowy wybierany jest jedynie jako jej mniej istotne dopełnienie. Tymczasem ten nieduży mebel również może być ważnym elementem wystroju zarówno w kontekście funkcjonalności, wzornictwa, który zachwyca i przyciąga wzrok. Czym się należy kierować, kupując stolik do salonu? Przede wszystkim odpowiednimi proporcjami w relacji do sofy.

Formy i wymiary, czyli stolik kawowy plus sofa

By aranżacja salonu wyróżniała się ładem przestrzennym i harmonią, warto zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie stolika kawowego do sofy. Szczególnie istotne są wymiary mebla pomocniczego. Najlepiej, jeśli długość stolika odpowiada od 1/2 do 2/3 długości sofy. W ten sposób każda z osób na niej siedzących ma wygodny dostęp do blatu. Przykładowo, dla sofy 150-centymetrowej optymalny będzie stolik kawowy o długości w granicach 75-100 cm.

fot. Bloomingville

Wysokość na jakiej znajduje się blat, tu również należy się kierować dopasowaniem do kanapy. Optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie blatu na podobnym poziomie jak siedzisko - polecane jest kilka centymetrów niżej.

Kolejnym ważnym wymiarem jest głębokość stolika. I tu ponownie trzeba ją dobrać w relacji do sofy, a także odległości pomiędzy nią, a np. szafką RTV. Stolik powinien być oddalony minimum 30 cm od siedziska oraz 70-80 cm od telewizora. Biorąc pod uwagę takie proporcje, zależnie od aranżacji salonu łatwo wyliczyć pożądane wymiary mebla pomocniczego.

fot. Samarath

Co z jego kształtem? Najprościej oprzeć się na podstawowych formach geometrycznych, czyli koło i elipsa lub kwadrat i prostokąt. Wytyczne w zakresie proporcji, także w tym aspekcie będą pomocne. Na przykład, w przypadku długiej sofy, optymalny będzie blat prostokątny albo podłużny i owalny. Jeśli natomiast dobieramy stolik kawowy do postawienia między dwoma fotelami, godne polecenia są kształty okrągłe. Z kolei w przypadku narożników, świetnie sprawdzają się blaty na planie kwadratu lub prostokąta.

fot. House Doctor

Stolik do pokoju dziennego dopasowany kolorystycznie

W kwestii wyboru kolorystyki mamy dwa podstawowe pomysły. Jeden to spójność barwna, drugi - większy kontrast. Pierwszy scenariusz bazuje przede wszystkim na palecie odcieni uniwersalnych i podstawowych: biel, szarość, barwa drewna, kamienia albo transparentne szkło.

Stolik kawowy w takiej odsłonie pasuje właściwie do każdej sofy, a w wystroju salonu zapewnia wszechstronne tło, które można dowolnie rozwijać za pomocą dodatków czy dekoracji. Opcja numer dwa, czyli odświeżający kontrapunkt, można stworzyć, np. przez dobór jasnego stolika do ciemnej sofy, barwy chłodnej zestawionej z ciepłą bądź stonowanej z mocną i wyrazistą (i odwrotnie).

fot. Bloomingville

Modne stoliki jako praktyczne dekoracje

Stolik kawowy w roli intrygującej ozdoby? Tu mamy co najmniej kilka ciekawych rozwiązań, które obecnie królują w trendach:

  • Szklany stolik kawowy - może być wykonany w całości z tego materiału (blat i rama), choć bardziej efektowne są zestawienia różnych elementów. Szczególną popularnością cieszy się stolik na kawę ze szklanym blatem połączonym z metalową ramą w kolorze złota, mosiądzu lub miedzi. Taki mebel pomocniczy prezentuje się szykownie i stanowi zgrabne odwołanie do stylu glamour.
  • Stolik drewniany - uniwersalny stylistycznie, godny polecenia zwłaszcza do wnętrz skandynawskich. Kolory i rysunki drewna dodają przytulności.
  • Stolik kamienny - albo jest to, np. prawdziwy marmur lub dekor, perfekcyjnie go odwzorowujący (z płyty laminowanej). Obecnie najpopularniejszy jest biały kamień z subtelnym żyłowaniem.
  • Stolik industrialny - najczęściej bazuje w połączeniu drewnianego blatu o surowym wykończeniu (powierzchnia postarzana, ślady obróbki, wyraźne sęki) z malowaną na czarno metalową konstrukcją.
  • Stolik z nietypowym blatem - szachownica black & white, typograficzne nadruki, drewno połączone z żywicą epoksydową, to tylko kilka przykładów.
  • Formy niestandardowe - bardzo praktyczny jest stolik na kawę z podniesionymi rantami. Dzięki temu nic się przypadkiem nie zsunie z blatu. Inna opcja, to wyróżniające się formy wychodzące poza prostą geometrię (klepsydra, ścięta kula, fantazyjna podstawa z metalowych prętów lub kawałków drewna).
fot. Nordal

Stolik kawowy zrób to sam

Czy stolik do salonu można zrobić samodzielnie? Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej! To zresztą doskonały sposób na wzbogacenie aranżacji o unikalny, niepowtarzalny mebel. Możliwości w tym zakresie jest wiele. Dobrym pomysłem jest, np. wykonanie stolika z palet. Nie wymaga to zaawansowanych prac - wystarczy tak naprawdę dodać kółka do palety i wszystko gotowe.

Jeśli zaś nie boimy się podstawowych prac stolarskich, na bazie desek i kantówek - z pomocą narzędzi, wkrętów i solidnego kleju - możemy zrobić prosty stolik drewniany. Jeszcze inną inspirację stanowi łączenie drewna (np. plastrów drewnianych) lub sklejki, z metalowymi prętami. Pozwala to nadać stolikowi lekko industrialną formę, a jednocześnie twórczo wykorzystać dostępne pod ręką materiały.

Zdjęcie aranżacyjne otwierające artykuł: Westwing

Autor
Jak wybrać stolik kawowy? Pomysły na dopasowanie stolika do salonu
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...