Aranżacja pokoju dorastającego dziecka to kompromis między wymaganiami rodziców a marzeniami ich pociechy. Ważne, byśmy razem z nastolatkiem odwiedzili sklepy meblarskie i wnętrzarskie - tak zyskamy pewność, że w jego pokoju znajdzie się wszystko, co potrzeba, a dziecko spełni swoje marzenia.

Aranżację pokoju zostaw nastolatkom

Nie odbierajmy nastolatkowi prawa do zagospodarowania pokoju po swojemu. Dla niego jest to sposób manifestacji własnego stylu i kształtującej się indywidualności. Pomysły na aranżację pokoju nastolatka niejednokrotnie budzą niepokój u jego rodziców, ale narzucając mu własne rygorystyczne zasady możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Lepiej przyjaźnie włączyć się w twórczy proces aranżacji, podpowiadać, pokazywać dobre wzory. Doskonałą metodą jest także wspólna wycieczka po sklepach meblowych. Z pewnością znajdziemy tam coś, co spodoba się obu stronom. A ofiarowując dorastającemu buntownikowi swój czas i kartę płatniczą, okazujemy mu szacunek i zrozumienie.

Fot. Fotolia

Absolutne must have w pokoju nastolatka

Pokój nastolatka nie musi być ogromny - czas zabaw ruchowych ma on już przecież za sobą. Musimy jednak zadbać o komfortowe stanowisko do nauki, doskonałe wielopunktowe oświetlenie, a także o praktyczny system schowków i skrytek.

Fot. Pinterest

Nieocenione są tu szafy wnękowe, półki na książki, kubiki, szuflady i sprzęty mobilne - skrzynie na kółkach, kosze, pojemniki i kasetki. Jeśli pomożemy dziecku zorganizować funkcjonalne "zaplecze magazynowe", zyskamy uprawnienia pozwalające egzekwować utrzymanie porządku. Ścianę nad strefą do nauki warto zaaranżować wykorzystując tablice magnetyczne lub korkowe, na których znajdzie się miejsce na plany lekcji, notatki i zdjęcia z przyjaciółmi. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie farby tablicowej na prywatne zapiski. Do zestawu polecamy markery kredowe, które nie rozmazują się jak tradycyjna kreda.

Jak urządzić pokój nastolatki? Mały wielki kobiecy świat

Młoda kobieta wkraczająca w świat dorosłych doceni możliwość postawienia toaletki. Dobrze jest przeznaczyć na nią dodatkową przestrzeń, aniżeli toczyć wojnę o podkradanie kosmetyków mamie. Przy toaletce powinno znaleźć się duże lustro i oświetlenie zbliżone do światła naturalnego. Pomoże to w wykonaniu delikatnego makijażu. Jeśli dysponujemy sporym pomieszczeniem, rozważmy także wydzielenie osobnej garderoby. Ten prosty zabieg pomoże jej utrzymać ład i porządek, a my jako rodzice rzadziej usłyszymy, że nasza nastoletnia córka "nie ma się w co ubrać".

W doborze kolorystyki i dodatków bądźmy ostrożni. Zamiast iść na noże i toczyć wojnę o odważne pomysły nastolatki, wspólnie przejrzyjmy wnętrzarskie inspiracje szukając kompromisu. Pamiętajmy jednak, że w swoim pokoju najbardziej komfortowo powinna się czuć właśnie jego właścicielka.

Trendy wnętrzarskie w urządzaniu pokoju nastolatka

Potrzeby jedenastoletniego chłopca zapewne różnić się będą od oczekiwań szesnastolatka. Bez względu jednak na wiek, pozwólmy nastolatkowi stworzyć przestrzeń tylko dla siebie. Choć rodzicom ciężko się z tym pogodzić, nasze dzieci z wiekiem potrzebują coraz więcej prywatności.

Pokój nastolatka to także miejsce do rozwijania jego pasji. Marzy mu się rower na ścianie? Dlaczego nie! A może ucieszyłby się z czarnych ścian? Nic strasznego!

Zobacz także: